Dětské kousnutí do prstu za téměř 16 milionů korun. Kultovní video Charlie Bit Me se vydražilo jako NFT

Filip HouskaFilip Houska

charlie-bit-me

Foto: CharlieBitMe.com

Virální komediální video Charlie Bit Me se vydražilo jako NFT

0Zobrazit komentáře

„Ow, Charlie. Owww! Charlie! That really hurt!“ Jen stěží byste hledali slavnější dětskou hlášku, která obletěla celý internet. Když totiž malý Charlie kousl svého brášku do prstu, byl u toho jejich otec, který vše natáčel a pak video naprosto nezištně nahrál na YouTube. Z vtipného skeče Charlie Bit Me se rázem stal virální hit a nyní se drobné vylomeniny bratrů vydražily za téměř 16 milionů korun jako NFT.

Charlie Bit Me je tak dalším populárním memem, u kterého se jeho autoři rozhodli pro překlopení do kryptoformy zvané NFT, nezaměnitelného tokenu, díky němuž se vlastník díla stává majitelem zapsaným na blockchainu, tedy v databázi určené pro zaznamenávání transakcí kryptoměn. Na stejné bázi byla ostatně vydražena i fotka Disaster Girl před hořícím domem.

Necelé minutové video sourozeneckého škádlení, které naprosto spontánně vzniklo už v roce 2007, navíc vydražil stejný majitel jako legendární Disaster Girl. Opět u toho bylo hudební studio 3F Music, jež za britské bratry Harryho a Charlieho Davies-Carrovi zaplatilo 761 tisíc dolarů, tedy více než 15,8 milionu korun.

Za tuto sumu studio obdrželo originál posvěcený samotnou rodinou a možnost natočení parodie se slavnými sourozenci, kterým je nyní 17 a 15 let. Video ovšem nyní na virální popularitě pravděpodobně ztratí – původní verze Charlie Bit Me totiž byla z veřejného YouTube kanálu, kde existovala téměř 14 let a nabrala přes 880 milionů zhlédnutí, stažena.

Stále je však dostupná prostřednictvím tohoto odkazu, byť je otázkou, jak dlouho bude fungovat. Je ovšem pravděpodobné, že se postupem času vyrojí další kopie, jelikož se dalšímu šíření prakticky nedá zabránit. Momentálně ale platí, že originál na největší videoplatformě světa veřejně není. V internetové zapomnění však nikdy neupadne.

Přitom to začalo velmi nevině. Otec hlavních hvězd videa, Howard Davies-Carr, své dva syny jednoho dne natáčel, jak si spolu hrají. A to, že se vzájemně škádlili, ho nijak nepřekvapovalo – byly to děti a navíc sourozenci. Ovšem poté, co video nahrál do svého počítače, aby ho zpracoval, si všiml, že jde vlastně o komickou situaci. A chtěl se o ni podělit se svým otcem, který v té době bydlel v USA.

Protože ale bylo video příliš velké, nemohl ho zahrnout do e-mailové přílohy. Rozhodl se proto pro YouTube, který byl okolo roku 2007 teprve ve svém rozkvětu. Potenciál celé služby byl ale natolik obrovský, že necelý minutový skeč „vybouchl“ a začal nabírat stovky tisíc zhlédnutí. A byť Howard Davies-Carr zvažoval, že video stáhne, nakonec ho nechal žít vlastním životem.

Jednoho času bylo nejsledovanějším videem na YouTube. Jen za příjmy z reklam dokázala rodina postavit nový dům a přestěhovat se. A teď, po zhruba čtrnácti letech, se z Charlie Bit Me stal unikátní kousek ve formě NFT v hodnotě 761 tisíc dolarů. Co rodina s těmito penězi udělá, zatím nezveřejnila.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym