Do výběru startupového akcelerátoru MassChallenge se probojovalo těchto 25 týmů včetně Čechů

Filip HouskaFilip Houska

3B8B1378-9692-43FA-90E9-80026DD80F27

Na konci října jsem vás informovali o chystaném a ve světě poměrně úspěšném akcelerátoru MassChallenge, který poprvé vstupuje do regionu střední a východní Evropy (CEE), konkrétně do polské Varšavy. Cílem tohoto akcelerátoru je najít 10 nejlepších startupů, které po ukončení standardního boot campu odcestují do Bostonu, kde mohou své vize konzultovat s odborníky.

Nejprve však bylo na pořadí vyselektrovat onu nejlepší desítku z 25 startupů, které vybrala odborná porota na základě jejich byznys modelu. A tady jsou.

F9782405-D5AA-47A1-AC60-EA122AE8CCB0

Přečtěte si takéYouTube spustí do pár měsíců novou hudební službu, která bude konkurovat Spotify či Apple MusicYouTube spustí do pár měsíců novou hudební službu, která bude konkurovat Spotify či Apple Music

Spaceflow

Český proptech startup Spaceflow nabízí aplikaci pro zjednodušení a zlepšení komunikace mezi nájemcem, vlastníkem budovy, návštěvníky či lokálními prodejci. Konkrétně si uživatel může přes tuto platformu objednat různé služby, zapojit se do akcí v budově a okolí a poskytovat sdílené služby (spolujízdy).

DOV-E

Startup DOV-E stojí za technologií, díky které je možné bezdrátově spojit telefon s jakýmkoliv prodejním zařízením (bankovní terminály, digitální plakáty, automaty na pití) pomocí integrovaných reproduktorů a rovnou za produkt bezpečně zaplatit.

FunSave

FunSave se zaměřuje na bankovnictví s ohledem na dětské moderní generace, respektive Generaci Z a Generaci Alpha. Nabízí mobilní aplikaci, která reflektuje věk uživatele a podle toho mu přizpůsobí bankovní rozhraní. Dále také spolupracuje s „internetem věcí“ (IoT).

IntelFlows

Estonský startup IntelFlows se zaměřuje na monitorování chytrých měst z pohledu znečišťování ovzduší. Výsledkem je speciální mapa, která na základě získaných informací z použitých „vnímavých“ technologií a IoT umístěných v prostředcích veřejné dopravy, ukazuje znečištění v těchto městech. Veškeré údaje se následně dají použít jako prevence či návod pro zamezení tohoto neblahého efektu.

DrOmnibus

Záměrem týmu z polského startupu DrOmnibus je vytvoření platformy pro podporu autistických dětí. Celý proces spočívá v tom, že se takto postiženému dítěti zadají interaktivní terapeutické úkoly, které se automaticky adaptují na schopnosti, kterými dítě disponuje. Poté se proces měří, analyzuje a následně konzultuje mezi rodiči a odbornými terapeuty.

Edurio

Služba pro monitorování a reportování různých neakademických parametrů (klima, kultura, vnímavost studentů atd.) ve školách.

UnitDoseOne

Startup UnitDoseOne se zabývá odvětvím robotického lékárnictví. V podstatě se jedná o to, že speciální roboti dokáží připravovat medikamenty individuálně pro pacienty a zároveň se starají o logistický chod nemocnice.

Do užšího seznamu se mimo startupy jako bNesis, který se specializuje na kombinaci sociálních médií, bankovnictví a e-commerece služeb do jedné platformy, Smart Technology Group s produktem zahrnujícím klíčové prvky „internetu věcí“ (Wi-Fi, ZigBee, GSM/GPRS, RFID, Beacon), nebo SafeKiddo, jenž poskytuje službu pro rodičovskou kontrolu nad užíváním telefonu dětmi, dostaly také:

KLEAR Lending – P2P platforma, která má propojovat lidi, jež potřebují peníze, s těmi, kteří peníze mají a hledají vyšší návratnost

ShelfWise – rozpoznávací firemní software pro snažší vykonávání auditu

IC Solutions – technologie digitálního pera pro vytvoření psaného a elektronického dokumentu zároveň

SNAPS – „zábavné“ boty, které se nemusí zavazovat

Docsify – nástroj pro prodejce, kteří mohou aplikovat na základě chování zákazníka ty nejlepší možné strategie

Younify – shromažďování, třídění a připravování veškerých digitálních písemností na jedno místo

Skiware – 3D ekosystém skládající se z designových pouček, programovatelných robotů a interaktivní výukové platformy

Apzumi Spatial – balíček nástrojů pro rozšířenou realitu s technologií umělé inteligence pro zpřesnění a zefektivnění průmyslových procesů

StructView – 3D prezentační řešení pro města a realitní kanceláře

Feedbeo – nástroj pro získání zpětných vazeb v reálném čase

Probojovaly se i CertChain (decentralizovaná platforma pro sledování procesu kvality různých produktů), Funtronic (pomůcky pro usnadnění práce učitelů a aktivní docházky studentů), TakeTask (crowdsourcingová aplikace pro rozdělení úkoly mezi pracovníky z jiných koutů světa), Wowworks (platforma pro zajištění lidí k úklidu, IT službám a dalším operativním potřebám) nebo Talk-A-Bot (firemní chatbot v 50 jazycích pro různé marketingové a jiné potřeby uživatelů).

Všechny vyjmenované startupy se zúčastní čtyřdenních workshopů ve Varšavě, kde jim bude nabídnuta pomoc kvalifikovaných mentorů a expertů. Další krok, tedy cesta do Bostonu, se však bude týkat pouze deseti z nich.