Dvacet let čekání je u konce. Praha schválila proměnu Jiřího z Poděbrad, trhy se mírně přesunou

Cílem rekonstrukce je vytvořit důstojný předprostor kostela Nejsvětějšího Srdce Páně, zlepšit průchodnost skrze náměstí i bezpečnost obyvatel.

Peter BrejčákPeter Brejčák

jzp-boxed-min

Foto: IPR

Náměstí Jiřího z Poděbrad se konečně dočká rekonstrukce

0Zobrazit komentáře

Pražané se na náměstí Jiřího z Poděbrad scházejí například kvůli vyhlášeným podnikům či kavárnám a každou sobotu také na farmářské trhy. Jedno z nejvýznamnějších a nejživějších náměstí v hlavním městě je ale dlouhodobě v nevyhovujícím stavu, o jeho proměně se ostatně mluví více než dvacet let. Nyní konečně dojde k naplnění těchto plánů.

Rada hlavního města odsouhlasila financování projektu revitalizace náměstí, za jehož návrhem stojí studio MCA atelier. Výslednou podobu ovlivnilo i zapojení veřejnosti. Protože Praha považuje tento projekt ZA celoměstský významný, městská část Praha 3, kde náměstí leží, se spolu s hlavním městem dohodla, že rekonstrukce bude realizovaná z rozpočtu hlavního města.

„Náměstí Jiřího z Poděbrad je veřejným prostorem celoměstského významu, který navíc bezprostředně navazuje na Vinohradskou ulici, což je jedna z nejdůležitějších městských tříd. Jiřího z Poděbrad tak má velký kulturní význam a lidé zde tráví mnoho času. Kvůli současnému stavu však nemůže být náměstí plně využíváno. I proto jsme se na základě mnoha jednání rozhodli, že jeho obnova bude financována z rozpočtu hlavního města,“ komentuje náměstek primátora Petr Hlaváček.

Aktuální stav a architektonická podoba náměstí vznikaly postupně nekoncepčními úpravami od sedmdesátých let. Úprava parku nebyla nikdy od jeho vzniku dokončena v jednotném konceptu, veškeré úpravy naopak podobu Jiřího z Poděbrad ještě více roztříštily. Kvůli těmto zásahům už místo nevyhovuje jeho vytížení ani užívání.

mca_jzp_10-min

Foto: IPR

Na náměstí přibyde nová zeleň a dojde ke sjednocení prostředí

Cílem nové proměny náměstí je vytvořit důstojný předprostor kostela Nejsvětějšího Srdce Páně a zlepšit průchodnost skrze náměstí i bezpečnost obyvatel. Před kostelem vznikne menší „náměstí“, které poslouží pro veřejné akce. Dlážděnou plochu před kostelem budou lemovat aleje platanů.

Podle nového návrhu mají na náměstí přibýt nové stromy, zeleň, závlahový systém pracující s dešťovou vodou, obnovena má být i fontána. Součástí návrhu je také zlepšení způsobu zavlažování a zkvalitnění zelených ploch včetně vybudování retenční nádrže.

„Vše pak bude respektovat městské standardy jak pro hospodaření s dešťovou vodou, tak pro stromořadí. Obnova řeší celé náměstí komplexně včetně technické infrastruktury i mobiliáře,“ dodává Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje Prahy.

„Hlavním lákadlem pro obyvatele jsou i tradiční trhy, se kterými se samozřejmě počítá. Ty se přesunou dále od základní školy. Dále se počítá i s obnovou dětského hřiště, které se rozšíří a bude mít nové herní prvky a vodní atrakce. Náměstí také doplní bezbariérový vstup do metra, který se již staví,“ doplňuje Jiří Ptáček, starosta Prahy 3.

Načítám formulář...