Dostal ho na vrchol i ke dnu, teď chce WeWork zpět. Adam Neumann se snaží koupit padlého jednorožce
Startup WeWork je sice od podzimu 2023 v insolvenci a peníze by se mu hodily, zrovna od svého někdejšího šéfa a zakladatele je ale brát nechce.
Adam Neumann chce zpátky „svůj“ WeWork. Zakladatele dolarového jednorožce z pozice ředitele před pěti lety vytlačili jeho vlastní investoři poté, co před vstupem firmy na burzu vyšlo najevo, že nezodpovědně hospodaří a že si od ní sám půjčoval nemalé peníze. Se startupem poskytujícím coworkingové prostory to jde od té doby od desíti k pěti a na podzim roku 2023 vyhlásil bankrot. Neumanna oproti tomu před strmým pádem ochránil mimo jiné zlatý padák a s aktuálním projektem Flow Global se snaží svou předchozí firmu koupit.
Čtyřiačtyřicetiletý izraelsko-americký miliardář, který se po fiasku WeWorku ve startupovém světě stal symbolem přehnaných ambicí a uměle šponovaných valuací, se o odkup zkrachovalého podniku se svou novou realitní společností Flow Global snaží od loňského prosince. Zatím ale neúspěšně. Vyplývá to z dopisu Neumannových právníků, o kterém informoval americký deník New York Times.
Neumannovi zástupci tvrdí, že by případné převzetí mělo mít finanční podporu investičního fondu Third Point Daniela Loeba, který spravuje portfolio v hodnotě čtyř miliard dolarů. Jak ale píše web americké televizní stanice CNBC, podle fondu samotného jsou vyjednávání o případné podpoře zatím předběžná a nic dohodnutého není.
Zmíněný dopis navíc naznačuje, že zástupci padlého startupu na anabázi s Neumannem stále nezapomněli. Firmu sice v roce 2010 založil a pomohl jí ke statutu startupového jednorožce s oceněním ve výši 47 miliard dolarů (zhruba jeden bilion korun), před vstupem na americkou burzu v roce 2019 ale vyplavalo na povrch třeba to, že si Neumann od vlastní společnosti půjčoval a nezodpovědně utrácel její finance. Tím ale podivné praktiky nekončily.