Konec jedné éry. Zakladatel Twitteru Jack Dorsey končí v roli šéfa a příští rok svou společnost úplně opustí

Jiří SvobodaJiří Svoboda

Zakladatel a šéf Twitteru Jack Dorsey

0Zobrazit komentáře

Psal se rok 2006 a student newyorské univerzity Jack Dorsey dostal tehdy nápad – co kdyby existovala sociální síť založená na SMS zprávách, kde lidé budou moci posílat jen 140 znaků? Právě tehdy se začala psát historie Twitteru, jedné z nejpopulárnějších sociálních sítí světa. A Dorsey byl celých patnáct let u ní. Teď ale pětačtyřicetiletý podnikatel a miliardář odstupuje z pozice generálního ředitele i člena představenstva.

„Rozhodl jsem se opustit Twitter, protože věřím, že společnost je připravena posunout se dál od svých zakladatelů,“ uvedl Dorsey v prohlášení. V pozici ho nahradí dosavadní technický ředitel Parag Agrawal, kterého jednohlasně schválilo představenstvo společnosti. Ve Twitteru byl na pozici takzvaného CTO od roku 2018 a předtím pracoval v Microsoftu a Yahoo.

Dorsey se plánuje od své firmy, v níž stále vlastní podíl okolo dvou procent, zcela odstřihnout během první poloviny příštího roku. Odstupuje tak nejen z pozice CEO, ale i člena představenstva. Novým předsedou představenstva se tak stane Bret Taylor, současný prezident a provozní ředitel firmy Salesforce. Zhruba do května bude Dorsey oběma svým nástupcům pomáhat s přechodem.

Jack Dorsey je tak posledním z původní čtveřice spoluzakladatelů, který společnost opouští. Evan Williams se dnes věnuje blogovací platformě Medium, Noah Glass založil společnost Olo, která vytváří platformu pro restaurace na zpracování online objednávek. Poslední spoluzakladatel Biz Stone byl šéfem aplikace Jelly, kterou v roce 2017 koupil Pinterest. Poté oznámil svůj návrat do Twitteru jako konzultant a v roce 2019 začal působit jako člen konzilia AI Foundation.

Dosavadní CEO v čele Twitteru čelil tlaku již několikrát. Krátce opustil funkci šéfa v roce 2008, kdy ho nahradil jeden z jeho spoluzakladatelů Ev Williams. Ten Dorseyho obviňoval, že je špatný manažer a nedostatečně se soustředil na profitabilitu Twitteru. Ostatně právě výdělečnost je jedním z problémů, se kterým se Twitter dlouhodobě potýká.

Minulý rok jeden z významných akcionářů, investiční firma Elliott Management, požadovala Dorseyho odstoupení. Zakladatel Elliott Management Paul Singer se pozastavoval také nad tím, zda by měl Dorsey řídit dvě veřejně obchodované společnosti, a vyzval ho, aby u jedné z nich odstoupil z funkce generálního ředitele. Druhá, o níž je řeč, je platební služba Square, které v posledních letech věnoval čím dál více pozornosti.

Agrawal bude muset jakožto příští CEO splnit náročné interní cíle společnosti. Na začátku letošního roku Twitter uvedl, že do konce roku 2023 chce mít 315 milionů denních uživatelů, kteří společnosti budou vydělávat. Tržby chce zdvojnásobit, minimálně by tak měly činit 7,5 miliardy dolarů (170,5 miliardy korun).

Twitter se ve třetím čtvrtletí propadl do ztráty, a to kvůli mimořádným nákladům na urovnání soudního sporu. Tržby se ale díky zájmu o prodej reklamy po celém světě zvýšily. Ztráta firmy za červenec až září činila 536,8 milionu dolarů ve srovnání se ziskem 28,7 milionu dolarů ve stejném období předchozího roku.

brett-jordan-ulrlam1itmu-unsplash-min

Foto: B. Jordan/Unsplash

Sociální síť Twitter

Tržby stouply o 37 procent na 1,28 miliardy dolarů, přičemž tržby z reklamy činily 1,14 miliardy dolarů. Průměrný denní počet uživatelů, kteří budou společnosti vydělávat, se meziročně zvýšil o 13 procent na 211 milionů. Akcie Twitteru nejdříve na Dorseyho odstoupení reagovaly prudkým vzestupem, než bylo obchodování dočasně zastaveno.

Dorsey se v poslední době ve velkém věnuje filantropii a kryptoměnám právě přes svou společnost Square. I jejich vzrůstající popularitu tak mohla k Dorseyho rozhodnutí přispět. Nedávno například přes Square investoval pět milionů dolarů do ekologičtější těžby bitcoinu. Letos také Square ve velkém nakupovalo bitcoin.

S přispěním ČTK.