Historie i osobní všestrannost. Bill Gates doporučuje pět knih, se kterými zakončit rok 2020

Jiří SvobodaJiří Svoboda

gates_vanoce

Foto: Gates Notes

Bill Gates doporučuje i letos četbu na Vánoce

0Zobrazit komentáře

Spoluzakladatel Microsoftu, filantrop a jeden z nejbohatších lidí světa Bill Gates je odjakživa vášnivým čtenářem. Jak ostatně zaznělo v dokumentu Netflixu Inside Bill’s Brain, dokáže přečíst až 150 stránek za hodinu. Díky tomuto daru tak zvládne za rok projít opravdu širokou paletu knih a stejně jako v předchozích letech i letošní netypický rok zakončuje na svém blogu výběrem pěti z nich.

Přestože Bill Gates v podcastu s Rashidou Jones přiznal, že má více času na čtení, jeho četba se letos pochopitelně točila nejvíce kolem pandemie spojené s COVID-19. I tak si ovšem našel čas na knihy, které se současnou celosvětovou situací nemají co do činění.

„V těžkých časech – a není pochyb o tom, že rok 2020 je těžký – se ti z nás, kteří milují čtení, uchylují k různým druhům knih. Tento rok jsem se ponořil hlouběji do některých těžkých témat (…), jindy jsem zase potřeboval něco lehčího na četbu ke konci dne,“ píše Gates na úvod svého výběru.

Tématu současné pandemie koronaviru se ve svém novém výběru vyhýbá, avšak do medicínských témat, která ho provází i ve filantropii, zabrousil i tak. Doporučuje proto knihu Breath from Salt od autorky Bijal P. Trivedi, která dopodrobna probírá cystickou fibrózu.

Touto vrozenou, geneticky podmíněnou nemocí trpí celosvětově 70 tisíc lidí, ale nečekejte žádné tragické čtení. Sám Gates knihu nazývá jako povzbuzující. Autorka totiž dokumentuje významné vědecké pokroky, které postupně spějí k delší délce života postižených. Vše vypráví podrobně, ve formě příběhů rodin, které mají cystickou fibrózu v genech.

bill

Foto: Netflix

Spoluzakladatel Microsoftu, miliardář a filantrop Bill Gates

Více do historie se Gates podíval v knize The Splendid and the Vile od Erika Larsona. Ta se zabývá Velkou Británií v období druhé světové války, přesněji řečeno obdobím, kdy Němci vytrvale bombardovali Londýn v letech 1940 a 1941 a chtěli aplikovat svou známou taktiku Blitzkriegu.

Jak ale víme, Britové s velkým heroismem odolali. Larson tak popisuje, jaké to bylo, být v té době běžným britským občanem s životem v neustálém strachu. Zároveň se ale zaměřuje na klíčovou osobu Winstona Churchilla i dalších britských lídrů této tragické doby a podle Gatese odvádí výbornou práci v jejich profilování.

O dobách minulých četl třetí nejbohatší člověk světa i v knize The Spy and the Traitor. Autor Ben Macintyre zde popisuje skutečný příběh dvojitého agenta z doby studené války, Olega Gordijevského. Přestože se jedná o skutečný a velmi podrobně popsaný příběh, Gates knihu přirovnal ke špiónským románům.

Black Lives Matter i sportovní příběhy

Gates také sáhl po knize s aktuálním tématem, byť se silným historickým podtextem. Kniha s názvem The New Jim Crow od spisovatelky Michelle Alexander (postava Jima Crowa odkazuje k americkým segregačním zákonům) pojednává o americkém nápravném systému. Autorka pomocí detailních čísel dokazuje, jak se jeho největšími obětmi stávají minority.

Přestože kniha vyšla už před více než deseti lety, je podle Gatese v dnešní době ještě relevantnější. Pasuje totiž jako ucelené kontextuální doplnění k hnutí Black Lives Matter a letošnímu zabití George Floyda nebo Breonny Taylorové.

V poslední knize ze své pětky se Gates zaměřil znovu na jinou oblast, a to směrem k osobnímu rozvoji a sportu. Kniha Range od autora Davida Epsteina se zaměřuje na konflikt mezi všestranností a velkou specializovaností. Epstein odmítá to, že by měl mít člověk pečlivě vytrénované dovednosti jen v jedné oblasti a místo toho hledá důvody pro co možná nejširší zaměření.

Jako příklady pak uvádí sportovce, jako je švýcarský tenista Roger Federer. Ten se od mládí nezaměřoval jen na tenis, ale na celou paletu sportů. Gates s Epteinsem souhlasí, protože podle něj je třeba mít široké dovednosti pro řešení široké škály problémů.

Gates vydává podobný přehled pěti knih každoročně, minulý rok nevynechal ani knihu od česko-kanadského vědce Václava Smila. V květnu ve svém letním výběru doporučil i třeba autobiografii bývalého šéfa Disney Boba Igera.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym