Elektrická rallye v místech postižených klimatickou změnou. Do „zeleného“ seriálu Extreme E vstupuje i Lewis Hamilton

Jiří SvobodaJiří Svoboda

extreme-x

Foto: Extreme E

Extreme E spojují závody v elektrických vozech s místy postiženými klimatickými změnami

0Zobrazit komentáře

Stejně jako takřka celý automobilový průmysl začínají od nafty a benzínu postupně dávat ruce pryč i organizátoři motorsportu. V souvislosti s tím vzniká dokonce zcela nová série elektromobilových závodů, která chce myšlenku udržitelnosti posunout na další úroveň. Jmenuje se Extreme E a svůj tým v něm představí i slavný pilot F1 Lewis Hamilton.

Offroadová série je zvláštní především tím, že se úmyslně pojede v odlehlých místech, které jsou ohroženy klimatickými změnami. Organizátoři doufají, že tak prostřednictvím populární podívané upoutají pozornost na dané environmentální problémy.

Od ledna do října 2021 se seriál ve svém prvním ročníku zastaví v pěti různých lokacích a klimatech, konkrétně na senegalském pobřeží sužovaném odpadky z moře, vysušené poušti v Saúdské Arábii, Himálajích, tajících ledovcích v Grónsku a ve vykáceném Amazonském pralesu.

extreme_e3

Foto: Extreme E

Vůz Odyssey už tvůrci otestovali v Saúdské Arábii

Celá série se pochopitelně pojede v elektrických autech. Speciálně pro Extreme E vzniklo plně elektrické SUV zvané Odyssey 21, které se pyšní 550 koňskými silami, váží 1 650 kilogramů a z nuly na sto se dostane za 4,5 sekundy.

Jak upozorňuje magazín Engadget, na voze se kromě velkých partnerů jako Continental podílela i francouzská firma Spark Racing Technology, tedy stejná entita, jako stála za první a druhou generací monopostů pro elektrickou sérii Formula E.

V první sezóně se představí celkem osm týmů, z nichž část už funguje také ve zmíněné Formuli E, a závodní víkendy se budou skládat z kvalifikačních kol i finálových jízd. Zajímavostí mimo jiné je, že v každém týmu bude jeden závodník a jedna závodnice, kteří budou jezdit po okruzích dlouhých zhruba 16 kilometrů.

Nápad, který baví i hvězdu F1

Ve voze Odyssey se projel už třeba také známý závodník Ken Block. Organizátorům se ale povedlo přilákat i hvězdu Formule 1, britského jezdce Lewise Hamiltona. Ten pro účely Extreme E postavil svůj vlastní tým zvaný X44.

Šestinásobný vítěz seriálu královské disciplíny motosportu v něm nebude přímo závodit, ale projekt financuje a zaštiťuje. „Extreme E na mě zapůsobila svým zaměřením na přírodu. Znamená pro mě hodně, že mohu spojit svou vášeň pro závodění s láskou k naší planetě,“ řekl Hamilton.

Ekologický dopad bude chtít mít Extreme E i nad rámec závodění a například tak bude uklízet znečištěnou pláž v Senegalu. I na dalších zastávkách série se chtějí zasloužit o projekty s obnovitelnou energií a zapojení lokálních komunit.

Myšlenka Extreme E zaujala i Lewise Hamiltona

Organizátoři také deklarovali, že do konce první série by chtěli být kompletně uhlíkově neutrální. Samotné závodění ovšem paradoxně u klasického motorsportu netvoří tak zásadní uhlíkovou stopu jako logistika a operace okolo samotných závodů.

S touto složkou znečištění by měla Extreme E pomoci i vlastní nákladní loď, která bude sloužit jako hlavní způsob, jak po světě přepravit tuny materiálu mezi jednotlivými lokacemi. Přestože samotná je na naftu, Extreme E se vyhne emisím z letecké dopravy a chce nadále svůj dopad snižovat.

Seriál Formule E, který vznikl v roce 2014, je pro Extreme E vzorem v několika parametrech. Ostatně právě bývalý šéf této série, Španěl Alejandro Agag, odešel ze své pozice proto, aby založil a šéfoval Extreme E. První událost série je zatím naplánována na 23. a 24. leden 2021 v Senegalu. Diváci budou moci sledovat celý přenos také online.