Desítky milionů korun pro startup exšéfa Home Creditu. Roier nabízí crowdfunding do nemovitostí

Finanční injekci startupu posílá také bývalý manažer PPF a majitel největší sítě ambulantních klinik v Česku Jan Blaško.

Peter BrejčákPeter Brejčák

jan-behounek-a-david-bystrzycki-min

Foto: Roier

Zakladatelé startupu Roier Jan Běhounek a David Bystrzycki

0Zobrazit komentáře

Český Roier jako crowdfundingová platforma propojuje na jedné straně investory a na druhé společnosti, které poptávají financování. Umožňuje tak investování do firemních úvěrů, které jsou zajištěné nemovitostmi a během dvou let na trhu takovým způsobem profinancoval přes 275 milionů korun. Startupu, za nímž stojí bývalý ředitel Home Creditu David Bystrzycki, v rozvoji nyní pomohou také investoři.

Blíže nespecifikované vyšší desítky milionů korun do Roieru posílá bývalý dlouholetý člen vrcholného managementu PPF Jan Blaško prostřednictvím své společnosti Aarnio Art. Ta je majitelem společnosti Tuffieh Funds, která vlastní například Canadian Medical stojící za největší sítí ambulantních klinik EUC či logistickou skupinu CS Cargo. K Blaškovi se přidal také Jiří Wallenfels se zkušenostmi v oblasti risk managementu a správy pohledávek. V posledních letech se věnuje aktivitám v nemovitostním sektoru a má za sebou úspěšné projekty nájemního i rekreačního bydlení.

„Investovali proto, že platformu Roier dobře znají, sledují nás delší dobu. A právě teď přišla z jejich pohledu ta správná chvíle. Velikost kola bude celkově v řádech vyšších desítek milionů korun. Z našeho pohledu je to však spíše stále ještě fáze seed investice, kdy produkt již reálně nabízíme, máme trakci a také máme již podanou žádost o licenci crowdfundingu u ČNB,“ komentuje pro CzechCrunch Bystrzycki.

Také dvaapadesátiletý Bystrzycki během své kariéry působil na vysokých pozicích v PPF, kdy řídil český a slovenský Home Credit. V průběhu let stál také u zrodu projektu Zonky, z pozice investora podporuje i další projekty. Do budování vlastního startupu se pak pustil před dvěma lety.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Roier podle vyjádření svého tvůrce aktuálně nabízí investice formou participací do úvěrů zajištěných nemovitostí s výnosem 10,1 procenta p.a. Jedním z prvních investorů byl i zmiňovaný Wallenfels. Během dvou let na trhu platforma umožnila profinancování projektů v objemu přes 275 milionů korun.

Původní plány přitom byly vyšší. Začátkem loňska Bystrzycki mluvil o cíli proinvestovat půl miliardy jen během roku 2022. „Dost se změnila situace, hlavně vysoká inflace, rostoucí sazby a všeobecně větší nervozita. Byznys však běžel pořád dál, jen neměl takovou dynamiku,“ vysvětluje nyní s tím, že Roier prý roste stabilně o vyšší desítky investorů každý kvartál.

Průměrná investovaná částka se má přitom pohybovat kolem úrovně 125 tisíc korun, čímž se Roier odlišuje od konkurence, jako je například Investown, který podpořila Česká spořitelna a loni také Chytrý Honza, či platformy Upvest, jež v minulém roce odkoupila Komerční banka.

sam altman

Přečtěte si takéPráce na dálku byl experiment, který nefunguje, říká šéf OpenAIPráce na dálku byl experiment, který nefunguje, říká startupista, jenž světu představil ChatGPT

Původně se Roier zaměřoval hlavně na specifickou část nemovitostního trhu. „Neřešíme již exkluzivně pouze financování družstev, samozřejmě vyhledáváme i jiné investiční příležitosti v oblasti nájemního bydlení nebo realit. Vždy se jedná o investici do úvěru pro firmu, který je zajištěn nemovitostí,“ přibližuje Bystrzycki.

Obchodním cílem Roieru pro letošek je znásobení počtu aktivních investorů na platformě a rozšíření nabídky financovaných projektů. Zároveň podobně jako další hráči na trhu usiluje o získání crowdfundingové licence ČNB. „V procesu získávání licence jsme už pokročili docela daleko, i v dalších přípravách, konečné rozhodnutí je samozřejmě na ČNB. Nedokážeme přesně predikovat, kdy nám licenci udělí,“ dodává Bystrzycki.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

CzechCrunch Jobs