Evropská umělá inteligence má rekordní miliardy. Věří jí investiční giganti, vlády i majitel Lidlu

Půlmiliardu dolarů získal startup Aleph Alpha od majitele Lidlu či Kauflandu nebo taky od skupiny Bosch. Jeho umělá inteligence vrací možnosti Evropě.

Iva BrejlováIva Brejlová

eu-vs-usa_ai

Foto: OpenAI

Evropská AI nabírá na síle

0Zobrazit komentáře

Německý Heidelberg je známý pro hodně věcí. Je v něm mimo jiné nejstarší univerzita na území dnešního Německa, zachovalý hrad a po městě je pojmenovaný taky Homo heidelbergensis, člověk heidelberský. Hlavně tady ale sídlí našlapaný německý startup Aleph Alpha. Vyvíjí svou vlastní umělou inteligenci a investoři mu věří natolik, že mu právě svěřili půlmiliardu dolarů, tedy přes 11,5 miliardy korun. Ve své kategorii tak dostal vůbec nejvíc a předstihl i nedávnou investici francouzského startupu Mistral.

Zmíněných 11,5 miliardy pro Aleph Alpha je i v kategorii „dospělých startupů“ velmi výjimečná částka. Už tím, kdo ji posílá. Mladé firmě totiž věří giganti svých oborů. Kromě jiných vlastník Lidlu a Kauflandu Schwarz Group, Bosch Ventures, Hewlett Packard Enterprise, softwarový obr SAP či Burda Principal Investments a Innovation Park Artificial Intelligence, organizace, která má za cíl stát se největším klastrem umělé inteligence v Evropě. A již pomohla založit nadace Dietera Schwarze, opět zakladatele Lidlu.

Kdyby investici jako velký úspěch označil samotný startup, nebylo by na tom asi nic až tak pozoruhodného. Ale o „neuvěřitelném úspěchu“ v tomto případě mluvil německý ministr hospodářství Robert Habeck. Používal u toho výrazy jako „šlápnout na plyn“ nebo vzletnou větu: „Všude tam, kde jsme silní, může umělá inteligence Evropu taky posílit.“ Odkazoval tím na německé strojírenství, robotiku a oblast telekomunikací.

Loni startup oznámil dosažení něčeho, co považuje za milník na cestě k přesné, vysvětlitelné a důvěryhodné umělé inteligenci. Společnost vytvořila vlastní takzvané velké jazykové modely (LLM), tedy podobný systém, jaký využívá například ChatGPT. Drží se konceptu známého jako „datová suverenita“, ve kterém data uložená v jedné konkrétní zemi podléhají zákonům této země. Data, na jejichž základě umělá inteligence funguje, tedy mají být evropská, nikoliv americká. A ke každému faktu, který použije, dokáže odkázat na zdroj.

jonas-andrulis

Foto: Aleph Alpha

Jonas Andrulis, šéf Aleph Alpha

Modely Aleph Alpha umějí komunikovat v němčině, francouzštině, španělštině, italštině a angličtině. Společnost o sobě říká, že provozuje nejrychlejší evropský komerční AI klastr. Často spolupracuje s vládními orgány, institucemi činnými v trestním řízení nebo se zdravotnictvím. Vidí přitom svět evropským pohledem. Tréninková data zahrnují rozsáhlé úložiště vícejazyčných veřejných dokumentů zveřejňovaných Evropským parlamentem.

Německý startup je nejen o něco dál než zmíněný Mistral, který rovněž slibuje evropskou umělou inteligenci, také nadchl důležité investory a nasbíral od nich 2,5 miliardy korun. Což je o to zajímavější, že v té chvíli teprve najímal první zaměstnance a neměl vlastně vůbec nic. To Aleph Alpha má zaměstnanců 70 a Jonas Andrulis (který pracoval mimo jiné v Applu) se Samuelem Weinbachem ho založili už v roce 2019. Obecně je považovaný za německý vlajkový startup. Letos v červenci do něj poslal peníze zmíněný softwarový obr SAP. Ještě dřív, v roce 2020, do projektu investoři vložili 5,3 milionu dolarů a v roce 2021 celkem 27 milionů dolarů.

Dohromady ovšem podle dat z projektu Crunchbase nasbíral 640 milionů dolarů, tedy v přepočtu asi 14,5 miliardy korun. Aktuální kolo se řadí k takzvaným Series B. Startup tak už je poměrně vyspělý, svůj trh má osahaný, byznysmodel funguje a investice je proto na rozdíl od těch prvotních pro investory daleko jistější a mají naději, že se jim znásobí.

Pro suverénní Evropu

Projekt především přitáhl zájem vysoce postavených evropských politiků a zákonodárců, pro které ukázal možnost, ve které nemusí být Evropa ve zpracování a ukládání dat ponechána na milost a nemilost Spojeným státům. „Dává vládním institucím i společnostem možnost vytvořit a využívat umělou inteligenci v nezávislém prostředí, protože Aleph Alpha kombinuje ochranu dat a bezpečnost s možnostmi jejich objasnění a přizpůsobení,“ uvedl spoluzakladatel Andrulis.

Pro evropské projekty zabývající se umělou inteligencí je přitom třeba zdůraznit jednu důležitou věc: na rozdíl od amerických musejí počítat s tím, že už jejich domácí trh bude do velké míry stát proti nim. Evropská unie totiž v porovnání s asijskými zeměmi nebo Spojenými státy pro umělou inteligenci uplatňuje a plánuje daleko přísnější pravidla.

mistral

Přečtěte si takéBěhem týdnů získali miliardy, po čtyřech měsících mají hotovoBěhem týdnů získali miliardy, po čtyřech měsících mají hotovo. Evropská konkurence ChatGPT začíná

Unie dokonce uvedla pro umělou inteligenci předpisy, které se označují za první komplexní zákon o AI na světě. Regulační rámec představila v dubnu 2021 a šlo o dokument o 107 stranách s dalšími 15 stranami příloh. Shrnutí vychází zhruba na 27 stran. Jde o pravidla a opatření ve fázi návrhu, která ovšem ukazují směr EU a firmám naznačují, co zákony dřív nebo později takzvaně natvrdo reálně zakážou. Na zákonech parlament pracoval už od roku 2018 a takzvaný Akt o umělé inteligenci je zatím v procesu schvalování.

„Aktivně rozvíjet generativní umělou inteligenci bude pro technologickou suverenitu Evropy zásadní,“ uvedla k německé investici Tanja Rückert, členka představenstva a ředitelka pro digitální technologie společnosti Robert Bosch. S tím, že firma chce být u toho.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym