Dinosauři s Attenboroughem se ukazují v úchvatném traileru. Chtějí napodobit Zázračnou planetu

Epická dokumentární série diváky zavede na Zemi, jak vypadala před 66 miliony let. V ukázce nechybí ani námluvy masožravých carnotaurů.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

prehistoric-planet-attenborough-apple-bbc-2

Reprofoto: Apple TV/YouTube

Mládě Triceratopse v dokumentu Prehistoric Planet

0Zobrazit komentáře

V současnosti – v takzvané éře antropocénu, kdy jediný druh ovlivňuje celou planetu více než její přirozené cykly – může být těžké si představit Zemi bez lidí. První homo sapiens se ale objevili teprve před 300 tisíci lety, v měřítku celé historie planety jako včera. Před jejich příchodem a moderními dějinami Země vypadala zcela jinak, a to zvlášť v období druhohor, kdy na pevnině i ve vodě přes 134 milionů let vládli dinosauři. Na Apple TV+ teď míří dokumentární série Prehistoric Planet, která divákům ukáže vrchol jejich dominance v dechberoucím zpracování.

Konkrétně novinka z produkce BBC a s komentářem slavného přírodovědce a dokumentaristy Davida Attenborougha odhalí život dinosaurů v době před 66 miliony let, na přelomu křídy a paleogénu. Právě tehdy dosáhla většina prehistorických zvířat svého posledního vývojového stupně, následovalo totiž páté masové vymírání. Prehistoric Planet, česky doslova Prehistorická planeta, v pěti epizodách ukáže dinosaury na pobřežích, v lesích, na pouštích, ve vodě, a dokonce v zasněžených krajinách.

Dokumentů o prehistorické fauně samozřejmě existuje celá řada, počínaje Putováním s dinosaury z roku 1999, následovaným jeho pokračováními a mnoha dalšími tituly tituly. Některými z nich také provází David Attenborough. Všechny ale omezuje nedostatečný rozpočet a s ním spojená omezená technická kvalita, zastaralé vědecké poznatky nebo zkreslující pojetí zvířat.

Prehistoric Planet má ambice přijít s něčím, co absolutně nemá obdoby. Slavné studio Natural History Unit z BBC Studios, stojící za Zázračnou planetou nebo Naší planetou, spojilo síly s producentem Jonem Favreauem a studiem MPC, kteří spolu vytvořili napůl hranou Knihu džunglí z roku 2016 a Lvího krále z roku 2019. Kromě nich se na dokumentu podíleli paleontologové poskytující nejnovější poznatky a prestižní projekt završuje hudba Hanse Zimmera.

Z plnohodnotného traileru je vklad všech zúčastněných vidět na první pohled. Dinosauři vypadají v naprosté většině případů fotorealisticky a různá prostředí ukazují bohatost tehdejší fauny, jež dalece přesahuje šedivé ještěry s velkými zuby, jak je většina diváků zná z Hollywoodu.

K přesvědčivosti mnoha záběrů dopomáhá také dynamická kamera, která vtahuje do děje. Prehistoric Planet se bude chtít poměřovat se Zázračnou planetou od BBC, která dodnes patří mezi divácky nejoceňovanější přírodopisné dokumentární série vůbec.

Jak říká sám Attenborough v ukázce a jak naznačily už první teasery, novinka se dále pokusí dinosaury oprostit od statusu senzačních příšer, jak je představily filmy Jurský park nebo Jurský svět. Ve skutečnosti to byla zvířata jako každá jiná, se specifickou biologií a vzorci chování. Ve většině případů neměla daleko dnešní fauně.

V traileru se tak například slavný tyranosaurus rex objevuje hlavně v roli rodiče starajícího se o svoje potomky. Později lze zahlédnout také roztomilé mládě triceratopse. Nejvíce jsou ale fanoušci paleontologie nadšení z krátké scény s carnotaury, která podle všeho ukazuje námluvy tohoto druhu, jehož samec mohl poutat pozornost maličkými předními končetinami.

Série Prehistoric Planet bude dostupná exkluzivně na Apple TV+. Pět epizod zde postupně vyjde v průběhu jednoho týdne počínaje 23. květnem. Pro stále relativně malou streamovací službu půjde o jeden z hlavních projektů roku, který by mohl přitáhnout jak děti a nadšence, tak diváky přírodovědných dokumentů a obecně epické podívané.

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym