Sberbank v Česku míří ke svému konci. Její klienti si musí otevřít účty jinde, o peníze ale nepřijdou

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

sberbank

Foto: Sberbank

Ostravská pobočka Sberbank

0Zobrazit komentáře

V Česku míří ke svému konci bankovní dům Sberbank, který má vazby na Rusko. Česká národní banka dnes zahájila z důvodu zhoršení situace banky v souvislosti s odlivem vkladů po napadení Ukrajiny Ruskem kroky k odnětí bankovní licence. Spolu s tím ČNB vydala předběžné opatření, kterým bance zamezila nakládání s aktivy a pasivy, včetně poskytování nových úvěrů a přijímání vkladů. Vklady klientů bank, včetně Sberbank, jsou ze zákona pojištěny do 100 tisíc eur (zhruba 2,5 milionu korun) pro jednoho vkladatele u jedné banky nebo družstevní záložny.

„Likviditní krize Sberbank CZ byla způsobena externím, geopolitickým vývojem. Jedná se tak o izolovaný a specifický problém banky, která není významná z hlediska tuzemského bankovního sektoru. Ten tak i nadále zůstává jedním z nejrobustnějších a nejstabilnějších v Evropě,“ uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok. Sberbank už v pátek ve 14 hodin uzavřela své pobočky, před nimiž se tvořily fronty lidí, kteří chtěli zrušit služby nebo žádali informace o fungování banky.

Klienti Sberbank by si měli podle expertů otevřít účet v jiné bance. O své vklady se bát nemusí, protože ty jsou ze zákona pojištěny. Sberbank Europe, mateřská společnost Sberbank CZ, je podle evropských regulačních úřadů v úpadku nebo jí úpadek hrozí. Zhoršila se jí likvidita vlivem ruské invaze na Ukrajinu.

Klienti Sberbank jsou od svých účtů odříznuti

„V prvé řadě je pro klienty naprosto nezbytné otevřít si účet v jiné bance a tam přesměrovat všechny své příjmy – a odtamtud následně platit své závazky. Hradit závazky je přitom stěžejní, neboť zdaleka ne všichni dodavatelé se ptají, co stojí za vaší platební neschopností. I když v tomto případě předpokládám mnohem větší shovívavost dodavatelů, i tak je důležité ještě před prodlením kontaktovat dodavatele a komunikovat s nimi o vzniklé situaci,“ řekl ČTK šéfredaktor portálu Poradci-sobě.cz Petr Zámečník.

Poslední kolo sankcí přes víkend dramaticky změnilo situaci, uvedl analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler. Zatímco ještě před víkendem se jevily šance na úpadek jako velmi nízké, víkendové sankce se podle něj ukázaly skutečným „gamechangerem“. Ruská mateřská firma Sberbank bude zřejmě sama bojovat s nedostatkem cizoměnové likvidity a sanování evropských operací pro ni nemusí být v těchto extrémních momentech prioritou, dodal.

„Situace okolo Sberbank je pro klienty určitě nepříjemná. Nicméně bych nepropadal panice, vklady do ekvivalentu 100 tisíc eur (2,5 milionu korun) jsou pojištěné,“ doplnil Daniel Horňák ze společnosti Patron GO. Od rozhodného dne, kdy ČNB oznámí platební neschopnosti finanční instituce, začne výplata z garančního fondu do sedmi pracovních dní. „Takže podle mého názoru to bude velmi brzy. Znovu se potvrzuje pravidlo, že pokud mám peníze v bance, měl bych je mít diverzifikované alespoň do dvou finančních institucí,“ podotkl.

Peníze na účtech Sberbank CZ jsou nyní zablokované. Nefungují karty, pobočky jsou zavřené. Nedostatek peněz v důsledku blokace na účtech Sberbank CZ lze podle Zámečníka vyřešit i úvěrem od jiné banky. Jde o dočasnou krizovou situaci, a pokud není k dispozici jiný zdroj peněz, tak je v takovém případě úvěr namístě. Ve větší nejistotě jsou klienti s úvěry, zejména s hypotékami. Sberbank CZ za rok 2021 poskytla jen málo přes dva tisíce hypoték. Její tržní podíl podle objemu úvěrů dosáhl 1,36 procenta, ale i tak v ní je spousta klientů, kteří nevědí, co s nimi bude, poznamenal.

Hlavním akcionářem Sberbank CZ je ve Vídni sídlící Sberbank Europe, dceřiná společnost největšího ruského bankovního domu Sberbank Russia. Jejím padesátiprocentním vlastníkem s jedním hlasovacím právem navíc je ministerstvo financí Ruské federace. Zbytek vlastní investoři, banka se obchoduje na burze. Sberbank CZ reguluje a dozoruje Česká národní banka. V Česku působí od roku 1993, do roku 2013 fungovala pod jménem Volksbank. Má 25 poboček a asi 120 tisíc klientů.

S přispěním ČTK.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym