Drží nejvíce bitcoinů na světě, teď pořizuje další. MicroStrategy nakoupilo mince za miliardy korun

Filip HouskaFilip Houska

bitcoin-1

Foto: M. Förtsch/Unsplash

Fiktivní mince kryptoměny bitcoin

Z kryptoměn se stal fenomén, který dnes zajímá jak drobné investory, tak velké instituce. Jedním ze zářných příkladů je americká společnost MicroStrategy, jež má držet nejvíce bitcoinů ze všech. A rozhodně neusíná na investičních vavřínech – právě naopak. Nyní přikoupila další mince nejznámější digitální měny současnosti a její bitcoinové portfolio má aktuálně hodnotu přes 150 miliard korun.

O novém nákupu informoval její šéf Michael Saylor na svém Twitteru, kde zmínil i konkrétnější detaily celé transakce. MicroStrategy mělo koupit přesně 7 002 bitcoinů s průměrnou cenou 59 187 dolarů za jednu minci. V součtu to tedy dělá zhruba 414 milionů dolarů, respektive 9,3 miliardy korun. Spolu s tím doplnil i aktuální objem bitcoinů, který firma drží – jde o 121 044 mincí, což být dle agentury Bloomberg nejvíce ze všech držitelů.

V aktuálním přepočtu je jeho bitcoinové portfolio ohodnoceno na téměř sedm miliard dolarů, což je více než 150 miliard korun. Je však nutné podotknout, že je bitcoin velmi volatilní a jeho cena neustále kolísá. Aktuálně osciluje na hranici 58 tisíc dolarů, což je zhruba o 11 tisíc dolarů méně než začátkem listopadu, kdy hodnota nejrozšířenější kryptoměny světa pokořila rekordní úroveň 69 tisíc dolarů.

Důvod, proč MicroStrategy do bitcoinu investuje, je zřejmý – jak už dříve Saylor avizoval, vidí v něm budoucnost a investici do něj přirovnává k investici do Facebooku, Amazonu či Googlu ještě předtím, než se tyto společnosti staly úspěšnými. Loni mimo jiné společnost zmínila, že bitcoin začne přijímat i jako rezervní aktivum ve svém portfoliu s tím, že má podle Saylora větší potenciál k dlouhodobě vyššímu výnosu než držení klasické měny.

Proto MicroStrategy nakupuje bitcoiny poměrně pravidelně, ať už ve větších, nebo menších dávkách. Jako příklad lze zmínit situaci z letošního srpna, kdy firma, která se zaměřuje na business intelligence, nakoupila mince v hodnotě okolo čtyř miliard korun. A zdaleka není jedinou, která s kryptoměnami koketuje – za zmínku stojí například karetní vydavatel Mastercard nebo platební společnost Square zakladatele Twitteru Jacka Dorseyho, který se výhledově (s ohledem na včerejší zprávu) bude kryptu věnovat nejspíš více.