Do výběru startupového akcelerátoru MassChallenge se probojovalo těchto 25 týmů včetně Čechů

Filip HouskaFilip Houska

3B8B1378-9692-43FA-90E9-80026DD80F27

Na konci října jsem vás informovali o chystaném a ve světě poměrně úspěšném akcelerátoru MassChallenge, který poprvé vstupuje do regionu střední a východní Evropy (CEE), konkrétně do polské Varšavy. Cílem tohoto akcelerátoru je najít 10 nejlepších startupů, které po ukončení standardního boot campu odcestují do Bostonu, kde mohou své vize konzultovat s odborníky.

Nejprve však bylo na pořadí vyselektrovat onu nejlepší desítku z 25 startupů, které vybrala odborná porota na základě jejich byznys modelu. A tady jsou.

F9782405-D5AA-47A1-AC60-EA122AE8CCB0

Přečtěte si takéYouTube spustí do pár měsíců novou hudební službu, která bude konkurovat Spotify či Apple Music

Spaceflow

Český proptech startup Spaceflow nabízí aplikaci pro zjednodušení a zlepšení komunikace mezi nájemcem, vlastníkem budovy, návštěvníky či lokálními prodejci. Konkrétně si uživatel může přes tuto platformu objednat různé služby, zapojit se do akcí v budově a okolí a poskytovat sdílené služby (spolujízdy).

DOV-E

Startup DOV-E stojí za technologií, díky které je možné bezdrátově spojit telefon s jakýmkoliv prodejním zařízením (bankovní terminály, digitální plakáty, automaty na pití) pomocí integrovaných reproduktorů a rovnou za produkt bezpečně zaplatit.

FunSave

FunSave se zaměřuje na bankovnictví s ohledem na dětské moderní generace, respektive Generaci Z a Generaci Alpha. Nabízí mobilní aplikaci, která reflektuje věk uživatele a podle toho mu přizpůsobí bankovní rozhraní. Dále také spolupracuje s „internetem věcí“ (IoT).

IntelFlows

Estonský startup IntelFlows se zaměřuje na monitorování chytrých měst z pohledu znečišťování ovzduší. Výsledkem je speciální mapa, která na základě získaných informací z použitých „vnímavých“ technologií a IoT umístěných v prostředcích veřejné dopravy, ukazuje znečištění v těchto městech. Veškeré údaje se následně dají použít jako prevence či návod pro zamezení tohoto neblahého efektu.

DrOmnibus

Záměrem týmu z polského startupu DrOmnibus je vytvoření platformy pro podporu autistických dětí. Celý proces spočívá v tom, že se takto postiženému dítěti zadají interaktivní terapeutické úkoly, které se automaticky adaptují na schopnosti, kterými dítě disponuje. Poté se proces měří, analyzuje a následně konzultuje mezi rodiči a odbornými terapeuty.

Edurio

Služba pro monitorování a reportování různých neakademických parametrů (klima, kultura, vnímavost studentů atd.) ve školách.

UnitDoseOne

Startup UnitDoseOne se zabývá odvětvím robotického lékárnictví. V podstatě se jedná o to, že speciální roboti dokáží připravovat medikamenty individuálně pro pacienty a zároveň se starají o logistický chod nemocnice.

Do užšího seznamu se mimo startupy jako bNesis, který se specializuje na kombinaci sociálních médií, bankovnictví a e-commerece služeb do jedné platformy, Smart Technology Group s produktem zahrnujícím klíčové prvky „internetu věcí“ (Wi-Fi, ZigBee, GSM/GPRS, RFID, Beacon), nebo SafeKiddo, jenž poskytuje službu pro rodičovskou kontrolu nad užíváním telefonu dětmi, dostaly také:

KLEAR Lending – P2P platforma, která má propojovat lidi, jež potřebují peníze, s těmi, kteří peníze mají a hledají vyšší návratnost

ShelfWise – rozpoznávací firemní software pro snažší vykonávání auditu

IC Solutions – technologie digitálního pera pro vytvoření psaného a elektronického dokumentu zároveň

SNAPS – „zábavné“ boty, které se nemusí zavazovat

Docsify – nástroj pro prodejce, kteří mohou aplikovat na základě chování zákazníka ty nejlepší možné strategie

Younify – shromažďování, třídění a připravování veškerých digitálních písemností na jedno místo

Skiware – 3D ekosystém skládající se z designových pouček, programovatelných robotů a interaktivní výukové platformy

Apzumi Spatial – balíček nástrojů pro rozšířenou realitu s technologií umělé inteligence pro zpřesnění a zefektivnění průmyslových procesů

StructView – 3D prezentační řešení pro města a realitní kanceláře

Feedbeo – nástroj pro získání zpětných vazeb v reálném čase

Probojovaly se i CertChain (decentralizovaná platforma pro sledování procesu kvality různých produktů), Funtronic (pomůcky pro usnadnění práce učitelů a aktivní docházky studentů), TakeTask (crowdsourcingová aplikace pro rozdělení úkoly mezi pracovníky z jiných koutů světa), Wowworks (platforma pro zajištění lidí k úklidu, IT službám a dalším operativním potřebám) nebo Talk-A-Bot (firemní chatbot v 50 jazycích pro různé marketingové a jiné potřeby uživatelů).

Všechny vyjmenované startupy se zúčastní čtyřdenních workshopů ve Varšavě, kde jim bude nabídnuta pomoc kvalifikovaných mentorů a expertů. Další krok, tedy cesta do Bostonu, se však bude týkat pouze deseti z nich.