Evropskou startupovou hvězdu Revolut vybudovali Rus a Ukrajinec. Jeden z nich teď opatrně našlapuje kolem kritiky Putina

Luboš KrečLuboš Kreč

revolut-founders2-minStory

Foto: Revolut

Spoluzakladatelé Revolutu Vlad Jacenko a Nikolaj Storonskij

0Zobrazit komentáře

Zatímco ukrajinský spoluzakladatel internetové banky Revolut Vlad Jacenko označil Vladimira Putina za drzého lháře a jasně odsoudil jeho vojenskou agresi, druhý spoluzakladatel, Rus Nik Storonskij zveřejnil mnohem krotčejší prohlášení. Revolut je přitom pod tlakem, objevují se totiž spekulace, zda na něj nedolehnou ekonomické sankce namířené proti Rusku.

Jacenko, který zastává roli technologického šéfa Revolutu, se vyjádřil hned ve čtvrtek 24. února, kdy Putinova armáda bezdůvodně zaútočila na Ukrajinu. Na Twitter v ruštině napsal: „Doufám, že většina Rusů konečně uvidí, že jejich prezident je jedním z nejdrzejších lhářů v historii… S použitím náznaků o ‚ochraně‘ Rusů zaútočil Putin na mírumilovnou Ukrajinu. Ukrajina byla a bude svobodná!“

V anglické verzi tweetu ještě přidal Jacenko přirovnání Putina k monstru a k Hitlerovi, který podobnou argumentaci, tedy že musí jít někomu vojensky na pomoc, použil už téměř před sto lety. To byla ostatně narážka na nacistický vpád do Československa, odebrání sudetských částí republiky a pozdější okupaci celé země.

Jeho kolegovi Storonskému to trvalo dalších pět dní, než něco publikoval. Svůj pohled na situaci zveřejnil na blogu Revolutu první březnový den. „Když zvažuji, co říct nebo udělat veřejně, musím vzít v potaz také bezpečí našich kolegů v Rusku. Ti neudělali nic špatného, prostě nám pomohli vybudovat Revolut… Každopádně chci, aby bylo jasno, že od první chvíle mi bylo jasné, že válka není řešení. Tahle válka je špatná a totálně odporná,“ napsal mimo jiné.

V pečlivě a velmi opatrně formulovaném prohlášení se sedmatřicetiletý podnikatel vyhnul ovšem jakékoli přímé kritice Vladimira Putina. Ostatně jméno ruského prezidenta ve třech tisících znacích není k nalezení ani jednou. Stejně jako jednoznačný odsudek, že to je právě Rusko, odkud Storonskij pochází, kdo tuto „totálně odpornou válku“ začal a kdo ji proti nevinným civilistům na sídlištích v Kyjevě či Charkově vede.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

V textu se přitom šéf a hlavní tvůrce Revolutu, což je s valuací přesahující 30 miliard dolarů jeden z nejhodnotnějších startupů Evropy, vyjadřuje i ke svému původu: „Pocházím z Ruska a nyní mám britské občanství, kořeny mám ale i na Ukrajině. Můj otec je Ukrajinec.“ Zrovna Storonskij senior přitom může být klíčovou postavou celého příběhu a vysvětlením, proč je junior tak opatrný a proč se nad Revolutem trochu zatahuje obloha.

Jeho otec sice pochází z Ukrajiny, jenže zároveň je vysoce postaveným manažerem v jedné z dceřiných firem ruského polostátního kolosu Gazprom. Nikolaj Mironovič Storonskij je ředitelem společnosti Promgaz, která své mateřské firmě poskytuje projekční, vývojové a konstruktérské práce. Jde o podnik se zhruba sedmi stovkami zaměstnanců. O Storonského otci se tedy sice nedá říct, že by patřil k absolutní smetánce nebo snad mezi Putinovy oligarchy, v moskevském „potravním řetězci“ ale sedí dost vysoko.

Zároveň se už v minulosti objevily pochybnosti, zda Revolutu v jeho cestě za fintechovou slávou nepomáhaly peníze a konexe z Kremlu. A to nejen kvůli zakladatelově otci, ale i kvůli jednomu z akcionářů, jímž je fond DST Global Fund. Jeho spoluzakladatelem je vlivný rusko-izraelský miliardář Yuri Milner, který investoval i do Facebooku nebo Twitteru. K zisku prominentního postavení v Silicon Valley mu ovšem pomáhaly peníze z Kremlem kontrolované banky, jak upozornil deník The New York Times.

revolut-card

Foto: Revolut

Platební karta Revolut

Tyto moskevské vazby Revolutu se propíraly v roce 2019, když společnost kvůli brexitu přesídlila většinu svých aktivit z Londýna do Litvy. Pobaltské státy jsou na cokoli týkající se Ruska extrémně citlivé, nicméně Storonskij a spol. tehdy volání některých tamních politiků, aby Revolutu nebyla udělena litevská bankovní licence, ustáli. I díky tomu, že banka popřela jak přímé vazby na Moskvu, tak tvrzení, že své servery (a data na nich) má umístěné v Rusku.

Zda by na ni mohly dopadnout nynější protiruské sankce, zatím není známo. Storonskij s Jacenkem dlouhodobě upozorňují, že firma byla založená v Británii a nyní sídlí v Litvě, tedy v Evropské unii, že oba mají britské pasy, že vše, co dělají, podléhá britskému, respektive unijnímu právu a že s Kremlem nemají nic společného.

Po celém světě Revolut, který Storonskij s Jacenkem založili v Londýně v roce 2015, využívá přes 12 milionů lidí a stovky tisíc klientů má i v Česku, kde působí od roku 2017. Není to jediná jeho vazba na Česko – jedním z raných investorů do firmy byl londýnský fond Seedcamp, který je hodně aktivní i v tuzemsku, kde investuje nejčastěji s Credo Ventures. Do jeho portfolia patří zdejší startupy jako Rossum, LIV nebo Davinci TS.

A prostřednictvím svého šéfa je tak Revolut jednou ze tří bank, které operují v Česku a které mají přímou expozici na Rusko. Dále to jsou Sberbank, která už kvůli dopadům sankcí v Česku fakticky skončila, a malá Expobank CZ, již vlastní kazašský bankéř a miliardář Igor Kim, který dostal v minulosti ruské státní vyznamenání. Expobank, jež invazi na Ukrajinu odsoudila, je nicméně už nějakou dobu na prodej.

Šampioni Kličkovi brání Ukrajinu. Zacházet s granáty a čelit tankům se učili v Československu

klickovi4Story

Foto: klitschko.com

Vladimir a Vitalij Kličkovi se svými mistrovskými pásy

0Zobrazit komentáře

Střet Ruska s obrovskou odvahou. I tak by se dal nazvat aktuální konflikt na Ukrajině. Příkladem v hrdinství jdou všem Ukrajincům i političtí představitelé země. Vedle prezidenta Volodymyra Zelenského se symbolem odboje stal i Vitalij Kličko, starosta Kyjeva a někdejší šampion těžké váhy v boxu. Stejně jako jeho mladší bratr Vladimir, který je také bývalým boxerem a držitelem zlaté medaile z olympijských her v Atlantě, prohlásil, že bude svou zemi bránit i se zbraní v ruce.

„Nemám jinou možnost, musím to udělat. Budu bojovat,“ řekl Kličko během projevu pro britskou televizi ITV v pořadu Good Morning Britain. Se svým mladším bratrem, který se už před časem přihlásil do ukrajinských armádních rezerv, se učil střílet z kalašnikova, házet granáty a čelit tankům v době, kdy společně běhali po severočeských lesích. Část dětství totiž bratři strávili v bývalém Československu.

Mezi městem Mimoň a blízkým Ralskem lze dodnes sledovat stopy po bývalém vojenském prostoru, jehož existenci prozrazuje nejen letištní plocha, ale i vybydlené panelové domy rýsující se v náletu jehličnanů.

klickovi1

Foto: klitschko.com

Otec bratrů Kličkových působil jako důstojník sovětské armády v celé řadě zemí

Právě zde v osmdesátých letech sloužil sovětský důstojník a pilot Vladimir Rodionovič Kličko, který sem přivedl i své dva syny, Vladimira a Vitalije. V té době ještě nikdo nemohl tušit, že mezi dětmi sovětských vojáků, pro které byla v Mimoni vybudována i speciální škola a dnešní gymnázium, pobíhají i dva budoucí boxerští šampioni v těžké váze.

Před příchodem do Československa vyrůstali bratři Kličkovi v Kazachstánu a jak Vitalij jednou pro Český rozhlas zavzpomínal, z této doby si pamatuje jen step. Mimoňské lesy tak musely být pro devítiletého Vitalije a čtyřletého Vladimira úplným zjevením. Spíše než na ně však Vitalij vzpomíná na žvýkačky s obrázky a jiné dobroty, které nabízely zdejší samoobsluhy.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Bylo to období mého dětství a na takovou dobu se samozřejmě většinou vzpomíná jen pozitivně. Proto se velmi rád a často vracím na místa, kde jsme tehdy u vás pět let žili,“ naznačil před časem Kličko, že se dodnes do Mimoně vrací.

Oba bratři platili ve škole za premianty, později oba absolvovali na vysokých školách, kde dosáhli doktorských titulů. I to je důvod, proč si ve světě boxu vysloužili přezdívky Doktor železná pěst a Doktor ocelové kladivo.

klickovi12

Foto: klitschko.com

Vladimir s rodinou a olympijskou medailí na krku

Československo bratři opouštěli v roce 1985, přičemž právě v tomto roce byli při sběru hub svědky nehody, během které tank narazil do civilního autobusu. Při nehodě nikdo nezemřel, ovšem bratři si z této události odnesli výtky jedné z cestujících, která pronesla, že bez přítomnosti okupačních vojsk by se nic takového stát nemohlo. Tehdy prý Vitalij pochopil, že v zemi nejsou příliš vítáni.

Dr. Ironfist a Dr. Steelhammer

Po československé anabázi se rodina přesunula na Ukrajinu, která se pro oba bratry stala domovskou zemí. Sověti převeleli jejich otce na leteckou základnu nedaleko Černobylu, kde v roce 1986 došlo k havárii tamní jaderné elektrárny. Otec bratrů byl jednou z prvních osob, které byly na místě. Do radiací zasažené oblasti se následně opakovaně vracel, což byl také důvod, proč v roce 2011 podlehl v 64 letech rakovině. Její vznik lékaři přičítali právě vystavení radiaci.

Díky mládí ve vojenském prostředí měli bratři vždy k boji blízko. Od mládí se také učili bojovým sportům. Vitalij závodil v boxu, kickboxu a karate a ve všech třech disciplínách si vedl velmi dobře.

klickovi8

Foto: klitschko.com

Vladimir Kličko alias Doktor ocelové kladivo

Vladimir se soustředil výhradně na box, ve kterém stejně jako jeho bratr později exceloval. V roce 1994, tedy ve svých 17 letech, se stal juniorským mistrem Evropy v těžké váze. Starší Vitalij vybojoval titul šampiona v těžké váze o šest let později, když ve druhém kole poslal k zemi Herbieho Hidea. O šampionský pás sice později přišel, nazpět si jej však vybojoval v roce 2004 a udržel jej až do ukončení kariéry v roce 2012.

Vladimir si svůj titul šampiona vybojoval v roce 2000, přičemž do ringu nastupoval již jako zlatý účastník her v Atlantě, kde v roce 1996 získal v supertěžké váze zlato. O titul mistra světa si řekl výhrou nad Chrisem Byrdem. O tři roky později sice o svůj titul přišel, zpět ho získal po dvou letech. Následovala neuvěřitelná šňůra 21 úspěšných obhajob mistrovského pásu, která trvala dlouhých 11 letech. Oba šampioni přísahali své matce, že se nikdy nepotkají v ringu. Tuto přísahu dodrželi.

Lov na medvěda

Po ukončení svých boxerských kariér se bratři pustili do zcela jiného boje. Vitalij se stal poradcem ukrajinského premiéra Viktora Juščenka, známého kritika Moskvy, který v roce 2004 čelil pokusu o otravu dioxiny v polévce. Bratři Kličkovi se v roce 2013 stali hlavními postavami protestů dnes známých jako Euromajdan, které vedly ke svržení tehdejšího proruského prezidenta Viktora Janukovyče a ke vzniku ukrajinské vládní krize, rozhoření bojů na východě země a následné anexi Krymu ze strany Ruska.

Vladimir se poté soustředil především na vlastní podnikatelské aktivity. Ty zahrnují investiční fond, muzeum, síť hotelů a restaurací, výživové doplňky, vlastní knihy a mnoho jiného. Zároveň také vede nadaci, kterou založil spolu se svým bratrem.

klickovi5

Foto: klitschko.com

Legenda, legenda a legenda

Vitalij Kličko v roce 2014 zvažoval kandidaturu na nového prezidenta, nakonec však podpořil tehdy vítězného Petra Porošenka, který se taktéž osobně připojil k domobraně. Se ziskem 57 procent hlasů se pak stal Vitalij Kličko vítězem voleb nového starosty Kyjeva. Tuto pozici padesátiletý muž zastává i dnes. V době, kdy Ukrajina čelí jedné z největších hrozeb ve svých dějinách.

grok-2

Přečtěte si takéNoví virtuální společníci od Groka se utrhli ze řetězuNabízí režim pro dospělé a plánují únos papeže. Noví virtuální společníci od Groka se utrhli ze řetězu

To je také důvod, proč Vitalij Kličko v pátek učinil prohlášení, že se připojí ke svému bratrovi, který se k aktivním zálohám země přihlásil již dříve. Jak Kličko již dříve pro Grantland řekl, střílet, házet granáty a čelit útokům tanků se učil již ve 12. Oba tak spolu bok po boku dodávají Ukrajincům na odvaze a jsou připraveni čelit ruským vojákům a dalším hrozbám.

Podle Daily Mail měl totiž Vladimir Putin vyslat na likvidaci prezidenta Zelenského, jeho kabinetu a bratrů Kličkových příslušníky takzvané Vágnerovy armády. Jedná se o žoldnéře, kteří by měli být přímo financováni ruským režimem a nasazováni tam, kde Kreml nemůže z diplomatických důvodů vysílat svou oficiální armádu.