Facebooku za vážné porušení soukromí uživatelů hrozí denní pokuta až 6,7 milionů korun

facebook

Největší sociální síť Facebook nedávno překročila úctyhodnou miliardu aktivních uživatelů měsíčně a navíc posunula hodnotu společnosti na více než 300 miliard dolarů, tedy zhruba 7,5 bilionů korun. S rostoucím počtem uživatelů takřka v každém koutě světa ale rostou i právní problémy. Nyní především v Evropě, kde Facebook stanul u soudu za porušování soukromí uživatelů.

Podle belgického soudu má Facebook 48 hodin na to, aby přestal sledovat internetové uživatele, kteří přistupují na sociální síť nebo dávají like/share na webových stránkách, a nejsou přitom registrováni, tedy ani s takovými praktikami v podmínkách nesouhlasili, jako běžní registrovaní uživatelé. Pokud se Facebooku nepodaří sjednat nápravu, bude platit pokutu 250 tisíc eur za každý den porušení, což představuje částku 6,73 milionů korun.

809336BE-CBA1-46D8-93B1-EC7389AAC12A

Přečtěte si takéTenhle český vývojář vám prozradí, jaké to je pracovat ve Facebooku

Jenže právě takové statistiky jsou pro Facebook cennou komoditou a proto se chystá odvolat. Snaha EU spočívá v tom, že nechce, aby byla data uživatelů libovolně sdílena s bezpečnostními agenturami v USA, se kterými Facebook okrajově spolupracuje. Speciální cookie, které ukládá data o návštěvě má FB k dispozici až 2 roky a dokáže z něj vysledovat další chování uživatele a pravděpodobnost návratu k určitému obsahu na sociální síti nebo registrace.

I tak si ale Facebook stojí za tím, že je využití datových cookies zcela běžnou a bezpečnou záležitostí a že je využívá všude již přes 5 let, informovalo AFP.