Do Live Penalty investují i Jaroslav Beck a Robert Kyncl. Český startup Pavla Kacerleho nabral už přes 50 milionů korun

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

beck-kyncl2

Foto: CzechCrunch

Do českého startupu Live Penalty investují Jaroslav Beck a Robert Kyncl

0Zobrazit komentáře

Na budoucnost zábavy, která fanoušky posílá virtuálně přímo z gauče na fotbalové hřiště, kde mohou střílet penalty na reálného brankáře třeba ze svého oblíbeného týmu, sází další investoři. Právě takový zážitek se vyrábí v dílnách českého startupu Live Penalty, za nímž stojí Pavel Kacerle a který teď od známých jmen získal další desítky milionů korun na svůj rozvoj.

Na novou formu zábavy, která má přilákat fotbalové fanoušky z celého světa, nově dávají peníze spoluzakladatel Beat Games Jaroslav Beck, obchodní ředitel YouTube Robert Kyncl a také hongkongský podnikatel a filantrop Richarda Li. Připojuje se k nim i J&T Ventures, které do firmy poprvé investovalo již na jaře, tehdy společně s fotbalistou Jakubem Janktem.

Live Penalty nyní nabírají 1,4 milionu eur, což je zhruba 36 milionů korun, a v rámci seedového investičního kola již získaly přes 50 milionů korun. Většina prostředků má jít do posílení vývojářského týmu, kdy se tým Live Penalty aktuálně skládá z 18 členů a potřebuje pro naplnění svých globálních ambic zásadně posílit.

„Live Penalty je nástrojem pro sportovní svět, který hledá způsoby, jak se spojit s tím digitálním. Naším cílem je získat pro hru ty nejlepší světové týmy a brankáře. Zároveň chceme, aby bylo možné hrát 24/7, a to tak, aby digitální hráč měl možnost ve svém penaltovém rozstřelu vyzvat opravdové výkony sportovců, nikoli jejich simulace v herních enginech,“ vysvětluje Pavel Kacerle, který se do startupu pustil společně s kolegy ze studia Smashbuster.

pavelkacerle

Foto: CzechCrunch

Spoluzakladatel a šéf startupu Live Penalty Pavel Kacerle

Podle Kacerleho je o Live Penalty zájem jak mezi fotbalovými kluby, tak hlavně mezi fanoušky, kteří si mohou z gauče a přes displej mobilního telefonu virtuálně zastřílet klidně na ty nejlepší brankáře světa, které chce ambiciózní tuzemský startup postupně přilákat. Hráči z celého světa zároveň soupeří mezi sebou, když se přetahují o to, kam míč vystřelí, a v rámci vyřazovací boje získávají odměny.

Dalšímu rozvoji teď pomohou i Jaroslav Beck a Robert Kyncl, kteří společně zformovali investiční fond JARO Capital. „Já i Robert jsme z Česka. Proto bychom rádi s JARO Capital podporovali místní inovativní projekty s celosvětovou ambicí, které mohou reprezentovat Česko a zároveň definovat úplně nová odvětví,“ popisuje cíle nového fondu Jaroslav Beck, který už v CzechCrunch Podcastu hovořil o tom, že v Česku vidí obří talent.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Live Penalty jsou přesně takovým projektem, a proto jsme rádi, že Pavlovi a jeho týmu můžeme pomoci dostat jejich vizi do finální fáze. Přizvali jsme také Richarda Li, který pomůže svými bohatými zkušenostmi k expanzi na asijský trh jakožto důležité oblasti pro budoucí růst Live Penalty,“ dodává Beck.

Dvaatřicetiletý Beck přinese jako investor zkušenosti z Beat Games, kde s kolegy vytvořil nejúspěšnější VR hru na světě Beat Saber, kterou loni koupil Facebook. Předtím navíc podobně jako Kacerle působil i v zábavním průmyslu, kde skládal hudbu pro trailery na filmové i herní trháky. Kacerle zase pro jiné blockbustery v čele s Iron Manem vytvářel vizuální efekty.

ffp04991-min

Foto: Live Penalty

Live Penalty umožňuje hráčům v mobilní aplikaci střílet penalty na reálné brankáře

Zábavní svět velmi dobře zná také padesátiletý Robert Kyncl, který odešel do Spojených států už na počátku devadesátých let a nakonec se tam usadil natrvalo. Pracoval na klíčových pozicích pro HBO, Netflix a od roku 2010 je obchodním ředitelem YouTube, což z něj dělá jednoho z nejvýše postavených lidí celé firmy. „K naplnění naší vize jsme tak nemohli získat lepší investory,“ pochvaluje si Pavel Kacerle.

„Tým Live Penalty v čele s Pavlem má nejen globální ambice, ale především tah na bránu a rychlou exekuci. Společně s dalšími investory jsme rádi, že můžeme podporovat firmu v jejím dalším rozvoji – v propojování fotbalu a mobilního gamingu, dvou světových fenoménů,“ říká Martin Kešner, investiční ředitel J&T Ventures, které se na investici rovněž podílelo.

Dalšími investory a podílníky v Live Penalty jsou již zmíněný fotbalista Jakub Jankto, který sám ve velkém investuje také do esportu a před časem byl taktéž hostem našeho CzechCrunch Podcastu, a také vývojářské studio STRV s produkční společností First Frame a německý akcelerátor leAD. Studio Smashbuster, jehož součástí jsou s Pavlem Kacerlem také Lukáš Veverka a Matěj Suchý, drží po poslední investici zhruba třetinu. Minoritní podíl má jako strategický poradce Martin Janoušek.

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

Slovenské Slido míří pod křídla Cisca. Americkému gigantovi pomůže zlepšovat jeho komunikační nástroj WebEx

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

slido-cofounders

Foto: Slido

Spoluzakladatelé Slido: Peter Komorník, Peter Slivka, František Krivda

0Zobrazit komentáře

Je tu další velká akvizice z místního technologického rybníku, tentokrát ale nikoliv českého, nýbrž slovenského. Populární platforma Slido svými nástroji pro interakci diváků či posluchačů zaujala amerického giganta Cisco, který oznámil, že ho plánuje koupit. Slovenský tým tak bude pomáhat vylepšovat jeho komunikační službu WebEx.

Slido před osmi lety založila čtveřice Peter Komorník, Peter Slivka, Rastislav Molnár a František Krivda s vizí, že chtějí změnit, jak se po celém světě pořádají eventy a mítinky. Vyvinuli proto nástroj, kterým dávali lidem jednoduchou možnost, jak se ptát řečníků na konferencích nebo třeba svých šéfů během celofiremních setkání.

Obzvlášť pandemický rok 2020 pak komunikaci proměnil prakticky k nepoznání, většina setkání se přesunula do onlinu a nástroje, které při komunikaci pomáhají, vystřelily vzhůru. Výjimkou nebylo ani Slido, jehož růst neušel ani gigantovi na poli síťových prvků v podobě Cisca, které oznámilo akvizici bratislavského startupu.

Cena transakce nebyla oznámena a na dotaz CzechCrunche ji nechtěli spoluzakladatelé firmy komentovat. Slovenský magazín Trend odhaduje výši transakce řádově v desítkách milionů eur, tedy ve stovkách milionů korun. Jde tak o významný úspěch slovenské firmy, která během let vyrostla do celého světa, navíc prakticky bez externího kapitálu. Pár desítek tisíc dolarů nabrala jen v úplných začátcích. V loňském roce dle své účetní závěrky utržila téměř 9 milionů eur (240 milionů korun) při zisku ve výši 344 tisíc eur (přes 9 milionů korun).

cisco1

Slovenské Slido se ještě více propojí s komunikační platformou Cisco WebEx

Dnes má Slido kanceláře vedle Bratislavy a Prahy také v New Yorku a San Francisku, Paříži, Londýně či Sydney a jeho platformu pro interakci s publikem využívá každý měsíc 7 milionů účastníků různých schůzek a událostí, ať už offline či online. K dispozici jsou různé formy dotazníků, kvízů či hlasování, přičemž vše lze vyhodnocovat v reálném čase, ať už před, během nebo po samotné události.

Technologie společnosti Slido se nově stane součástí platformy Cisco Webex a poskytne nové možnosti, jak zvýšit zapojení účastníků osobních i virtuálních setkání. Právě WebEx patří zejména ve velkých korporacích k nejvyužívanějším komunikačním platformám. V říjnu využilo videokonference přes WebEx téměř 600 milionů účastníků, v březnu to přitom bylo skoro o polovinu méně.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Věříme, že způsob, jakým pracujeme, se navždy změnil. V následujících letech se bude většina naší práce odehrávat na videohovorech a virtuálních setkáních. Uvědomujeme si, že pokud chceme ovlivnit miliony životů a zlepšit a skutečně proměnit, jak se mítinky a akce po celém světě dělají, potřebujeme silného partnera,“ uvedl spoluzakladatel a CEO Slida Peter Komorník.

„Proto jsme nadšeni, že se připojíme k Ciscu, jakmile bude akvizice dokončena. Nemůžeme se dočkat, až začneme společně pracovat na proměně virtuálních mítinků,“ dodává Komorník. Pro stávající uživatele je však klíčové, že vedle implementace slovenských technologií do WebExu bude nadále fungovat i stávající produkt Slido, takže ho budou moci využívat i jiné komunikační platformy.