Finanční matadoři z Wood & Company jdou plně do krypta, nabídnou milionové investice do známých fondů

V portfoliu jsou vyhlášené fondy jako Sigil Fund, Pantera Capital nebo DACM. Minimální investice je milion korun.

Luboš KrečLuboš Kreč

sykor

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Jan Sýkora, předseda představenstva Wood & Company

Krach burzy FTX, meziroční výmaz hodnoty bitcoinu či etherea o desítky procent, pády několika výrazných blockchainových projektů, ztráta desítek miliard dolarů… Rok 2022 je skutečnou kryptozimou. To ale neznamená, že by v oboru zmizely investiční příležitosti. Naopak. A právě na to sází finanční skupina Wood & Company, která v polovině října přišla s novým investičním produktem pojmenovaným prostě WOOD Blockchain+.

Wood & Company patří k pionýrům zdejší investiční scény. Pomáhali budovat český kapitálový trh, ve správě mají aktiva v hodnotě přes 100 miliard korun. Nakupují nemovitosti v Česku i v sousedních zemích, patří jim investiční platforma Portu, na burzu dovedli eshop Pilulka.cz, v němž drží i majetkový podíl. Ve svém portfoliu mají také úspěšný startup Snuggs s menstruačními kalhotkami… Kolem kryptoměn zatím ovšem spíš našlapovali. Teď se do nich ale pouští s plnou vervou.

V létě nejdříve otevřeli investice do kryptoměnových finančních nástrojů pro retailové klienty Portu, nyní přidali nabídku pro takzvané kvalifikované investory. Právě jim je určený WOOD Blockchain+, ve kterém už jsou nyní alokované vyšší jednotky milionů eur, tedy přes sto milionů korun. „Zatím jde převážně o naše prostředky,“ připouští investiční analytik Tomáš Kacerovský, který má produkt na starosti.

Kacerovský měl hlavní slovo v přípravě investiční strategie, pracoval na ní poslední rok. „Jdeme cestou spolupráce se zkušenými správci aktiv a fondy. Analyzovali jsme jich přes stovku, do finálního výběru jsme jich zařadili něco přes dvacet, nakonec spolupracujeme s pěti.“ Jde o elitní jména: česko-slovenský (ovšem z Gibraltaru operující) Sigil Fund, dále Zee Prime Capital, DACM a také legendární Pantera Capital, přes nějž Woodi investují do bitcoinu.

Strategie je tedy taková, že do kryptoměn či do blockchainových startupů neinvestuje přímo Wood & Company, ale přes WOOD Blockchain+ svěřuje prostředky výše zmíněným fondům. Ty už mají vybudované jak renomé, tak dostatečné analytické zázemí. „Když teď například padlo FTX a Alameda Research, žádný z nich vůči těmto firmám neměl přímou expozici. To pro nás byla známka, že jsme vybrali dobře,“ doplňuje Kacerovský.

V Česku už jeden fond specializovaný na investice do krypta existuje, je jím Rockaway X, donedávna známý jako Rockaway Blockchain Fund. Ten vznikl už v roce 2017 v rámci skupiny Rockaway Jakuba Havrlanta a od investorů nashromáždil přes půl miliardy korun, hlavní tváří fondu je Viktor Fischer. Jeho strategie je ale jiná, než kterou razí Kacerovský. Rockaway peníze investorů vkládá jak do fondů, tak přímo do některých startupů či kryptoměn včetně těch hodně rizikových, jako je Solana nebo jako byla Terra.

trezor2

Přečtěte si takéČeské kryptopeněženky Trezor po pádu burzy FTX táhnouČeské kryptopeněženky Trezor po pádu burzy FTX táhnou. Prodeje stouply o stovky procent

„Vycházíme z toho, že ve světě jsou lidé, kteří tématu rozumějí víc než my. A kteří opravdu vědí, kam se obor ubírá a jaké jsou jeho perspektivy. Peníze zhodnotí lépe, než kdybychom se my teď snažili do toho rozjetého vlaku naskočit sami,“ vysvětluje Kacerovský. Zároveň připomíná, že investicí skrze jednotlivé fondy můžou poskytnout investorům likviditu a že struktura je i daňově výhodná. Investiční certifikáty WOOD Blockchain+ budou nyní nabízet investorům a pokud bude zájem převyšovat hodnotu zhruba 20 milionů eur, tedy půl miliardy korun, transformují je do akcií klasického fondu SICAV s proměnným kapitálem.

O tom, jak i v turbulentních časech, jaké jsou dnes, investovat do krypta a neprodělat, se bude diskutovat také na konferenci Money Maker, kterou v úterý 29. listopadu pořádá CzechCrunch v pražském prostoru Cubex. Jedním z hostů akce bude právě Tomáš Kacerovský, skupina Wood & Company je jejím partnerem. Vstupenky jsou stále ještě k mání.

Rubriku Investice podporujíxtb-retinafingood-retinaczechfund-retinajt-bankaamundi