Elon Musk nabízí pět tisíc dolarů studentovi, aby přestal monitorovat jeho lety. Na Twitteru se opřel i do Bidena

Luboš KrečLuboš Kreč

elon-and-the-musks-newsletter-boxed

Ilustrace: Richard Cortes/CzechCrunch

Nový newsletter o světě Elona Muska

0Zobrazit komentáře

Na Twitteru se Elon Musk občas utrhne a pak… mívají právníci dost starostí. V poslední době sílí jeho útoky na prezidenta Joea Bidena, kterému vyčítá ledacos včetně nedostatku transparentnosti. Sám přitom nemá rád, když je příliš „odhalený“ – třeba prostřednictvím twitterového účtu, který s pomocí veřejných dat monitoruje pohyb jeho letadla.

Zajímá vás dění kolem Elona Muska? Tak si objednejte náš newsletter Elon & The Musks, rozesíláme ho každé pondělí a víte proč? Protože v pondělí se Musk narodil. K odběru se můžete přihlásit tady.

***

Elon & The Musks #5

Loni na podzim přistála na twitterovém účtu Jacka Sweeneyho překvapivá zpráva. Psal mu Elon Musk. Nenabízel práci ani nechtěl koupit jeho startup. Tedy ne přímo. „Můžete to vypnout? Je to bezpečnostní riziko,“ ptal se devatenáctiletého studenta. Ten mu napůl v žertu odpověděl, že aby souhlasil, musel by dostat Teslu 3. Jejich konverzace pokračovala podle serveru Protocol několik dalších týdnů a jediná suma, kterou nejbohatší člověk světa nadhodil, bylo pět tisíc dolarů, tedy zhruba 110 tisíc korun.

Za co vlastně? Za konec twitterového účtu @ElonJet, který s pomocí botů monitoruje pohyb Muskova privátního letadla. O víkendu z něj například bylo patrné, že stroj letěl z Austinu v Texasu, kde je oficiální sídlo Tesly, do kalifornského Hawthorne. Tím, že Sweeney zveřejňuje údaje o cestách letadel, neporušuje žádný zákon – data získává tak, že kombinuje údaje z několika otevřených databází.

Musk není jedinou jeho „obětí“, americký mladík má podobných účtů několik a monitoruje na nich tryskáče technologických miliardářů, jako jsou Jeff Bezos nebo Bill Gates. Muskova obava, že účet představuje bezpečnostní riziko, je ale celkem logická. Sweeney skutečně žádné předpisy neporušuje, detaily nikde nekrade, jenže platí, že kdyby neměl letecký background (jeho otec působí v leteckém průmyslu a Sweeney od dětství letadla studoval), nevěděl by, co a jak má zkombinovat, aby dokázal v podstatě v reálném čase ukazovat, kdo, respektive co, kam míří. Takže hordám Muskových přátel i nepřátel otevírá pomyslné dveře jít se na něj podívat na letiště…

Twitterové účty Jacka Sweeneyho jsou různě úspěšné. Ten s Elonem Muskem sleduje na 180 tisíc lidí, ty s Gatesem nebo Bezos jen kolem čtyř tisíc. Zatím stále fungují, na poslední výzvu, aby přijal nadšeného programátora na stáž, prý ještě Musk neodpověděl. Muskova nabídka pětitisícového úplatku zase skončila oslyšena Sweeneym, respektive ten mu na ni řekl, že musí jít aspoň na 50 tisíc dolarů.

S trochou nadsázky se dá říct, že spoluzakladatel a šéf firem Tesla nebo SpaceX prostřednictvím vykutáleného studenta dostává ochutnat medicínu, kterou sám tak rád a často využívá. Totiž sílu Twitteru, na kterém má přes 72 milionů uživatelů a ty směruje zrovna tam, kam potřebuje. A že to vždycky nedopadne dobře, se už ukázalo mnohokrát.

Naposledy minulý týden, kdy na populární sociální síti, která je hlavním Muskovým komunikačním kanálem, propukla jednostranná válka s Bílým domem. Že Musk není velkým fanouškem Joea Bidena, je dlouho známé, mnohem blíž měl k jeho předchůdci Donaldu Trumpovi. Vzájemné okopávání kotníků se současným americkým prezidentem ale vygradovalo mezi 24. a 30. lednem.

Musk si na Twitteru opakovaně ulevil, jak moc pohrdá vším, co Bidenova administrativa dělá proti covidu a naznačil, že si uzurpují příliš mnoho moci a že to špatně dopadne, pročež si pomohl parafrázemi z Pána prstenů nebo větou: „Když lidi dostatečně vystrašíte, začnou požadovat omezení svobody. Je to cesta k tyranii.“

Jenže to, co padesátiletého magnáta hněte víc, je Bidenova řízená ignorace jeho byznysových úspěchů. Prezident, kde může, tam opakuje, jak věří elektromobilitě, ovšem Teslu, jejího nesporného průkopníka, jakoby neviděl. Zrovna minulý týden se kvůli autům na baterky potkal s šéfy General Motors a Fordu, na Muska nedošlo. Dřív se svezl elektrickým Fordem F-150, v Tesle ho zatím nikdo ještě neviděl.

Takže si o to v podstatě Biden řekl. Před desítkami milionů svých followerů jej Musk nazval „vlhkou loutkou z ponožek“ a také připomněl, že „se k americké veřejnosti chová jako ke hlupákům“. Když se naposledy utrhl z twitterového řetězu a začal tvrdit, že by Teslu možná mohl stáhnout z burzy, skončilo pro něj pokutou a formálním koncem na postu předsedy představenstva.

Ovšem rozhněvat si nejmocnějšího muže světa a jím řízenou administrativu, to je jiný šálek kávy. Zvlášť když podobně jako v případě Jacka Sweeneyho s jeho leteckými účty drží většinu trumfů v rukách druhá strana.

***

Tweet týdne

***

Letem Muskovým světem…

  • ? Tesla minulý týden zveřejnila výsledky za rok 2021. Finančně to sice byla paráda, ale akcie šly dolů, protože Musk přiznal, že letos nebude žádný nový model.
  • ? Nejbohatší lidé světa v roce 2022 dost výrazně zchudli. S výjimkou jednoho – Warrena Buffetta.
  • ? Zbytky rakety SpaceX dopadnou zanedlouho na povrch Měsíce. Předtím budou k vidění i ze Země.

***

EM Composite aneb Index Elona Muska

? -6,9%

69,4 IEM*