Hollywood se definitivně změnil. Druhá Duna brzy vyjde online, po necelých dvou měsících v kinech

Duna: Část druhá v kinech zatím utržila 667 milionů dolarů. Studio Warner Bros. už oficiálně potvrdilo přípravy třetího filmu.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

duna

Foto: Vertical Entertainment

Timothée Chalamet v druhé části Duny

0Zobrazit komentáře

Duna: Část druhá je v kinech jen od konce února, už teď ale míří i na online platformy. To a mnoho dalšího přináší nové vydání newsletteru Watch, kde shrnujeme nejzásadnější dění ve filmovém i televizním světě, upozorňujeme na zajímavé trailery a doporučujeme, co si pustit. Přihlásit se k jeho odběru můžete v boxu níže.

Načítám formulář...

Na každodenní zkušenost života za pandemie už většina lidí s klidem zapomněla, ve filmovém průmyslu jsou ale výrazné důsledky cítit dodnes. A v dohledné době to tak má zůstat. Co to má společného s Dunou: Částí druhou? Zejména fakt, že snímek už příští týden, 48 dnů po premiéře, vyjde online.

Sci-fi v režii Denise Villeneuva představilo epický střet vykořisťovaných původních obyvatel planety Arrakis, jejich utlačovatelů Harkonnenů a galaktického císaře. V čele fremenů stanul dědic jinak mírumilovného rodu Atreidů s cílem pomoci je osvobodit a ochotou postavit se té nejděsivější armádě v galaxii. Nejlépe tento „válečný film“, jak ho označuje sám režisér, vynikne na velkém plátně. Již brzy – konkrétně 16. dubna – si ho ale diváci budou moci pustit i doma.

dune-part-2-timothee-chalamet-zendaya-villeneuve-2

Reprofoto: Warner Bros. Pictures/YouTube

Timothée Chalamet a Zendaya ve filmu Duna: Část druhá

Je otázkou, co to znamená pro širokou filmovou distribuci, která se po covidu fundamentálně posunula. Diváci si dokonce u velkých blockbusterů mohou zvyknout na to, že na ně nemusí do kina, ale stačí několik týdnů počkat na vydání online. Na jednu stranu to přináší větší pohodlí pro publikum, na druhou tlak na filmaře – ti musí diváky přesvědčit, že právě jejich film je ideální pro velké plátno.

V opačném případě je snadnější než dříve, aby snímek selhal a poškodil kariéru filmaře nebo i studio. To by mohlo znamenat větší opatrnost vůči riskantním projektům. Ovšem právě bezpečné filmy v poslední době nemívají úspěch, stačí se podívat na Marvel. Duna je naopak příkladem díla, které má velké ambice. A režisér dostal prostor je naplnit, podobně jako tomu bylo u Oppenheimera nebo Barbie. Duna: Část druhá by měla být od příštího úterý dostupná na PVOD platformách jako Google Play, iTunes či Rakuten.


Co ukazují trailery

Joker: Folie à Deux

Po pěti letech se na plátna konečně vrací Joker. Po událostech prvního filmu zažívá velmi náročné chvíle uvězněný v psychiatrické léčebně, nečekaně zde ale najde někoho, kdo by se mohl stát láskou jeho života – Harleen Quinzel. Ke zdravému vztahu ten jejich ale bude mít nejspíš daleko. Více zde.


Co hýbe světem filmu a televize

V Praze se natáčí film o Franzi Kafkovi

Franz Kafka, jedna z nejvýznamnějších literárních osobností 20. století, strávil většinu života v Praze. Teď zde o něm začal vznikat životopisný film v režii Agnieszky Holland, stojící za Šarlatánem či Hořícím keřem. Filmaři si kladou za cíl ukázat život spisovatele, ale v poměrně experimentálním pojetí ho prolnout i s jeho existenciální tvorbou a současným odkazem. Více zde.


Co si pustit

Fallout

Prime Video  |  Sci-Fi  |  2024  |  8 epizod  |  ČSFD

fallout-08

Foto: Amazon

Ella Purnellová coby Lucy, obyvatelka bezpečného a idylického Vaultu

Ani v roce 2296, tedy 219 let po tom, co atomový konflikt zdevastoval povrch, tam nedokáže prakticky nikdo a nic přežít – zbyli jen ti nejsilnější a nejbezohlednější jedinci spolu s hrůzostrašnými mutanty. Jedna mladá žena se ale rozhodne na povrch vydat a zjistit, co se tam děje. Fallout patří mezi nejslavnější herní série vůbec a podle prvních ohlasů se seriálové zpracování nadmíru podařilo. Jak píšeme v recenzi – nukleární apokalypsa nikdy nebyla tak zábavná.

Pro přehled dalších trailerů, novinek z filmového světa a tipů, co si o víkendu pustit, se podívejte na kompletní vydání newsletteru Watch a přihlaste se k jeho odběru zde či v boxu v úvodu článku.