Herní služba Google Stadia vstupuje do Česka. Bez výkonného stroje si zahrajete áčkové tituly a brzy i Cyberpunk 2077

stadia

Foto: Google

Google Stadia přichází do Česka

0Zobrazit komentáře

Studování hardwarových požadavků nejnovějších herních titulů a jejich porovnávání s naší sestavou by se brzy mohlo stát minulostí. Do Česka totiž v rámci další evropské expanze dorazila online herní služba Google Stadia, která umožňuje streaming i těch nejnovějších titulů do telefonů, tabletů, počítačů a chytrých televizí, a to bez obrovských nároků na jejich výkon. Jedním z největších lákadel je pak dlouho očekávaná hra Cyberpunk 2077.

Google Stadia funguje podobně jako například xCloud na Xboxu – hráčům chce dopřát áčkové tituly i na starších strojích, na kterých by je za normální situace nespustili. Toho lze docílit přes streamování herního obsahu, v tomto případě ze serverů Googlu, přímo do zařízení. Jedinou podmínkou je mít Google Chrome, Android nebo službu Chromecast Ultra.

Díky tomu je poté možné vychutnávat si herní tituly na širokém spektru zařízeních s displejem v dostatečně velkém rozlišení. Podmínkou však je kvalitní internetové připojení, které zásadně ovlivňuje plynulost hraní. Google se ovšem už dříve nechal slyšet, že službu bez problémů rozjede každý, kdo má rychlost připojení alespoň 10 Mb/s. Vedle Wi-Fi podporuje i sítě 4G a 5G.

google-stadia1

Foto: Google

Google Stadia otevírá nové možnosti, jak si vychutnat nejnovější hry

Co se periférií týče, na Stadii je možné hrát s klasickou myší, klávesnicí i ovladači pro PlayStation a Xbox. Google k této příležitosti navíc vytvořil i vlastní ovladač pod příznačným názvem Stadia, který však u nás zatím nebude oficiálně nabízen. Seznam všech podporovaných zařízení je k nahlédnutí na tomto odkazu.

Google Stadia je nabízena ve dvou verzích. V té bezplatné je možné nakupovat hry, které lze hrát v rozlišení do 1080p (Full HD) při 60 snímcích za sekundu a se stereozvukem. Google navíc nabízí možnost vyzkoušení některých titulů jako například Destiny 2: New Light zdarma. Za placenou verzi, která je pro všechny na první měsíc zdarma, uživatel zaplatí 259 korun měsíčně.

V ní se mu každý měsíc otevírá balíček nových her, které si může stáhnout do knihovny a hrát s rozlišením až 4K a prostorovým zvukem ve formátu 5.1. Hráči si také mohou vyzkoušet některé novinky v rámci tzv. Free Play Days. Navíc jsou s placenou verzí Stadie, která nese přídomek Pro, spojeny také slevy na nově vydané tituly, mezi nimiž nechybí ani některé exkluzivity přímo pro ni.

Mezi nabízenými AAA tituly vyčnívají hry jako Baldur’s Gate 3, Doom Ethernal, Humankind nebo zcela nový díl Assassin’s Creed: Valhalla. Velkým lákadlem bude bezpochyby i Cyberpunk 2077, jenž po mnoha odkladech konečně ve čtvrtek 10. prosince vstoupí na trh. Veškeré zakoupené hry zůstávají majiteli k dispozici po celou dobu existence účtu.

Stadia přináší i množství funkcí pro umocnění multiplayerové a komunitní stránky hraní, které jsou pro gaming v poslední době stále důležitější. Funkce jako Stream Connect, State Share Beta nebo Crowd Choice proto umožňují sdílet obrazovku v reálném čase se spoluhráči nebo rychle vytvořit odkaz na hru a poslat spoluhráče přímo do své hry. Dokonce je možné nechat diváky během živých přenosů hlasovat na YouTube o tom, jaký má být další postup hrou.

Pro české uživatele se bude přístup ke službě spouštět postupně během příštích čtyřiadvaceti hodin. Nejpozději zítra večer by tedy již měli mít prostřednictvím Google Stadie možnost hrát vybrané tituly všichni zájemci.