Dostal ho na vrchol i ke dnu, teď chce WeWork zpět. Adam Neumann se snaží koupit padlého jednorožce

Startup WeWork je sice od podzimu 2023 v insolvenci a peníze by se mu hodily, zrovna od svého někdejšího šéfa a zakladatele je ale brát nechce.

Jiří BlatnýJiří Blatný

neumann_1

Reprofoto: New York Times Events/YouTube

Spoluzakladatel a bývalý šéf WeWorku Adam Neumann

0Zobrazit komentáře

Adam Neumann chce zpátky „svůj“ WeWork. Zakladatele dolarového jednorožce z pozice ředitele před pěti lety vytlačili jeho vlastní investoři poté, co před vstupem firmy na burzu vyšlo najevo, že nezodpovědně hospodaří a že si od ní sám půjčoval nemalé peníze. Se startupem poskytujícím coworkingové prostory to jde od té doby od desíti k pěti a na podzim roku 2023 vyhlásil bankrot. Neumanna oproti tomu před strmým pádem ochránil mimo jiné zlatý padák a s aktuálním projektem Flow Global se snaží svou předchozí firmu koupit.

Čtyřiačtyřicetiletý izraelsko-americký miliardář, který se po fiasku WeWorku ve startupovém světě stal symbolem přehnaných ambicí a uměle šponovaných valuací, se o odkup zkrachovalého podniku se svou novou realitní společností Flow Global snaží od loňského prosince. Zatím ale neúspěšně. Vyplývá to z dopisu Neumannových právníků, o kterém informoval americký deník New York Times.

Neumannovi zástupci tvrdí, že by případné převzetí mělo mít finanční podporu investičního fondu Third Point Daniela Loeba, který spravuje portfolio v hodnotě čtyř miliard dolarů. Jak ale píše web americké televizní stanice CNBC, podle fondu samotného jsou vyjednávání o případné podpoře zatím předběžná a nic dohodnutého není.

Zmíněný dopis navíc naznačuje, že zástupci padlého startupu na anabázi s Neumannem stále nezapomněli. Firmu sice v roce 2010 založil a pomohl jí ke statutu startupového jednorožce s oceněním ve výši 47 miliard dolarů (zhruba jeden bilion korun), před vstupem na americkou burzu v roce 2019 ale vyplavalo na povrch třeba to, že si Neumann od vlastní společnosti půjčoval a nezodpovědně utrácel její finance. Tím ale podivné praktiky nekončily.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Neumann také využíval své silné pozice mezi ostatními akcionáři, aby nakupoval nemovitosti a následně je WeWorku pronajímal. Zaměstnancům také startup nařizoval pořádání večírků, aby investorům mohl ukázat, jak dobrá komunita ve společnosti panuje.

Do byznysu se svým někdejším šéfem se tak WeWork nehrne, naznačuje dokument od Neumannových zástupců. „Píšeme vám, abychom vyjádřili znepokojení nad neochotou WeWorku poskytnout našim klientům informace o transakci, která má být pro všechny zúčastněné strany maximálně výhodná,“ stojí ve zprávě. Obezřetnost z toho cítí například Robert Cyran, komentátor agentury Reuters, který o Neumannovi napsal: „Ví, jak přimět investory, aby firmu ocenili na nesmyslnou částku, a ví, jak si nechat zaplatit.“

wework

Foto: WeWork

WeWork v kalifornském San Jose

Po odchodu z WeWorku v roce 2019 se podnikatel, vybavený i zlatým padákem v hodnotě 1,7 miliardy dolarů (zhruba 39 miliard korun), zaměřil na nákup nemovitostí. Podle deníku Wall Street Journal získal více než čtyři tisíce bytů v Miami, Atlantě nebo Nashvillu s celkovou hodnotou kolem jedné miliardy dolarů (zhruba 23 miliard korun). Tak vznikl projekt Flow Global, který v létě 2022 nabral 350 milionů dolarů od přední investiční skupiny Andreessen Horowitz, pro kterou to byla největší investice v historii. Flow Global tehdy mimo jiné sliboval revoluci v nájemním bydlení.

Investiční fond Marca Andreessena dal peníze i jinému projektu Adama Neumanna, když v roce 2022 podpořil 70 miliony dolarů (1,7 miliardy korun) jeho kryptostartup Flowcarbon, který nabízel prodej oxidu uhličitého v podobě tokenů pomocí technologie blockchainu. Nedlouho po investici Neumann odložil projekt na neurčito.

Adam Neumann ví, jak si nechat zaplatit.

Flow Global měl také WeWorku nabídnout finanční podporu se splácením pohledávek spojených s insolvencí, o kterou požádal loni v listopadu. WeWork má totiž stále podepsané dlouhodobé nájemní smlouvy pro své coworkingové prostory v hodnotě třinácti miliard dolarů, což je více než 300 miliard korun. Snaha vrátit se zpátky ale podle CNBC sahá už do roku 2022, kdy měl Neumann nabídnout WeWorku financování ve výši jedné miliardy dolarů. Tehdejší ředitel startupu ovšem nabídku odmítl.

Po odchodu Neumanna z WeWorku musel startup drasticky snižovat náklady, což v roce 2019 vedlo k propuštění zhruba 2 400 zaměstnanců. Bankrot ohlásil v listopadu 2023, rok poté, co padla velká kryptoměnová burza FTX zakladatele Sama Bankmana-Frieda, kterého americký soud později uznal vinným z několika podvodů.

CzechCrunch Jobs