Dohra pádu Silicon Valley Bank: Obři v čele s JPMorgan ukazují odolnost, těm malým dál hrozí trable
Portfolio manažer investiční společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler na číslech ukazuje, proč se potvrdilo, že velké banky krizi posledních měsíců ustojí.
Výsledková sezóna po prvním čtvrtletí roku 2023 se rozjíždí a první na řadě jsou banky. K nim je upřena poměrně velká pozornost, protože právě finanční domy se letos postaraly o největší záchvěvy nervozity na světových trzích – ať už to byl krach Silicon Valley Bank, nebo nucený prodej Credit Suisse. Podle portfolio manažera investiční společnosti Cyrrus Tomáše Pfeilera se ale ukazuje, že bankovní sektor je na tom celkově dobře. I když…
Stalo se to, co mnozí předpovídali: krach menších amerických bank a následné problémy některých evropských bank v čele s Credit Suisse nakonec nahrály do karet kolosům v čele s JPMorgan Chase. Ta jako jediná zatím za letošek vykázala růst, nikoli pokles objemu úložek. Podle Tomáše Pfeilera ze Cyrrusu se ukazuje, že investice do silných a velkých bank je bezpečná a správná, u akcií těch menších by ale prý byl opatrný. „Spekulativním nákupům akcií menších regionálních bank je naopak lepší se obloukem vyhnout,“ píše ve svém komentáři pro CzechCrunch.
***
Zatímco hrozba vážné bankovní krize se v tuto chvíli zdá být zažehnána, následuje sčítání škod. Peněžní ústavy budou nuceny zpřísnit úvěrové standardy, což přiškrtí ekonomickou dynamiku v USA. Probíhající výsledková sezóna nabízí první svědectví o tom, jak hysterie kolem zhroucení Silicon Valley Bank (SVB) ovlivnila byznys finančních domů.
S ohledem na nedávné bankovní kolapsy se v epicentru investorské pozornosti logicky nachází tempo odlivu vkladů z finančních domů. Celkový objem úložek v amerických peněžních ústavech dosahuje 17,4 bilionu dolarů. Mezikvartálně nastal úbytek vkladů v objemu 600 miliard dolarů. Tento exodus střadatelů souvisí s atraktivnějšími výnosy, které nabízí takzvané money market fondy. Zhodnocení těchto prakticky bezrizikových fondů často přesahuje 4,5 procenta, zatímco banky nabízely klientům během prvního kvartálu v průměru pouze 0,4 procenta.
Pro menší peněžní ústavy představují riziko i společnosti z jiných odvětví, které disponují širokou uživatelskou bází. Například Apple nedávno nabídl svým zákazníkům alternativní spořicí účet s úrokem 4,15 procenta. Technologický kolos již dokázal úspěšně narušit segment kreditních karet, proto je jeho vstup potřeba brát jako vážnou hrozbu. Boj o klientské vklady tak v následujících kvartálech vygraduje a banky nemají jinou možnost než se vydat s úroky nahoru.