Dvě ze tří na elektřinu. Prodejům nových aut v Norsku loni dominovaly elektromobily v čele s Teslou

0x0-model3_03

Foto: Tesla

Tesla Model 3

0Zobrazit komentáře

Norsko platí za nejprogresivnějšího hráče na poli elektromobility. Je to dáno nejen pověstnou láskou Norů k životnímu prostředí, ale i příznivými podmínkami, které je ke koupi elektromobilů motivují. Díky tomu představovala auta poháněná elektřinou loni dvě třetiny z nových prodaných vozů. Jejich prodej meziročně narostl o 48 procent.

Vůbec nejpopulárnějším prodávaným autem se za uplynulý rok stal v zemi fjordů a nádherné přírody Model 3 od Tesly a Tesla jako taková také těžila z obliby elektromobility v Norsku ze všech automobilek nejvíc. Podle agentury Reuters má na tamním automobilovém trhu poprvé největší podíl, a to 11,6 procenta.

Na druhém místě v jednotlivých prodejích stanula hybridní verze modelu RAV4 od Toyoty a do elitní desítky se probojoval také model ID.4 od Volkswagenu.

volkswagen-id-41

Foto: Volkswagen

Elektrický Volkswagen ID.4

Je více než pravděpodobné, že nastartovaný trend bude pokračovat i v tomto roce a norský trh zaplaví další elektromobily. I ty si totiž budou obyvatelé země moci koupit za cenu osvobozenou od daně, což je jeden ze způsobů, kterými chce stát motivovat místní řidiče k jejich nákupu.

Norsko má v plánu do roku 2025 zcela zakázat prodej nových vozidel vybavených pouze spalovacím motorem, což by z něho učinilo celosvětový unikát. Ačkoliv řada států má v plánu kroky této skandinávské země následovat.

Samotní Norové by však neměli mít s tímto přelomem větší problémy. Více elektrických vozidel, než těch spalovacích se zde prodává od roku 2019, kdy se čísla ve prospěch elektromobility přelila do hodnoty 54,3 % prodaných vozů. Nástup elektromobility v Norsku je přitom velmi razantní a došlo k němu během jedné jediné dekády.

S přispěním ČTK.