Firmy kanceláře neopustily a ani se to nestane. Jen je teď využívají jinak, hlásí projekt West Flexi Offices

Iva BrejlováIva Brejlová

damy-west-flexi-offices

Foto: West Flexi Offices

Marie Kantorová a Kateřina Burešová se starají o projekty Offices Unlimited

Kdysi chtěli prostě jen vyhovět klientům. Mladé firmy nebo freelanceři totiž často u realitní kanceláře Svoboda & Williams hledali dobře dostupné místo, kde by mohli pracovat. Jenže si nemohli dovolit zavázat se k nájmu kanceláře na tři nebo pět let. A žádné podobné prostory, které by se daly navíc označit jako reprezentativní, prostě nebyly. Ve Svoboda & Williams se proto rozhodli příležitosti využít sami, a tak vznikla sesterská firma Offices Unlimited s cílem nabízet flexibilní koncept kanceláří. Takový pracovní prostor teď velmi dobře funguje, hlásí.

Že se tady soustředí na umění a design, je nepřehlédnutelné. V projektu West Flexi Offices v pražských Stodůlkách odlehčují vnitřní prostory prosklené příčky, které opticky zvětšují celé místo. Architektonické řešení je zpracované specializovaným ateliérem SAD. Světlo v zasedačce vytvořila na míru designérka Jitka Škopová. Prostory plní designový nábytek, obrazy na zdech pocházejí od současných českých výtvarníků a výtvarnic. Aby se sem dostal ten vůbec největší – tři a půl metru dlouhé velkoformátové plátno od českého výtvarníka Petra Písaříka – museli použít plošinu.

Celkem tu vnitřní vybavení vyšlo přibližně na tisíc eur na jeden metr čtvereční. To je dvojnásobek toho, co v předchozím projektu stejného typu, který společnost Offices Unlimited otevřela v roce 2019 na Pražského povstání. „V nákladech se výrazně projevil nárůst cen stavebních materiálů a vybavení. Když uvážíme, že je mezi projekty jen dva roky rozdíl, mnohem více si uvědomujeme, k jak výraznému posunu na trhu došlo,“ vysvětluje Kateřina Burešová, Flexible Workspace Consultant ve Svoboda & Williams.

Z kanceláře do kanceláře

Na těchto prostorách šetřit nechtěli. Kanceláře West Flexi Offices na pražských Stodůlkách jsou nejnovějším, prakticky výstavním dílem takzvaných sdílených flexibilních kanceláří. Jako sdílené nabízejí možnost využít vybavené místnosti a společné části, mimo jiné třeba kuchyňku nebo odpočinkové zóny. Jako flexibilní pak umožňují klientům měnit nabídku využitého prostoru podle jejich potřeb. Tedy například zmenšit požadovanou plochu. Nebo ji naopak zvětšit, pokud je místo k dispozici. Nebo se dokonce přestěhovat do jiné budovy v rámci Offices Unlimited.

west flexi offices

Foto: West Flexi Offices

Firmy podle West Flexi Offices hledají reprezentativní kanceláře s flexibilní dobou nájmu

Někdy to jsou nárazová pracovní útočiště pro jednotlivce i celé týmy. Jindy třeba jen denní kanceláře. Ale i coworkingový prostor, kde je možné se setkávat s pracovníky úplně jiných společností nebo jinými freelancery.

Taková kombinace je pro firmy zajímavá. Offices Unlimited spravuje už pět tisíc čtverečních metrů na třech různých místech v Praze. Zaplněné jsou dlouhodobě minimálně z 85 procent. „Zaměstnavatelé si, alespoň tedy ve většině případů, uvědomili, že kanceláře jsou potřeba. Změnilo se ale jejich užívání a především účel. Z místa pro práci se stalo spíše místo pro setkávání, budování vztahů, spontánní interakci, brainstormingy a utužování firemní kultury,“ říká Marie Kantorová, taktéž Flexible Workspace Consultant ve Svoboda & Williams.

Stále vyšší poptávka

Když se kdysi Svoboda & Williams rozhodli připravit službu pro klienty, kteří se ptali na zajímavé kanceláře v centru města, kde by se nemuseli uvázat na dlouhé roky dopředu, psal se rok 2016. O rok později už sesterská firma Offices Unlimited otevřela první prostor v ulici Na Příkopě. A když měly tyto kanceláře úspěch a rychle se zaplnily, zajistila další v budově Pankrác House.

Stodůlky, kde se v posledních letech nabídka kanceláří významně rozšiřuje, jsou třetím prostorem. Nejnovějším a co do realizace zároveň nejnákladnějším. Je otevřený od konce loňského roku a obsazeno je tu 65 procent plochy, která je k dispozici. „Jsme se současným číslem velmi spokojeni,“ pochvaluje si Burešová s odkazem na pár měsíců fungování.

Jakmile budou hotové, budou mít West Flexi Offices přes 1 500 čtverečních metrů. Zatím je k dispozici asi polovina z nich, ta druhá se ale připravuje. Nájemníkům se otevře v polovině roku. Aktuálně se tu tak nájemníci pohybují v 21 kancelářích od těch nejmenších, které mají devět metrů čtverečních, po ty s plochou 74 metrů. Což je prostor velký jako byt.

Administrativní komplex je součástí portfolia Patria investiční společnosti, jejíž vedení se rozhodlo část jednoho patra vyčlenit právě pro koncept sdílených kanceláří. „Vnímáme, že po konceptu flexibilních kanceláří je v naší lokalitě stále vyšší poptávka, kterou tímto saturujeme,” říká Tomáš Pribiš, člen představenstva Patria.

Coworkingy v rámci klasických kanceláří

Poslední dva roky podle Kantorové mimo jiné ukázaly, že ani home office není ideální místo. „V provizorní kanceláři v domácích podmínkách kreativní energie tolik neproudí,“ říká. Jenže sedět celé dny v klasických kancelářích se taky mnohým přestalo chtít.

„Na trhu s kancelářskými prostory sledujeme jednoznačně rostoucí zájem o flexibilní koncepty. Vzestupnou tendenci tohoto trendu jsme vnímali ještě před pandemií. Ale pandemie ho urychlila,“ popisuje. Zájmu o sdílené kanceláře si podle ní zároveň všímají i významní pronajímatelé. S provozovateli coworkingů a sdílených kanceláří začínají navazovat dlouhodobé spolupráce.

„Buď část budov pronajímají těmto operátorům, anebo sami zřizují v části budovy sdílené kanceláře a na provoz si najímají manažera,“ říká s tím, že to už teď vede k tomu, že v rámci standardní kancelářské budovy je třeba patro nebo alespoň jeho část vyčleněná ke sdíleným konceptům. „Domníváme se, že v budoucnu budou sdílené a flexibilní kanceláře tvořit deset procent plochy v rámci každého moderního administrativního komplexu,“ představuje si.

Partnerem článku je společnost Offices Unlimited. V rámci CzechCrunch Premium spolupracujeme s vybranými partnery, se kterými připravujeme obsah na míru. Více najdete zde.