Euro stojí po dvaceti letech stejně jako dolar. Pro českou korunu to není dobrá zpráva
Koruna má tendenci následovat společnou evropskou měnu. Pokud tedy euro k dolaru klesá, tak koruna obvykle drží krok.
Jedno euro stojí po dvaceti letech stejně jako jeden dolar
Americký dolar dosáhl v tomto týdnu na paritu s eurem a evropská měna teď dokonce klesla ještě pod jeho hodnotu. Naposledy se jeden dolar za jedno euro směňoval na sklonku roku 2002. A ani evropská dluhová krize v roce 2011 nepřinesla takový tlak na oslabování společné evropské měny, jakého jsme svědky v poslední době. Naopak dolar je král. Česká koruna sleduje vztah hlavních světových měn zpovzdálí, ovšem jen díky ČNB se jí daří s vypětím sil držet slabšího z této dvojice.
O aktuálním stavu na finančních trzích píše ve svém komentáři pro CzechCrunch hlavní analytik brokerské společnosti XTB Jiří Tyleček. Jak parita eurodolaru dopadne na korunu? A jaký další vývoj můžeme očekávat?
***
Síla dolaru, nebo slabost eura?
Aktuální stav nejde na vrub pouze euru. Poslední měsíce totiž jednoznačně přejí americkému dolaru, který je nejsilnější z hlavních světových měn. Euro nevychází ani z porovnání výkonnosti nejhůře. Ještě méně se od počátku roku daří japonskému jenu (-15,8 %) nebo britské libře (-12,0 %). Společná evropská měna vykazuje ztrátu v tomto období ve výši 11,5 %.
V posledních týdnech však euro ztráty vede. Obchodníci diskontují evropský trh kvůli drahým energiím a riziku zastavení dodávek plynu z Ruska do Evropy.
Zakopaného psa hledejme v měnové politice
Základním fundamentem pohybu kurzů měn je měnová politika centrálních bank. Přestože centrální bankéři zaspali nástup inflace, tak v americkém Fedu došlo k prozření už na sklonku minulého roku a od jara se tamní měnová politika solidně utahuje. Kromě růstu sazeb se už začala snižovat také rozvaha centrální banky.