Elon Musk nabízí pět tisíc dolarů studentovi, aby přestal monitorovat jeho lety. Na Twitteru se opřel i do Bidena

Luboš KrečLuboš Kreč

elon-and-the-musks-newsletter-boxed

Ilustrace: Richard Cortes/CzechCrunch

Nový newsletter o světě Elona Muska

0Zobrazit komentáře

Na Twitteru se Elon Musk občas utrhne a pak… mívají právníci dost starostí. V poslední době sílí jeho útoky na prezidenta Joea Bidena, kterému vyčítá ledacos včetně nedostatku transparentnosti. Sám přitom nemá rád, když je příliš „odhalený“ – třeba prostřednictvím twitterového účtu, který s pomocí veřejných dat monitoruje pohyb jeho letadla.

Zajímá vás dění kolem Elona Muska? Tak si objednejte náš newsletter Elon & The Musks, rozesíláme ho každé pondělí a víte proč? Protože v pondělí se Musk narodil. K odběru se můžete přihlásit tady.

***

Elon & The Musks #5

Loni na podzim přistála na twitterovém účtu Jacka Sweeneyho překvapivá zpráva. Psal mu Elon Musk. Nenabízel práci ani nechtěl koupit jeho startup. Tedy ne přímo. „Můžete to vypnout? Je to bezpečnostní riziko,“ ptal se devatenáctiletého studenta. Ten mu napůl v žertu odpověděl, že aby souhlasil, musel by dostat Teslu 3. Jejich konverzace pokračovala podle serveru Protocol několik dalších týdnů a jediná suma, kterou nejbohatší člověk světa nadhodil, bylo pět tisíc dolarů, tedy zhruba 110 tisíc korun.

Za co vlastně? Za konec twitterového účtu @ElonJet, který s pomocí botů monitoruje pohyb Muskova privátního letadla. O víkendu z něj například bylo patrné, že stroj letěl z Austinu v Texasu, kde je oficiální sídlo Tesly, do kalifornského Hawthorne. Tím, že Sweeney zveřejňuje údaje o cestách letadel, neporušuje žádný zákon – data získává tak, že kombinuje údaje z několika otevřených databází.

Musk není jedinou jeho „obětí“, americký mladík má podobných účtů několik a monitoruje na nich tryskáče technologických miliardářů, jako jsou Jeff Bezos nebo Bill Gates. Muskova obava, že účet představuje bezpečnostní riziko, je ale celkem logická. Sweeney skutečně žádné předpisy neporušuje, detaily nikde nekrade, jenže platí, že kdyby neměl letecký background (jeho otec působí v leteckém průmyslu a Sweeney od dětství letadla studoval), nevěděl by, co a jak má zkombinovat, aby dokázal v podstatě v reálném čase ukazovat, kdo, respektive co, kam míří. Takže hordám Muskových přátel i nepřátel otevírá pomyslné dveře jít se na něj podívat na letiště…

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Twitterové účty Jacka Sweeneyho jsou různě úspěšné. Ten s Elonem Muskem sleduje na 180 tisíc lidí, ty s Gatesem nebo Bezos jen kolem čtyř tisíc. Zatím stále fungují, na poslední výzvu, aby přijal nadšeného programátora na stáž, prý ještě Musk neodpověděl. Muskova nabídka pětitisícového úplatku zase skončila oslyšena Sweeneym, respektive ten mu na ni řekl, že musí jít aspoň na 50 tisíc dolarů.

S trochou nadsázky se dá říct, že spoluzakladatel a šéf firem Tesla nebo SpaceX prostřednictvím vykutáleného studenta dostává ochutnat medicínu, kterou sám tak rád a často využívá. Totiž sílu Twitteru, na kterém má přes 72 milionů uživatelů a ty směruje zrovna tam, kam potřebuje. A že to vždycky nedopadne dobře, se už ukázalo mnohokrát.

Naposledy minulý týden, kdy na populární sociální síti, která je hlavním Muskovým komunikačním kanálem, propukla jednostranná válka s Bílým domem. Že Musk není velkým fanouškem Joea Bidena, je dlouho známé, mnohem blíž měl k jeho předchůdci Donaldu Trumpovi. Vzájemné okopávání kotníků se současným americkým prezidentem ale vygradovalo mezi 24. a 30. lednem.

Musk si na Twitteru opakovaně ulevil, jak moc pohrdá vším, co Bidenova administrativa dělá proti covidu a naznačil, že si uzurpují příliš mnoho moci a že to špatně dopadne, pročež si pomohl parafrázemi z Pána prstenů nebo větou: „Když lidi dostatečně vystrašíte, začnou požadovat omezení svobody. Je to cesta k tyranii.“

Jenže to, co padesátiletého magnáta hněte víc, je Bidenova řízená ignorace jeho byznysových úspěchů. Prezident, kde může, tam opakuje, jak věří elektromobilitě, ovšem Teslu, jejího nesporného průkopníka, jakoby neviděl. Zrovna minulý týden se kvůli autům na baterky potkal s šéfy General Motors a Fordu, na Muska nedošlo. Dřív se svezl elektrickým Fordem F-150, v Tesle ho zatím nikdo ještě neviděl.

Takže si o to v podstatě Biden řekl. Před desítkami milionů svých followerů jej Musk nazval „vlhkou loutkou z ponožek“ a také připomněl, že „se k americké veřejnosti chová jako ke hlupákům“. Když se naposledy utrhl z twitterového řetězu a začal tvrdit, že by Teslu možná mohl stáhnout z burzy, skončilo pro něj pokutou a formálním koncem na postu předsedy představenstva.

Ovšem rozhněvat si nejmocnějšího muže světa a jím řízenou administrativu, to je jiný šálek kávy. Zvlášť když podobně jako v případě Jacka Sweeneyho s jeho leteckými účty drží většinu trumfů v rukách druhá strana.

***

Tweet týdne

***

Letem Muskovým světem…

  • ? Tesla minulý týden zveřejnila výsledky za rok 2021. Finančně to sice byla paráda, ale akcie šly dolů, protože Musk přiznal, že letos nebude žádný nový model.
  • ? Nejbohatší lidé světa v roce 2022 dost výrazně zchudli. S výjimkou jednoho – Warrena Buffetta.
  • ? Zbytky rakety SpaceX dopadnou zanedlouho na povrch Měsíce. Předtím budou k vidění i ze Země.

***

EM Composite aneb Index Elona Muska

? -6,9%

69,4 IEM*

Když architektura pomáhá pěstovat kulturu těla, musí běžecké dráze a bazénu ustoupit i výrobní pásy v továrnách

arch-sport12

Foto: Studio Gang/CzechCrunch

Je tu další vydání newsletteru CC Arch

0Zobrazit komentáře

Hledání skutečně kvalitní architektury se může v dnešní době plné uniformních satelitů a monotónních zástaveb brownfieldů zdát jako hledání jehly v kupce sena. A přesto zajímavá architektura plná unikátních myšlenek není mrtvá. Ve světě, ale i u nás vznikají objekty, které dovedou potěšit oko znalé i neznalé. K jejich nalezení stačí jen trocha trpělivosti.

Ve zdravém těle zdravý duch, zní známé přísloví. Ovšem aby bylo možné pěstovat kulturu těla, je nutné mít správné zázemí. Dnes se podíváme na moderní architektonické počiny vycházející vstříc pohybovým aktivitám. Netradičním způsobem totiž lze přistupovat k hřištím, tělocvičnám, bazénům, ale i saunám, které lze umístit do fjordů, starých továren i pod zemský povrch.

***

Nejdřív práce, poté pohyb

V nejvyšším patře se pohybují zavěšené boxovací pytle, o patro níže si dávají do těla sportovci na rotopedech a v přízemí zase borci zvedají železo. To vše v doprovodu dřeva, kovu a betonu.

Fitcentrum Bardales v ekvádorském městě Babahoyo je komunitní centrum, které mohou příchozí využít pro zlepšení své fyzické kondice výměnou za některou z pracovních činností, která je k provozu centra nutná.

Architekti z Natura Futura Arquitectura navrhli budovu jako několikaposchoďovou věž čnící nad ostatními střechami domků místní komunity. Objekt zaujme pohyblivou fasádou, kterou lze rozevřít, a tím do vnitřních prostor vpustit dostatek světla a čerstvý vzduch.

arch-sport9

Foto: Natura Futura Arquitectura

Pohled na otevřenou fasádu objektu


Sportovní um v kostce

Beloit College Powerhouse v americkém Wisconsinu od architektonického studia Gang je tělocvičnou i rekreačním a plaveckým centrem v jednom. Jedná se o příklad nápaditého využití bývalé uhelné elektrárny, kterou dodnes zdobí masivní komín.

Zdařilá konverze objektu, která je určena pro odpočinek studentů z Beloit College, se dočkala řady ocenění. Ta vyzdvihují především chytré propojení dominantní tovární fasády s futuristickým dómem, jehož plášť je tvořen polotransparentními segmenty.

Uvnitř se nachází běžecká dráha, tělocvična, bazén s osmi plaveckými drahami a také kryté travnaté hřiště. Prostor zbyl také na více studijní zázemí, takže zde nechybí ani posluchárna, konferenční centrum a nebyla by to správná univerzitní budova bez pořádné kavárny.

arch-sport3

Foto: Studio Gang

Pohled na továrnu po konverzi


Ledová plovárna

Z vysokých teplot přímo do ledové vody, to je koncept, který má svůj domov v severských oblastech. Na severu, konkrétně v norském přístavním městě Moss, stojí také soubor plováren od Rintala Eggertsson Architects. Koncepce nazvaná Flyt je jedním z projektů navržených pro revitalizaci místní průmyslové oblasti, díky které zde vyrostlo několik objektů nabízejících možnost, jak si intenzivně vychutnat vody fjordu.

Kromě koupací věže je dostupná také věž skokanská a věž se saunou. Vše v ryze severském minimalistickém duchu. Objektům vévodí dřevo, ze kterého jsou vytvořeny jednotlivé moduly. Při jejich návrhu se architekti inspirovali lokální industriální výstavbou, a přesto nepůsobí nikterak těžkopádným dojmem.

Všechny objekty jsou přístupné veřejnosti, takže si každý může vyzkoušet, jak velké osvěžení zdejší vody nabízejí. Nejedná se ovšem o nic, na co by již nebyli místní dávno zvyklí.

arch-sport8

Foto: Rintala Eggertsson Architects

Objekty jsou situované v zátoce města Moss


V říši bublin

Jiunvfeng Bubble Pool je nezvyklým wellness centrem navrženým studiem Line+. Architekti do tvarosloví objektů tvořících rezort obtiskli tvar mušle, díky čemuž objekty získaly na svém neobvyklém vzezření.

Všemu vévodí organické tvary, které působí v hornaté krajině severní Číny téměř nepatřičně. Návštěvníci se zde mohou nechat hýčkat celou řadou procedur, které obsahují masáže, bublinkové koupele či aromaterapie.

Skrze jednotlivé otvory v objektech se hostům nabízí panoramatické výhledy na místní lesy a okolní krajinu. Vnitřní prostory jsou od venkovních děleny transparentními příčkami, které stírají hranice mezi venkovním a vnitřním zázemím rezortu.

arch-sport16

Foto: Line+

Pohled na soubor budovat s organickými tvary


Sportovní areál v Čchü-čou

Unikátní projekt, který se již dočkal zahájení své realizace, to je dílo studia MAD Architects. To jej navrhlo coby komplex nabízející celou řadu sportovních aktivit vykonávaných pod zeleným travnatým kobercem.

Jednotlivé haly jsou totiž vnořeny do uměle vytvořených kopců, které ukrývají stadion s kapacitou 30 tisíc osob, tělocvičnu pro deset tisíc sportovců, venkovní hřiště, další tréninkové haly, servisní centrum pro sportovce, muzeum a také dětský areál.

Celý komplex se stane nejen sportovním centrem oblasti, ale také místem pro vykonávání volnočasových aktivit místních. Celý prostor totiž zároveň slouží jako veřejný park s řadou chodníků, které vybíhají na vrcholky umělých kopců a zase stékají do malých údolíček mezi nimi.

campus_quzhou1

Foto: MAD Architects

Pohled na vizualizaci parku v Čchü-čou


Nenechte si ujít další poklady světa architektury. Přihlaste se k odběru newsletteru CC Arch, ve kterém se prostřednictvím vizuálního výběru ohlížíme za tou nejzajímavější architekturou z domova i ze světa.