Říká se, že chytré telefony dosáhly svého maxima a už se nemají kam výrazně posouvat. Průběžné vylepšování procesorů, kamerových čoček nebo rozlišení displejů je jedna věc, ale zpravidla jde o hotové platformy, které by měly udržovat svůj nastavený standard. S těmito předpoklady se však logicky nechtějí spokojit samotní výrobci, především pak Samsung, jenž od začátku roku veřejnosti ukazuje, že smartphony ještě je kam posouvat.
Nejde ovšem o jeho nejnovější vlajkové řady, jejichž přední pozici aktuálně zastává našlapaný model Galaxy Note 10, nýbrž o experimentální zařízení, které se charakterizují skládatelným displejem.
Většina jistě zachytila zajímavý výstřel pod názvem Galaxy Fold, který lze používat jako klasický telefon se 4,6palcovou úhlopříčkou a po rozložení na bázi knihy jako menší tablet s úhlopříčkou 7,3 palce.
Foto: Samsung
Nový koncept skládacího telefonu od Samsungu
Jihokorejská technologická firma však nyní ukazují další skládací mechanismus, který by jednou mohl být využit ve skutečném zařízení. Paradoxně ho Samsung nijak nepojmenoval, zkrátka jen odhalil několikavteřinové video, jež mělo premiéru na včerejší vývojářské konferenci firmy v kalifornském San Jose.
Na krátkém spotu je možné spatřit zcela nový formát skládání po vzoru klasických „véček“, které proslavila legendární Motorola začátkem tisíciletí. V novém konceptu se tak skládá displej seshora dolů, tedy teoreticky jen jedním prstem, což může být uživatelsky příjemnější než používání zpravidla dvou prstů pro rozložení mechanismu, jako má například Galaxy Fold.
Foto: Samsung
Nový Samsung bude možné „posadit“ na stůl
Změnou oproti jiným skládacím telefonům je i absence sekundárního displeje. Nový koncept operuje „pouze“ s jedním, který se nicméně dokáže přizpůsobovat. Samsung to konkrétně ukazuje na příkladu videohovoru, během kterého bude možné telefon posadit na stůl, přičemž ve vrchní části bude promítat probíhající video a v druhé části případně nové ovládací rozhraní. Možností využití by v případě úspěšného uvedení bylo mnohem více.
Bližší detaily o této novince nejsou známé. Samsung je velice tajemný a prakticky jediné, co během konference pronesl, bylo: „Tento zcela nový formát, který nyní zkoumáme, se nejen snadno vejde do vaší kapsy, ale také změní směr, jakým telefon používáte.“
To pochopitelně nic moc neříká, a podle všeho záměrně: je pravděpodobné, že ani samotná společnost zatím netuší, co by vše tento smartphone nabídl, a především zda se vůbec někdy dostane do sériové výroby.
https://www.youtube.com/watch?v=AZDl_SP-w9E
Jelikož jde zatím (alespoň co mohla spatřit veřejnost) jen o grafický koncept nové technologie, neví se ani potenciální cena, a lze očekávat, že v Samsungu nyní budou na novém modelu usilovně pracovat. Inženýři si totiž musí být stoprocentně jisti, že bude vše fungovat.
Když totiž Samsung uvedl skládací Galaxy Fold, po prvních dnech testování se zjistila závažná chyba, jež poškozovala displej. Firma tak byla nucena zařízení stáhnout z prodeje, aby jej o několik měsíců vrátila zpět v odolnější a lépe zpracované variantě.
Foto: Samsung
Samsung Galaxy Fold stojí v přepočtu okolo 45 tisíc korun
Samsung není jediný
Byť je v segmentu skládacích telefonů nejvíce na očích právě zmíněný Galaxy Fold od Samsungu, existují i další výrobci, kteří s podobným mechanismem experimentují. Jedním z nich je například Huawei a jeho Mate X, který nabízí rozkládací displej zvnějšku (tudíž je neustále viditelný), nebo výrobce Royole s poněkud zvláštním modelem FlexPai. Ten byl mimo jiné prvním telefonem na světě, jenž technologii ohebných displejů implementoval.
Opět tak jde o „knižní“ formát a Microsoft si od něj slibuje především vyplnění mezery mezi telefony a tablety – tento hybrid má totiž zvládnout obojí.
Foto: Microsoft
Surface Duo může sloužit i jako malý notebook a bude podporovat synchronizaci s počítačovými Windows
Je jí teprve sedmadvacet, ale v životopisu už se jí vyjímá slušně bohatá kariéra. Když byste si na jeho začátku přečetli, že Veronika Gabrielová vystudovala zdravotní školu a nastoupila do nemocnice jako sestřička, nečekali byste, že na jeho aktuálním konci bude stát, že je z ní programátorka. A svým příběhem chce inspirovat i další ženy.
„Jako malá jsem určitě chtěla být kosmonautem nebo princeznou, ale rozhodně nepřicházelo v úvahu, že bych se stala programátorkou,“ směje se dnes Veronika Gabrielová, když popisuje svůj kariérní příběh v zasedačce českého technologického startupu Productboard.
To však předbíháme. Abychom pochopili, proč je Veronika mezi dalšími ženami, jež se také daly na dráhu „ajťaček“, tak trochu výjimkou sama o sobě, musíme se vrátit o více než deset let zpět. Tehdy patnáctiletá Veronika v Děčíně končila základní školu a rozhodovala se, co dál. Jak ale sama podotýká, v takovém věku nejste předurčeni udělat vždy to správné rozhodnutí, které vás ale může ovlivnit na celý život.
Nakonec padla volba na střední zdravotní školu. „V naší rodině trochu hrály roli stereotypy. Rodiče mě chtěli poslat na obor, který budu moct dělat celý život. Navíc jsem byla holka, tak to byla jasná volba,“ vzpomíná Veronika, která na „zdrávce“ a krátce nato při praxi zjistila dvě klíčové věci.
Veronika Gabrielová
Dělat ve zdravotnictví ji sice bavilo, jenže stejně rychle pochopila, že tohle rozhodně není práce, kterou by chtěla dělat celý život, jak ji původně v dobré víře naplánovali rodiče.
„Práce je to zajímavá, denně musíte dodávat skutečné výsledky, staráte se o pacienty. Jenže v nemocnicích jsou všichni v permanentním stresu, nechuti a zášti a klid nenajdou ani doma, protože žijí od výplaty k výplatě,“ vzpomíná na svůj jediný rok na gynekologickém oddělení v děčínské nemocnici.
Mnohem větší potenciál
Její motivace odejít se nakonec stupňovala každým dalším dnem. Životní úroveň mladé sestry, která si po škole na menším městě domů odnáší něco málo přes 11 tisíc korun čistého měsíčně, tehdy jednadvacetileté Gabrielové přišla do budoucna nepřijatelná. Sama chtěla někam růst a v nemocnici ani dlouhodobě podhodnoceném zdravotnictví obecně neviděla žádné východisko.
Přišla tak výpověď, stěhování do Prahy, krátká zkušenost v roli učitelky v mateřské anglické škole i soukromé chůvy, což ale pro Veroniku byla pořád spíše jen brigáda. „Cítila jsem, že můj potenciál je mnohem větší, a chtěla jsem pro to něco udělat,“ vzpomíná. A tak se přihlásila na soukromou vysokou školu, kde chtěla vystudovat obchodní právo. Měla z oboru hodně známých, tak ji to lákalo. Nakonec ale ani právo nebylo to pravé ořechové.
Těsně před dokončením bakaláře ze školy odešla, protože zjistila, že ani tady svůj potenciál nedokáže naplnit podle svých představ. Když se dnes ohlíží zpět, tvrdí, že rozhodnutí nelituje, kvůli titulu stejně studovat nešla. „Považuji to za dobrou zkušenost. Hodně jsem se toho naučila a získala jsem čas na přemýšlení, co dál dělat,“ přemítá.
Právnická studia ji přihrála brigádu v advokátní kanceláři, kde sice měla sbírat praxi jako právník, jenže místo toho neustále kolegům instalovala tiskárny a radila se záležitostmi kolem počítačů. Na ženu ne úplně obvyklá záliba, ale Veronika si s počítači vždycky rozuměla.
Veronika Gabrielová
I díky mamince, která v kanceláři seděla s několika ajťáky, měla doma nadupaný herní počítač a nejen, že se spolu večer vždy dohadovaly, kdo bude hrát hry, ale zároveň se Veronika v počítači pořád šťourala. „Máma hrála hlavně RPG, já spíš adventury a 3D akční hry,“ směje se Veronika. Na svou zálibu si znovu rozpomenula, když se začaly rozjíždět programovací kurzy od Czechitas Dity Přikrylové.
Veronika to brala jako zajímavou příležitost a motivaci po nepříliš zdařilém období mezi právníky, a tak se přihlásila. Jak dnes vzpomíná, z vůbec prvního kurzu rozhodně neodcházela nijak zvlášť omámená, že by ji programování chytlo na první dobrou, ale dostala se díky tomu do nadšené komunity a ta ji už nepustila.
„Komunita lidem obrovským způsobem pomáhá dostat se do IT.“
Přes několik setkání a menších kurzů se dostala až k iniciativě PyLadies a její intenzivní tříměsíční kurz, kde detailně poznala populární programovací jazyk Python, ji definitivně zlomil, aby skutečně zkusila kariéru programátorky. To se však mnohem jednodušeji řekne, než provede.
„Komunita lidem obrovským způsobem pomáhá, aby se do IT dostali. Já jsem se v tom ale ještě nějakou dobu pořád úplně necítila. Mnoha věcem jsem logicky stále nerozuměla, což mě frustrovalo, a tak jsem i první stáž brala pořád jen jako stáž,“ vzpomíná.
Je to o firemní kultuře
Řeč je o několikaměsíční stáži ve vývojářském týmu farmaceutické firmy MSD, kde Veronika svou programátorskou kariéru oficiálně zahájila. Nakonec ve firmě strávila dva roky, během kterých vedle sebe neustále měla člověka, na něhož se mohla obrátit a učit se od něj.
To je podle ní naprosto klíčová věc. Ne každá firma má takový přístup, ne všude dokáží pro nového člověka, v oboru navíc dosud nezkušeného, najít volného kolegu, který se mu bude věnovat. Byť se to mění k lepšímu, prostředí v IT není ještě vždy úplně přívětivé. Sama Veronika si tak dnes vybírá firmu hlavně podle toho, jestli ji sedí prostředí a budovaná kultura, nebo ne.
„Byla jsem ve firmách, kde to, že jsem žena, dělalo v týmu divnou atmosféru. Byla jsem neustále sledovaná, jestli na to mám, nebo ne. Poznala jsem ale i firmy, kde to naopak nikdo neřešil, fungovala v nich diverzita a všichni byli vstřícní,“ popisuje Gabrielová, která nakonec přes krátkou štaci v Kiwi.com skončila až v Productboardu.
Jeden z nejnadějnějších tuzemských startupů současnosti rychle roste a zatímco v San Francisku jeho spoluzakladatel Hubert Palán řídí rychle rostoucí byznys, druhý spoluzakladatel Daniel Hejl v Praze buduje vývojářské středisko. Právě do něj Veronika před rokem naskočila a svou zkušenost si pochvaluje.
Foto: Miloš Turek
Petra Zábojníková z týmu QA a Veronika Gabrielová z front-end týmu Productboardu
V Productboardu se buduje firemní kultura založená na otevřeném přístupu a vzhledem k tomu, že dnes už firma čítá přes 100 lidí z 18 zemí, je i diverzita na vysoké úrovni. Přestože je zatím Veronika mezi vývojáři jako dáma v menšině, prý to nikdo neřeší. Sama by už ani navíc po zkušenosti v nemocnic v čistě ženském kolektivu pracovat nechtěla.
„Můžu s čistým svědomím říct, že jsem v týmu, ve kterém chceš jako holka pracovat. Jsem přesvědčená, že když kluci mají mezi sebou v týmu holku, přináší to pozitiva pro všechny,“ míní. Každý podle ní přemýšlí trochu jinak a zatímco holky mají větší smysl pro pořádek a pro detail, kluci zase mohou být větší experti v kódu.
Productboard
Seznamte se se společností Productboard, důvěryhodným partnerem pro správu produktů.…
I proto se vedle toho, že v Productboardu působí jako front-end developerka, významně věnuje také komunitním akcím. Sama ví, že právě komunita ji k práci, v níž se našla, přivedla, a tak ji chce dál rozvíjet. Můžete ji tak potkat, jak například po Praze a celém Česku provádí expaty, kteří u nás nakonec zakotví právě třeba v Productboardu, ale i mnoha dalších technologických firmách, které odsud staví globální produkty.
Veronika si právě takové příležitosti nesmírně váží. „Přišlo mi skvělé, že se můžu na něčem takovém podílet. Přemýšlím tu o jiných věcech a je to úplně jiná práce, než na kterou jsem byla zvyklá ve zdravotnictví, zase jinak náročná,“ říká.
Raketová věda
Když už byla řeč o holkách a klucích, Veronika přiznává, že v mnoha ohledech ještě na své mužské kolegy nestačí. Je to logické i vzhledem k tomu, že má proti nim často mnohaleté manko. Podle ní to ale nevadí. Vývoj technologií dnes řeší prakticky všechny firmy a příležitostí, kde se uchytit, je nespočet.
„Ne všechny firmy potřebují raketovou vědu. V IT je obrovský prostor pro lidi, kteří nemají technické zázemí, aby mohli programovat raketu, ale přesto najdou perfektní uplatnění,“ říká z vlastní zkušenosti. Sama se tak neustále učí, zdokonaluje a tím zároveň získává stále větší svobodu, protože příležitostí je nejen v rámci firmy, ale i obecně na trhu opravdu mnoho.
Foto: Miloš Turek
Veronika Gabrielová
A jestli to ještě jednou nezkusí se školou, tentokrát tou správnou? „Za pár let se můžu rozhodnout, že si ji opravdu dodělám. Kdybych chtěla jít pracovat pro Facebook, Google nebo NASA, tak budu určitě v nevýhodě, protože spoustu velkých světových firem chce doktorát, ale jsou tu tisíce dalších příležitostí,“ říká.
Zda se do školy jednou skutečně vrátí, je zatím ve hvězdách, ale své zkušenosti nyní Veronika i v rámci komunitních akcí dává všem ostatním ženám – a nejen těm – k dobru. Necítí se jako žádná superhrdinka, ale spíše se snaží ukazovat, že začít s programováním, a vlastně ani čímkoliv jiným, nemusí být nikdy pozdě.
„Moje výhoda byla, že jsme šla vždy za lepším. Například pro lidi s rodinou je mnohem těžší změnit kariéru, ale pokud to opravdu chtějí a umí se rychle učit a posouvat, nabízí svět IT nekonečné možnosti, co se týče růstu a nakonec i peněz,“ dodává Veronika, která je přesvědčena, že pokud se člověk ve své práci necítí komfortně nebo ho nenaplňuje, neměl by se bát změny. A vůbec nemusí jít zrovna o programování. Jde jen o to, nebát se, vystoupit z komfortní zóny a jít za tím, co ho bude skutečně naplno bavit.
Pomocí cookies ukládáme vaše nastavení a preferencí, analýze návštěvnosti našich stránek, zprostředkování funkcí sociálních médií a k personalizaci obsahu … Číst dále
Pomocí cookies ukládáme vaše nastavení a preferencí, analýze návštěvnosti našich stránek, zprostředkování funkcí sociálních médií a k personalizaci obsahu. Informace o užívání našich stránek také dále sdílíme s našimi obchodními partnery z oblasti sociálních médií, reklamy a analytiky. Za tyto webové stránky a soubory cookies odpovídá CzechCrunch s.r.o. Více informací naleznete na následujícím odkazu.
Nastavit preferované cookies
Vždy, když navštěvujete jakoukoliv webovou stránku, stránka může ukládat nebo získávat informace z vašeho prohlížeče, zejména formou souborů cookies. Tyto informace se mohou týkat vás, vašich preferencí nebo vašeho zařízení a jsou užívány převážně k zajištění vámi očekávaného chodu stránek. Takto získané informace vás obvykle přímo neidentifikují, ale mohou vám zprostředkovat personalizovanější zkušenost při užívání našich stránek. Protože respektujeme vaše právo na soukromí, můžete zakázat některé druhy cookies, které nejsou k využívání našich stránek nezbytné. Pokud se však rozhodnete některé cookies zakázat, může mít tento krok vliv na vaši uživatelskou zkušenost stránek a námi nabízené služby. Aktivací níže uvedených souborů cookies vyjadřujete souhlas s tím, že vaše osobní údaje mohou být převedeny do třetích zemí. Více informací naleznete na následujícím odkazu.
Možnosti předvolby jednotlivých cookies
Naprosto nezbytné cookies
Nezbytné cookies zajišťují klíčové funkce webových stránek jako jsou zabezpečení, správa sítě, přístupnost a základní statistiky o návštěvnících, takže není možné je vypnout. Prohlížeč můžete nastavit tak, aby blokoval soubory cookie nebo o nich posílal upozornění (tato skutečnost však může mít vliv na fungování stránek).
Pokročilé analytické funkce
Nástroje třetích stran, které nám umožňují zlepšovat fungování webových stránek pomocí zasílání zpráv o tom, jaký způsobem stránky užíváte. Tyto cookies však shromažďují údaje způsobem, který nikoho přímo neidentifikuje. Pokud tyto cookies nepovolíte, nebudeme vědět, kdy jste navštívili naši stránku.
Funkce a preference
Funkční a preferenční cookies umožňují použití pokročilého webového obsahu a pokročilých funkcí a zároveň nám také umožňují ukládat vaše nastavení a preference.
Cílené soubory cookies
Díky těmto cookies vám můžeme zobrazovat personalizované nabídky, obsah, jakož i reklamní obsah, na základě vašich zájmů na našich webových stránkách, na stránkách třetích stran a na sociálních médiích. Neukládají ale vaše osobní informace přímo, nýbrž přes jedinečné identifikátory prohlížeče a internetového zařízení. Pokud je nepovolíte, bude se vám zobrazovat na stránkách méně cílená reklama.