Do Zbrojovky Brno vstupuje nový investor. Chceme zlepšit tým, reputaci klubu i práci s fanoušky, říká
Václav Bartoněk prodává brněnský fotbalový klub za desítky milionů korun šéfovi skupiny Portiva. Ten v rozhovoru odhaluje, jaké má plány.
Pavel Svoreň, šéf investiční skupiny Portiva
Po letech ústupu ze slávy, který nakonec letos v květnu vyústil až v sestup do druhé ligy, se Zbrojovce Brno blýská na lepší časy. Do tradičního fotbalového klubu z jižní Moravy vstupuje nový investor, kterého dlouho vyhlížel jak stávající majitel Václav Bartoněk, tak fanoušci. Těsně před startem nového ročníku tuzemských fotbalových soutěží získává minoritní podíl ve Zbrojovce společnost Pavla Svoreně, který je šéfem a akcionářem investiční skupiny Portiva. Právě její kapitál celou transakci, která se pohybuje řádově v desítkách milionů korun, pohání.
Brněnský fotbalový klub vlastnil od roku 2013 Václav Bartoněk. Po sportovní stránce však jeho éra nebyla úspěšná. Zbrojovka skončila pouze jednou v horní polovině tabulky první ligy a hned čtyřikrát sestoupila. Naposledy v uplynulé sezoně, a tak letos bude hrát pouze druhou nejvyšší soutěž. Neúspěšnou éru budou chtít utnout noví investoři, kteří v klubu nejprve získají minoritní podíl, který by se měl nejpozději na konci právě startující sezony proměnit v majoritní.
Hlavním investorem je Pavel Svoreň, který má za zády silné kapitálové zázemí investiční skupiny Portiva. Připojuje se také Regionální hospodářská komora Brno. „Vnímáme to jako velkou byznysovou příležitost a především příležitost pomoci městu a kraji zvednout klub na nohy,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro CzechCrunch Pavel Svoreň. Pro investiční skupinu Portiva, kterou jako minoritní akcionář vede z pozice výkonného ředitele, je to první vstup do sportovního světa.
Portiva se věnuje především obnovitelné energetice, nemovitostem a digitálním službám v oblasti automotive a působí v sedmi zemích střední a západní Evropy. I proto, že s fotbalem nemá zkušenosti, plánuje přenechat řízení klubu manažerům, kteří je mají. Do Zbrojovky každopádně s Portivou přichází silné kapitálové zázemí. Objem aktiv pod správou celé skupiny činil na konci loňského roku 11,8 miliardy korun při obratu 2,9 miliardy a zisku EBITDA (před započtením úroků, daní a odpisů) ve výši 639 milionů.
- Nový investor (Pavel Svoreň a Portiva) nabývá v FC Zbrojovka Brno minoritní podíl.
- V průběhu právě začínající sezony navýší svou majetkovou účast na většinových 61 procent.
- Zároveň bude mít předkupní právo i na zbytek akcií.
- Minoritní podíl ve výši 5 procent bude mít ve Zbrojovce RHK Brno.
- Dosavadní majitel Václav Bartoněk prozatím zůstává, aby pomohl s tranzicí.
- Kupní cena má více parametrů, rámcově jde o desítky milionů korun.
Pavel Svoreň ve velkém rozhovoru popisuje, proč se rozhodl do brněnského fotbalu vstoupit, jaké má se Zbrojovkou sportovní i byznysové plány a na co se mohou těšit fanoušci. „Máme naplánovanou pětiletou cestu, a tak bych poprosil fanoušky Zbrojovky, aby naši práci hodnotili právě až po této pětiletce,“ říká. První ostrý test ho společně s hráči a celým klubem ale čeká už v pondělí 24. července, kdy Zbrojovka Brno hostí Vlašim.
Podnikatelský záběr Portivy je dnes široký, ale fotbalový klub je přeci jen úplně mimo vaše pole působnosti. Jak jste se dostali k tomu, že koupíte právě ten?
Rozhodnutí bylo relativně rychlé a nebylo plánované. Jako skupina se hodláme i nadále investičně držet tří segmentů, které máme, tedy energetiky, nemovitostí a digitalizace automotive. Nicméně několik kol před skončením loňské sezony se na nás obrátila skupina podnikatelů z řad Regionální hospodářské komory Brno (RHK Brno), s níž jednal vlastník klubu s tím, že se Zbrojovku, která podle empirických dat patří mezi čtyři až pět největších a nejvýznamnějších klubů v Česku, nedaří nastartovat. A že je potřeba, aby ji strukturálně uchopil nový silný vlastník, který nepřivede jen kapitál, ale posílí manažerské řízení a dokáže nastavit odpovídající firemní strukturu.
Pár týdnů jsme se rozhodovali a upřímně to bylo jedno z nejsložitějších rozhodování, které jsme kdy vedli. Jednak tento typ aktiv nepatří do našeho preferovaného investičního portfolia, zároveň si uvědomujeme, že Zbrojovka je v Brně a celém Jihomoravském kraji velmi silně vnímaný symbol, takže se vstupem do klubu přichází také silná odpovědnost. Vnímali jsme ji ale jako velkou příležitost byznysovou a především příležitost pomoci městu a kraji zvednout klub na nohy.
Pojďme si popsat aktuální situaci. Vy v klubu nejprve získáte minoritní podíl a v průběhu sezony nabudete většinových 61 procent. Proč tento konstrukt?
Jsme zvyklí dělat akvizice profesionálně, což běžně trvá řadu měsíců. Standardní souslednost, kdy se podepisuje term sheet (rámcová dohoda se základními parametry zvažované investice – pozn. red.), provádíme due diligence a následně proběhne akvizice, by dle nás zabral šest až osm měsíců. Rozhodovali jsme se tedy mezi variantou vstoupit do klubu na konci příštího ročníku majoritně po due diligence a variantou jít do rizika, koupit nyní minoritu a do zahájení jarní části soutěže dokoupit majoritní podíl. Jelikož dnes klub není v kondici, kdy by měsíce mohl čekat na nového vlastníka, rozhodli jsme se pro druhou variantu. I přes minoritní podíl nasazujeme do klubu část managementu, vstupujeme do představenstva a máme většinu v dozorčí radě.
Vaše skupina je z Brna. Jste fanouškem Zbrojovky či fotbalu obecně, nebo to berete čistě jako byznysovou příležitost?
Fotbal sleduji aktivně od dětství. Sám z Brna historicky nejsem, na Zbrojovku jsem ale chodil od vysokoškolských studií, byť za skalního fanouška se označit nemohu. Nicméně od chvíle, co jsme začali celou transakci řešit, jsem ke klubu zcela přirozeně přilnul. Teď budeme dělat maximum, abychom Zbrojovku vrátili tam, kam patří. Potřebujeme se v tuto chvíli maximálně oprostit od emocí a stavět klub racionálně. Jako vlastníci nemíníme do denního řízení klubu zasahovat. Naším úkolem je definovat vizi, jasné cíle a vytvářet prostředí, které novému vedení umožní tyto úkoly realizovat.