Fondy bývalého guvernéra ČNB koupily první podíl. Jde o bytový dům v pražských Holešovicích

V připravovaném bytovém domě v Praze 7 získají fondy IRQ, které spoluzakládal bývalý šéf centrální banky, třicetiprocentní podíl.

Eliška NováEliška Nová

Zdeněk Tůma

Foto: IQR Funds

Spoluzakladatel IRQ fondů Zdeněk Tůma

0Zobrazit komentáře

Už loni se dal bývalý guvernér České národní banky na nemovitosti. Spoluzaložil fondy kvalifikovaných investorů IRQ, kde se stal také předsedou dozorčí rady. Teď IRQ koupily první podíl. Třicet procent získají v chystaném projektu v pražských Holešovicích.

Půjde o bytový dům na pozemku o rozloze 1 200 metrů čtverečních, a to v ulici U Měšťanského pivovaru. Součástí projektu jsou podzemní garáže a počítá se rovněž s parterem sloužícím pro obchody a služby. Architektonická studie se nyní projednává s Prahou 7 i s magistrátem.

„Jde o projekt, který splnil přísná kritéria fondů. Dům se nachází ve skvělé lokalitě, která je pro bydlení velmi žádaná,“ uvedl pro CzechCrunch druhý spoluzakladatel Martin Hubinger. Ten je zároveň majitelem developerské skupiny Realism, která také stojí za výstavbou domu v sedmé městské části.

„Spolupráce Realism a IRQ Funds je logickým vyústěním našich dosavadních propojených aktivit, zaměření a sdílené vize. Fondy jsou však zcela otevřeny spolupráci i s dalšími developery,“ vysvětluje Hubinger.

IRQ v domě získá třicetiprocentní podíl. Zároveň má vliv na veškeré rozhodující aspekty týkající se bytového domu. „U projektů jsme aktivně zapojení do všech jeho fází, od počáteční přípravy přes jejich realizaci, dlouhodobé držení, správu, zhodnocování až po správně načasovaný prodej,“ popisuje Hubinger.

Fond má v plánu spolupracovat s významnými developerskými společnostmi. Jak ale Hubinger upřesňuje, zaměřovat se chce jak na institucionální investory, tak na ty z řad fyzických osob. „V první fázi jsme pro fondy IRQ pracovali na získání kvalifikovaných investorů. To se samozřejmě v období pandemie komplikovalo, ale i tak se nám dařilo a do fondu jsme již shromáždili potřebný kapitál. Současná situace, kde v nejistých časech stoupá zájem o maximálně bezpečné investice, nahrává zvyšování poptávky po nemovitostech,“ líčí Tůma.

omar-hp

Přečtěte si takéNečeká nás lehká doba, ale ceny nemovitostí neklesnouNečeká nás lehká doba, ale development je sexy obor. I proto ceny nemovitostí neklesnou

Poptávka je podle něj navíc umocněna vysokým růstem inflace a hledáním cest proti znehodnocování finančních prostředků. „Apetit tak investory rozhodně neopouští,“ dodává bývalý guvernér. Na investice chce fond získat jednotky miliard korun a podle Hubingera na tom fondy postupně pracují.

Zaměřovat se chtějí na nemovitosti v žádaných lokalitách Prahy a Brna. Kromě Tůmy a Hubingera je zakladatelem také investiční ředitel Martin Pětivoký. IRQ mají navíc ještě podfond s názvem IRQ Residential Rental, který se zaměřuje na nájemní bydlení. Zatím je to jediný podfond, který společnost plánuje.

IRQ mají tři třídy akcií, záleží na tom, jak je investovaná částka vysoká. Nejnižší investice činí milion korun. Fondy také spolupracují s různými společnostmi. Administrátorem a statutárním orgánem je investiční společnost Amista, auditorem KPMG, depozitářem ČSOB a oceňovatelem Kreston A&CE.