Grog, Grok… Groq! Na Nvidii dotírá výrobce čipů, který chatbotům dovoluje zařadit vyšší rychlost
Fenomenální byznysový úspěch výrobce čipů Nvidia přitahuje pozornost k menším startupům, jako je Groq. Jeho čipy chatboty dost zrychlují.
Jonathan Ross stál u zrodu čipů Tensor, které si vyvinul a vyrábí Alphabet, mateřská společnost Googlu. Před osmi lety se ale rozhodl osamostatnit, v hlavě měl totiž novou křemíkovou architekturu – a s tou nyní slaví úspěchy, protože se hodí pro velké jazykové modely, jako je ChatGPT. Ty jsou s ní mnohem, ale mnohem rychlejší.
Ross svou společnost pojmenoval Groq. Jde o narážku na sci-fi román Roberta Heinleina Cizinec v cizí zemi. Výrazně tedy předběhl Elona Muska, který se ve stejné knize a stejným slovem inspiroval pro název umělé inteligence Grok, jíž vyvíjí jeho společnost xAI. S názvem populárního alkoholického nápoje ovšem nic z toho nesouvisí.
A stejně jako způsobil velké pozdvižení Musk, když veřejnosti ukázal, co má jeho Grok umět (a co bylo hodně marketingově přifouknuté), v AI kruzích se už několik dní intenzivně řeší i výkony Groqu. Ten ale míří někam jinam – vyzývá čipové krále z Nvidie, která díky boomu AI hlásí rekordní zisky a dramaticky jí stoupá hodnota akcií.
Čipy od Nvidie jsou klíčové pro cloudové poskytovatele, jako jsou Microsoft, Amazon, Meta či Alphabet. Právě jejich datová centra se používají pro trénování a pohánění velkých jazykových modelů, které potřebují obří počítačový výkon při řešení výpočetních úkolů. A grafické čipy od Nvidie známé pod zkratkou GPU jsou na tohle nejvhodnější, takže jí nyní patří přes 80 procent trhu.