Filmový festival v Karlových Varech představil program. Do Česka letos přijede i Russell Crowe

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary patří mezi hlavní události roku v domácí kultuře. Letos se zde představí například ambiciózní české sci-fi.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

Festival Karlovy Vary

Foto: KVIFF

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

0Zobrazit komentáře

Jen co skončil filmový festival v Cannes, jedna z největších českých kulturních akcí, Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, přichází se soutěžním programem. Na akci odehrávající se počátkem července bude v rámci hlavního klání k vidění několik premiér a o Křišťálový glóbus se budou ucházet filmaři z Kanady, Íránu nebo Švédska. Jedním z hlavních hostů bude herec Russell Crowe.

57. edice festivalu v trojici hlavních sekcí představí 31 filmů vybraných dramaturgy z téměř dvou tisíc přihlášených, což je asi o 400 více, než se jich přihlásilo rok dříve. Hlavní soutěž přitom obsahuje jedenáct snímků. Mezi ty nejzajímavější patří například artový thriller Red Rooms od kanadského režiséra Pascala Planteho sledující mladou ženu posedlou mužem souzeným za brutální vraždy tří nezletilých dívek. Film se snaží zkoumat přitažlivost zla nahlíženou ženskou subjektivitou.

Ze sousedního Německa do Karlových Varů dorazí drama Tanec na okraji sopky o důsledcích výbuchu v Bejrútu v roce 2020, ze Švédska k nám míří satira Hypnóza o startupistech tvořících aplikaci věnující se ženskému reprodukčnímu zdraví a ze Španělska přijede snímek Holky jsou v pohodě stavějící diváky do příjemné společnosti mladých žen zkoušejících divadelní hru.

red-rooms

Reprofoto: Cinésérie – Trailers FR/YouTube

Kanadský thriller Red Rooms

V hlavní soutěži se objeví také dva počiny českých režisérů – Citlivý člověk od debutujícího Tomáše Kleina a drama Úsvit od Matěje Chlupáčka. První ze zmíněných je adaptací stejnojmenného románu Jáchyma Topola, jenž vypráví o kočovném herci, který se ze zahraničí vrací do Posázaví se svou ženou a dvěma syny. Úsvit jsme zmínili už v poslední edici newsletteru Watch – jedná se o kriminální thriller z prostředí baťovského pokrokového města.

Vedle hlavní kategorie se po loňském debutu vrátí také soutěžní sekce Proxima určená dosud neobjeveným filmařům i renomovaným autorům, kteří hledají nové definice své tvorby. Letos se v ní představí celkem dvanáct filmů z Rumunska, Kolumbie, Indie, Jižní Koreje, ale také dva spojené s Českem. Brutální vedro od debutujícího Alberta Hospodářského o efektech katastrofické sluneční erupce na lidskou psychiku. Imago, režírované Polkou Olgou Chajdas, pak vzniklo v polsko-česko-nizozemské koprodukci a pojednává o mladé ženě hledající alternativní život za komunismu. 

Do poroty, která bude posuzovat hlavní soutěž, organizátoři festivalu získali herečku Patricii Clarkson oceněnou Zlatým glóbem za výkon v minisérii Ostré předměty. Spolu s ní budoucího držitele nebo držitelku Křišťálového glóbu vybere dramaturg z festivalu v Sundance John Nein, irský herec Barry Ward, producentka Dora Bouchoucha a český režisér a scenárista Olmo Omerzu. Ten v roce 2018 v Karlových Varech dostal cenu za režii za snímek Všechno bude.

Třetím hlavním pilířem programu bude letos opět sekce Zvláštní uvedení čítající osm nových snímků. Asi nejvíce zde zaujme ambiciózní české sci-fi Bod obnovy ukazující budoucnost, v níž lidstvo překonalo smrt. Film, který do klasické distribuce zamíří letos v září, dává svým námětem a vizuálním zpracováním vzpomenout i na legendárního Blade Runnera, pochopitelně natočeného s prostředky místní kinematografie.

russel-crowe

Reprofoto: GQ/YouTube

Herec Russell Crowe

Zmíněné sekce samozřejmě zdaleka nezahrnují kompletní program čítající desítky dalších zajímavých titulů. Například ve velké retrospektivě se představí dílo japonského režiséra Jasuza Masumury. Zvláštní pozornost dostane také současná íránská nezávislá kinematografie. A zapomenout nelze ani na už tradiční uvádění restaurovaných českých klasik – letos se obnovené premiéry dočká Každý den odvahu od Evalda Schorma, jeden ze zásadních filmů československé nové vlny 60. let.

Nejznámějším hostem letošního ročníku KVIFF se stane Russell Crowe, oscarový představitel Gladiátora a jeden z nejznámějších hollywoodských herců. V Karlových Varech převezme Křišťálový glóbus za celoživotní přínos světové kinematografii, bude zde ale také jako vystupující. Se svojí kapelou Indoor Green Party zahraje na zahajovacím koncertu festivalu. Naopak na závěrečné ceremonii si ocenění převezme také česká herečka Daniela Kolářová – dostane cenu prezidenta festivalu.

Dveře hotelu Thermal se pro návštěvníky jedné z nejvýznamnějších kulturních akcí roku otevřou 30. června. O den dříve, 29. června, přitom bude možné koupit vstupenky na jednotlivé projekce nebo získat přístup na kompletní program. Festival pak potrvá do 8. července.