Hodlají změnit pravidla hry v léčbě poruch srážlivosti krve. Češi teď na technologii poslali miliony

Nizozemská společnost dokáže testovat krevní srážlivost na dálku, její zařízení jde použít i doma. To může ovlivnit stovky tisíc lidí po světě.

Iva BrejlováIva Brejlová

Projekt Enzyre umí na dálku posoudit stav krve pacientů.

0Zobrazit komentáře

Nevypadá příliš technologicky. Zařízení má velikost mobilního telefonu, vejde se tedy do dlaně, přitom dokáže zajistit důležité chemické reakce a poslat data, která poskytnou. Což znamená, že lidé se místo zdlouhavých návštěv specializovaných center, kde se dosud takové testy dělají, můžou otestovat sami a třeba doma. A přitom jejich doktor bude mít k dispozici výsledky v reálném čase. Projekt nizozemské společnosti Enzyre umí stanovit stav srážlivosti krve, ale je to jen začátek. I s pomocí Čechů by mohl pomáhat i u dalších nemocí.

Nizozemští výzkumníci svému zařízení říkají EnzyCard. Má výrazně pomoct s problémy, kterými trpí lidé s poruchou srážlivosti krve. I z malé ranky mohou krvácet výrazně déle než zdraví lidé, což může ohrozit i jejich život. Léky ovlivňující srážlivost existují, ale je potřeba hlídat, jaké množství jich člověk přijímá podle toho, v jakém stavu se aktuálně nachází.

Jenže to běžně lidé nevědí. A přesně to má řešit malé zařízení společnosti Enzyre. Potřebuje jen trochu krve, aby změřila až 16 reakcí současně. Vykazuje přitom vysokou citlivost a specifičnost. Ale to hlavní: nepotřebuje jakoukoliv laboratorní infrastrukturu. Takže je možné ji používat doma, na cestách, nebo v prostředí kritické péče. Data se přenášejí ošetřujícímu lékaři pomocí mobilní aplikace.

To přináší pacientům obrovské výhody: nejen, že nemusejí chodit do specializovaných center, ale tím, že znají svůj stav, snižují pravděpodobnost nežádoucích hospitalizací díky možnosti včasné úpravy léčby. Což znamená i nižší celkovou léčebnou zátěž pro pacienta a náklady zdravotnického systému. Jde o významný počet lidí. Ač je nemoc vzácná, hemofilií trpí podle odhadů po celém světě přes 800 tisíc lidí.

K dokončení a rozšíření projektu teď přispěli i Češi. Domácí investiční fond i&i Biotech Fund na metodu poslal víc než jeden milion eur, tedy kolem 25 milionů korun. Účastnil se investičního kola, kde se vyjímá řada mezinárodních investorů. Vedl jej nizozemský fond Oost NL, mezi dalšími jsou farmaceutické Takeda Ventures a Novalis Biotech nebo Demcon Investment.

enzyre

Foto: Enzyre

Produkt společnosti Enzyre umí zjistit stav hemofiliků.

Společnost Enzyre použije získané finanční prostředky na dokončení registrace klinických studií, zprovoznění výrobní linky a také na vývoj nových aplikací své technologie mimo oblast léčby hemofilie typu A. „Úspěšné uzavření tohoto kola financování vnímáme jako potvrzení kvality naší technologie. Umožní nám nejen její rozvoj, ale i posun společnosti Enzyre do další fáze jejího růstu,“ říká Guido Maertens, výkonný ředitel společnosti Enzyre.

Rozšířit síť pro české projekty

Pro i&i Biotech Fund jde o nezvyklou investici. Oproti těm dřívějším, které směřovaly do společností s kořeny v Česku a v sousedních zemích, nyní peníze posílá mimo oblast střední Evropy. Ale investice umožňuje fondu rozšířit síť strategických aliancí. Rostoucí síť partnerů má pak umožnit fondu v budoucnu lépe podporovat regionální projekty.

Cení si proto i dalších společností, které se na investici podílejí. „Abyste uspěli, je však třeba už při vývoji spolupracovat s farmaceutickými společnostmi, které se následně léčbě věnují,“ říká Jaromír Zahrádka, partner i&i Bio a zakladatel bio-inovačního centra i&i Prague.

„Projekty z této oblasti vznikají také v ČR, ale přes silnou konkurenci ze zahraničí zatím neměly mnoho prostoru se prosadit na trhu. Díky této investici máme nejen možnost vložené prostředky zhodnotit, ale získáváme silné a dlouhodobé partnery, dostáváme se daleko blíže trhu a v budoucnu budeme schopni lépe rozpoznat a efektivně podpořit skvělé nápady z této oblasti vzniklé v České republice,“ představuje si Zahrádka.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Popisuje, že další specifika projektu odpovídají tomu, kam fond hledí. Dlouhodobě se zaměřuje na ambulantní i domácí rychlou a přesnou diagnostiku. Ta v očích Zahrádky patří mezi zásadní potřeby při léčbě pacientů.

Jen každý desátý projekt

Rozvoj firmy Enzyre spadá do kategorie úspěšně zvládnutého transferu technologií, což je zjednodušeně přenos myšlenky, poznatku či vynálezu do praxe. Během takové cesty je potřeba zajistit dost peněz, právní ochranu i správné komerční nasměrování původního nápadu. Bez profesionálního transferu technologií se komerčního úspěchu prakticky žádný vynález nedočká. I tak v praxi v Česku uspěje přibližně každý desátý projekt. Ročně zajišťuje transfer technologií české vědě prostředky v řádech miliard korun.

Pro fond i&i Biotech je to už šestá investice. Uskupení má sídlo v Lucembursku, ale vzniklo v Praze. Peníze už poslalo do českého projektu, který vyvíjí lék na leukémii, do americko-rakouského startupu Celeris Therapeutics, který využívá umělou inteligenci k vývoji nových léčiv proti vážným chorobám, na vývoj česko-amerického léku proti rakovině nebo směrem k analýze mimo jiné nádorových buněk. Poslední zveřejněná investice cestovala ke španělskému startupu Nanoligent, který se zaměřuje na onkologickou terapii.

Celkem i&i Bio spravuje přes 45 milionů eur, které plánuje investovat do zhruba 20 společností zaměřených na inovace z oblasti vývoje léků, diagnostiky a medicínských technologií. Směřuje je přitom především do regionu střední a východní Evropy.

Revoluce v diagnostice Parkinsonovy choroby. Metoda českých vědců nemoc odhalí z mimiky a hlasu

Parkinsonova choroba je zákeřné onemocnění, jehož diagnostika se od dob popsání Jamesem Parkinsonem nezměnila. Pomoci může metoda českých vědců.

novotny_tykalova_rusz_01

Foto: Petr Neugebauer

Tým stojící za novou metodou diagnostiky – dr. Novotný, dr. Tykalová a doc. Rusz

0Zobrazit komentáře

Nezastavitelný třes, ztráta jemné motoriky nebo silná svalová ztuhlost jsou příznaky, se kterými přicházejí pacienti do ambulancí neurologů s podezřením na Parkinsonovu chorobu. Jenže neurodegenerativní onemocnění, jehož původ není vědcům znám, v těle propuká podstatně dříve, než se tyto v populaci poměrně známé příznaky objeví. Odborníci z Fakulty elektrotechnické ČVUT ve spolupráci s neurology z 1. lékařské fakulty UK vyvinuli metodu analýzy pohybů obličeje a řeči, díky které dokážou chorobu odhalit v její počáteční fázi.

Parkinsonovu nemoc jako první popsal James Parkinson v roce 1817. Uplynulo více než 200 let, ale diagnostika onemocnění, kvůli kterému postupně zanikají populace nervových buněk, se takřka nezměnila. Vědci vědí, že se šíří z čichového nervu a z bloudivého nervu ve střevě, proto se v počátečních fázích může projevovat poruchami čichu nebo zácpou. V průběhu let pak postupuje do mozkového kmene a teprve tehdy začíná způsobovat příznaky významně ovlivňující motoriku.

Mezi nejranější projevy patří ale také snížení mimiky, tedy ztráta spontánních pohybů obličeje, a poruchy řeči. A právě na tyto příznaky se zaměřil vědecký tým ve složení doc. Jan Rusz, dr. Michal Novotný, dr. Tereza Tykalová z katedry teorie obvodů FEL ČVUT a doc. Petr Dušek, prof. Evžen Růžička a dr. Hana Růžičková z Neurologické kliniky 1. LF UK. Společně vyvinuli metodu automatické videoanalýzy pohybů obličeje, která dokáže z běžné promluvy zachytit chorobu u nově diagnostikovaných pacientů, tedy v brzkém stádiu onemocnění.

07__diagnostikaparkonsonfel_25102022

Foto: Petr Neugebauer

Nová metoda odhalí Parkinsonovu chorobu z mimiky obličeje

„Naše skupina se zaměřuje na takzvané digitální biomarkery. Snažíme se objektivizovat motorické syndromy Parkinsonovy nemoci, jako je například porucha řeči nebo ztráta výrazu obličeje, tedy zhoršená mimika způsobená sníženou hybností svalů. Věříme, že objektivizací těchto příznaků dokážeme nemoc zachytit dříve,“ vysvětluje Jan Rusz.

Hodnocení mimiky totiž patří do standardního neurologického vyšetření, doposud však nebylo možné ztrátu expresivity obličeje v brzkých stádiích Parkinsonovy choroby objektivně zkoumat kvůli nedostatku účinných diagnostických nástrojů. V praxi vyšetření probíhá tak, že pacient přijde k neurologovi, který má k dispozici škálu, na základě níž může pacientovu promluvu hodnotit pouze subjektivně. Jde tak o velmi nepřesnou metodu a věda dlouho směřuje k hledání biomarkerů nezávislých na hodnotiteli.

Nová metoda využívá dvanáct biometrických ukazatelů, tedy markerů, popisujících pohyby čela, kořene nosu, obočí, očí, tváří, úst a čelisti. V projevu řeči se pak zaměřuje na hlasitost, intonaci, přesnost artikulace nebo pauzy v promluvě. Tím, že se vědcům podařilo vyvinout nástroj, který spojuje markery mimiky a řeči, vzniká komplexní přehled o příznacích. Díky tomu má diagnostika úspěšnost 80 procent. Analýza přitom probíhá na nově diagnostikovaných pacientech, u nichž ještě nebyla nasazena léčba, která by mohla příznaky zmírnit.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Pro lékaře je metoda důležitá kvůli dvěma faktorům, které souvisí s vývojem léků pro Parkinsonovu nemoc. Prvním je včasná diagnóza. Pacienti, kteří za námi přijdou s problémem motoriky, mají chorobu klidně i 20 let. Ve chvíli, kdy je tak začínáme léčit, je patologie v mozku natolik vysoká, že můžeme zachránit jen zbytky jeho funkcí. Proto je nesmírně důležité posunout diagnózu do časných stádií,“ vysvětluje doc. Petr Dušek.

A pokračuje: „Druhý faktor se týká měření účinnosti látek s potenciálně neuroprotektivními účinky. Studie všech preparátů, které dosud proběhly, selhaly. A my se domníváme, že je to proto, že byly nasazeny pozdě. Neuroprotektivní léčbu je potřeba nasadit ještě před tím, než se u pacienta objeví příznaky, které ho přivedou do ambulance neurologa.“

V současnosti je nová metoda stále v laboratorních podmínkách. Pacient si sedne před HD kameru, na hlavu si nasadí mikrofon a dostává instrukce, co má říkat. Cílem výzkumu je získat 90 sekund promluvy, která zahrnuje jak rychlé opakování slabik, testující schopnost artikulace, tak standardizované čtení textu – například úryvku z knihy od Karla Čapka –, jakož i spontánní monolog, z něhož se dá posléze dobře analyzovat i mimický projev.

petr-dusek_05__diagnostikaparkonsonfel_25102022

Foto: Petr Neugebauer

Doc. Petr Dušek z Neurologické kliniky 1. LF UK

Samotnou analýzu pak provádí speciálně vyvinuté algoritmy, které dokáží rozklíčovat jednotlivé příznaky a následně je vyhodnotit. Model přitom promluvu pacientů srovnává s kontrolní skupinou poskládanou ze zdravých jedinců. Vědci ale počítají s tím, že do budoucna by se dala metoda implementovat do smartphonů, což by jim umožnilo získat mnohem delší záznamy, jejichž vývoj navíc mohou sledovat v delším časovém horizontu.

Součástí výzkumu je tak i projekt SmartSpeech, který vědci spustili v loňském roce. „Pomocí aplikace dokážeme monitorovat hovory – po každém hovoru se totiž uživatele zeptá, jestli nám může záznam hovoru poslat k další analýze. Na bázi těchto hovorů chceme monitorovat naše subjekty dva roky a sledovat, jestli z běžné řeči zaznamenáme trend jejího zhoršení,“ doplňuje Rusz.

Aplikaci do mobilu testují tři soubory: zdravá kontrolní skupina, skupina s brzce diagnostikovanou Parkinsonovou nemocí a také speciální skupina s poruchou chování v REM spánku – u těchto pacientů je totiž vysoké riziko rozvoje Parkinsonovy nemoci, vyvine se až u 80 procent z nich. „Pokud se potvrdí naše hypotéza, bude projekt SmartSpeech znamenat průlom v možnostech časné diagnózy a zlepšení náboru vhodných pacientů pro klinické studie zabývající se vývojem neuroprotektivní léčby,“ dodává Rusz.

Tým z FEL ČVUT již dříve spolupracoval s Michael J. Fox Foundation a dalšími evropskými a americkými špičkovými klinickými centry a soustředí se na rozšíření testování na větší vzorky pacientů v dalších indoevropských jazycích. „Kromě aplikace v různých jazycích se naše akustické metody dají využít i u dalších neurodegenerativních onemocnění, jako je například roztroušená skleróza nebo Huntingtonova nemoc,“ uzavírá Rusz.

09__diagnostikaparkonsonfel_25102022

Foto: Petr Neugebauer

Pro diagnostiku je potřeba záznam dlouhý 90 vteřin

Každé všední ráno posíláme nejzásadnější zprávy dne.