Do tohohle čínského přepravního startupu právě Apple investoval miliardu dolarů

didichuxing2
0Zobrazit komentáře

Na čínském trhu s přepravními startupy začíná být pořádné horko. Po vstupu Uberu před několika lety v rámci nově vzniklé firmy Uber China se začal jeho největší rival, Didi Chuxing, původně Didi Kuaidi, vzniklý spojením firem Didi Dache a Kuaidi Dache, obracet a mimo prvotní pozice na trhu získal i několik zajímavých investorů.

V únoru letošního roku byla valuace Didi Chuxing přibližně na hranici 20 miliard dolarů, tedy 475 miliard korun. Teď se k hvězdnému seznamu investorů připojuje i Apple s 1 miliardou dolarů, kterou chce posílit diverzifikaci svého portfolia na čínském trhu, což je mimo jiné jeho druhý největší trh, hned po tom americkém.

mit

Přečtěte si takéČeský hardware startup Mitteo hlásí první investici. Ta ho oceňuje na 15 milionů korunČeský hardware startup Mitteo hlásí první investici. Ta ho oceňuje na 15 milionů korun

Apple zároveň v posledním roce přijal vyšší počet automobilových expertů a už dlouho se spekuluje o tom, že plánuje s dalším hráčem vstup na automobilový trh, na kterém by mohl konkurovat jak Googlu a Tesle s autonomními vozidly, tak přímo Uberu s těmi sloužícími pro osobní přepravu.

timcook

To ostatně podle Reuters nepřímo potvrdil i Tim Cook, CEO Applu, který v souvislosti s novou investicí plánuje strategickou návštěvu východu. Didi Chuxing momentálně dosahuje na 11 milionů jízd denně ve 400 čínských městech a drží 87 % čínského trhu, což se zdá jako ideální příležitost ke spojení s gigantem jako Apple v jeho záměrech.

Podívejte se na video z prvního reálného testu hyperloopu, který vymyslel Elon Musk

hyperloopone
0Zobrazit komentáře

Před několika dny jsme psali o tom, že další ze startupů, který se chystá zúčastnit finálního výběru pro dodavatele speciálních kapslí pro přepravu lidí rychlostí až 1200 kilometrů za hodinu na dráze hyperloopu, získal na svůj další rozvoj přes 1,4 milionů korun. Nyní přišla ale nečekaná novinka od startupu Hyperloop One, který neváhal a na dráhu rovnou poslal první reálný koncept.

Předvčerejškem tak otestoval nový způsob přepravy na krátké dráze, speciálně vystavěné v poušti severně od Las Vegas v Nevadě. Kapsle, nebo spíše prozatimní kovová konstrukce bez jasného designu, o délce přibližně 3 metrů, projela během 2 sekund krátkým úsekem trati a poté narazila do písku. Celou událost sledoval mimo jiné i starosta Las Vegas, stejně jako investoři a experti na dopravu – tedy přesně ti lidé, kteří mohou pomoci projekt posunout kupředu rychleji.

tesla-1

Přečtěte si takéPodívejte se, jak autopilot v Tesle zachránil svého majitele před nehodou s náklaďákemPodívejte se, jak autopilot v Tesle zachránil svého majitele před nehodou s náklaďákem

google-mvp-y

Přečtěte si takéGoogle přišel, viděl a vyfoukl OpenAI miliardový startup. Vycucl hoGoogle přišel, viděl a vyfoukl OpenAI miliardový startup. Tak, jak to mají obři rádi: vycucnul ho

Všichni se ovšem shodli na tom, že i když testování konceptu, který poprvé přinesl podnikatel Elon Musk pod hlavičkou své vesmírné firmy SpaceX, probíhá v Americe – první dráha se pravděpodobně objeví mimo ní. Spekuluje se totiž také o tom, že by první stavba mohla proběhnout mezi Bratislavou a Vídní s dopravou mezi oběma body do 8 minut.

Zároveň si je potřeba uvědomit, že nemohlo prvotní zařízení na krátké trati dosáhnout maximální rychlosti – šlo spíše o důkaz, že startup opravdu něco vytváří. Po prvotních testech a po dostavění delší tratě, která by mohla vyrůst i kousek od centra SpaceX v Los Angeles, prý bude schopen Hyperloop One dosáhnout rychlosti minimálně 562 kilometrů za hodinu, informuje TheVerge.