Elon Musk chce koupit celý Twitter. Nabídl za něj téměř bilion korun

Nejbohatší muž světa věří v potenciál Twitteru jako platformy pro svobodu projevu na celém světě. Akcie sociální sítě rapidně stoupají.

Jiří SvobodaJiří Svoboda

elonmusk3

Foto: NASA/Kim Shiflett

Elon Musk, šéf Tesly a SpaceX

0Zobrazit komentáře

Nejbohatší muž světa Elon Musk nadále šachuje se svým zapojením do fungování sociální sítě Twitter. Nedávno se s podílem 9,2 procenta stal jeho největším akcionářem a měl se stát členem správní rady – z toho ale nakonec vycouval. Z posledního dění je však patrné, že chce Twitter zcela ovládnout. Vyplývá to z dnešního oznámení americké Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC).

Podle ní chce majitel Tesly a SpaceX sociální síť Twitter kompletně koupit a zprivatizovat, a to za hotovost. Za jednu akcii nabídl 54,20 dolaru, což představuje 54procentní navýšení oproti závěrečné ceně z 28. ledna, tedy z dne předtím, než Musk do Twitteru poprvé investoval. Nabídka je dle Muskových slov „nejlepší a konečná” a pokud nebude přijata, přehodnotí prý i svou současnou pozici. Ohodnocuje tak Twitter na zhruba 43 miliard dolarů (963,4 miliardy korun).

„Investoval jsem do Twitteru, protože věřím v jeho potenciál stát se platformou pro svobodu projevu na celém světě. Věřím, že svoboda projevu je společenskou nutností pro fungování demokracie,“ napsal Musk v dopise zaslaném předsedovi představenstva Twitteru Bretu Taylorovi, který cituje CNBC.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Firma má podle Muska mimořádný potenciál a on by si jeho převzetí mohl dovolit. Podle žebříčku Bloombergu činí jeho aktuální jmění 259 miliard dolarů, to však nutně neznamená, že by měl dostatek hotovosti na ovládnutí celého Twitteru bez toho, aby odprodal své jiné podíly.

Akcie Twitteru si dnes před zahájením obchodování připisovaly přes deset procent. Musk minulý týden uvedl, že získal ve Twitteru podíl 9,2 procenta a stal se tak jeho největším akcionářem. V sobotu šéf Twitteru Parag Agrawal oznámil, že Musk nebude členem správní rady. Podle dřívější dohody měl do roku 2024 zastávat funkci ředitele.

Po dobu, kdy by byl členem správní rady, a devadesát dní po ukončení členství nesměl sám nebo ve skupině vlastnit více než 14,9 procenta akcií Twitteru. Někteří analytici posléze spekulovali, že Musk místo ve správní radě odmítl, aby mohl ve společnosti získat větší podíl.

Musk již dříve uvedl, že chce na Twitteru zahájit velké změny. Mimo jiné umožnil lidem na svém profilu hlasovat o tom, zda podle nich Twitter dostatečně dostává principům svobody slova nebo zda chtějí na síti možnost upravovat příspěvky. Ta na rozdíl od jiných velkých sociálních sítí na Twitteru chybí.

Na Muska se ženou žaloby

Musk však nemá ještě zcela vyhráno. V souvislosti s jeho předchozím nákupem podílu Twitteru totiž čelí žalobám ze strany bývalých akcionářů. Ti si u soudu stěžují, že podle nich oznámil nákup akcií Twitteru později, než mu ukládá zákon – a tím je připravil o peníze.

Americký zákon o cenných papírech totiž vyžaduje, aby investoři oznámili koupi větší než pět procent akcií firmy do deseti dnů od uskutečnění nákupu. To by v případě Muska bylo do 24. března. Nejbohatší člověk planety však zveřejnil informaci až 4. dubna, kdy již měl podíl téměř 9,2 procenta.

S přispěním ČTK.

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

Koupil historicky první tweet jako NFT a chtěl ho prodat za miliardu. Jenže o něj není zájem

Když podnikatel Sina Estavi koupil jako NFT vůbec první tweet zakladatele Twitteru, očekával, že jeho cena poroste. Teď ale tvrdě narazil.

Filip HouskaFilip Houska

dorsey-nft-tweet

Foto: TED/Flickr/CzechCrunch

První tweet na světě se prodal za 2,9 milionu dolarů

0Zobrazit komentáře

Psal se 21. březen roku 2006, když tvůrce sociální sítě Twitter Jack Dorsey odeslal historicky první tweet. A pak se psal 23. březen roku 2021, kdy se vůbec první příspěvek na Twitteru vydražil. Zájemce za obyčejnou Dorseyho větičku „just setting up my twttr“ zaplatil bezmála tři miliony dolarů a získal ji jako NFT. Teď se první tweet snaží prodat za mnohonásobně větší částku, ovšem narazil – prakticky nikoho už totiž nezajímá.

Když Sina Estavi, kryptoměnový podnikatel a zakladatel společnosti Bridge Oracle, která se specializuje na technologii blockchainu, koncem loňského března vůbec první tweet vydražil, očekával, že jeho cena s postupem času poroste. Zvlášť v posledních dnech, kdy se o Twitter jako firmu začal silně zajímat sám Elon Musk a koupil v ní zhruba devítiprocentní podíl.

Proto před pár dny zmíněný tweet nabídl na internetovém tržišti s NFT OpenSea k prodeji. Jeho představa byla získat 48 milionů dolarů (téměř 1,1 miliardy korun), tudíž o přibližně 45 milionů dolarů více, než za kolik tweet před rokem koupil. Alespoň polovinu této sumy pak měl v plánu darovat na charitu, konkrétně lidem žijícím v chudobě. Zájem se ale nedostavil.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

To, co bylo mnohými považováno za „Monu Lisu ve světě NFT“ s potenciálem rostoucí hodnoty, viselo v dražbě zhruba týden. A příhozy? Mělo jich být pouze sedm v rozmezí 0,0019 a 0,09 etherem, tedy kryptoměny, za kterou se NFT zpravidla kupují. V přepočtu to dělá něco mezi šesti a 277 dolary – a to je tristně málo za to, co měl (respektive má) tento tweet symbolizovat.

Od oficiálního ukončení dražby, které proběhlo včera, se nicméně pár dalších příhozů objevilo. Ten zatím nejvyšší je za 2,2 etherea, tedy zhruba 6 800 dolarů (150 tisíc korun). A byť jde o trochu zajímavější sumu ve srovnání s původními částkami, pořád to ani zdaleka nenaplnilo Estaviho představy. „Termín, který jsem si stanovil, vypršel, ale pokud dostanu dobrou nabídku, možná ji přijmu. Možná to ale nikdy neprodám,“ řekl Estavi pro server CoinDesk.

Proč o první tweet ve formě NFT není zájem, je otázkou, o které se teď debatuje v kryptoměnových kruzích. A existuje několik úhlů pohledu. Jedním z důvodů může být Estaviho minulost – loni v květnu byl totiž v Íránu, odkud pochází, zatčen kvůli „narušení ekonomického systému“. Stalo se tak dva měsíce po nákupu onoho tweetu. Ve vazbě strávil devět měsíců, než byl bez vysvětlení propuštěn.

Celá situace výrazně narušila i jeho byznys a jedna z jeho firem pod názvem Cryptoland, patřící mezi největší íránské kryptoburzy, byla uzavřena. Investoři se také postupně zbavovali měny, která podporovala Estaviho další projekt, blockchainovou společnost Bridge Oracle, což způsobilo, že hodnota tokenu klesla na téměř bezcennou úroveň.

Každou neděli vám naservírujeme nejdůležitější zprávy týdne.

Newsletter Weekly | Poslední vydání

Rubriku Krypto podporujílongriver_v