Houby, přírodní guma a psí vlna. Německá designérka uvádí ponožkoboty, které se po obnošení rozloží
Chlupy po vašich mazlíčcích nejspíš vyhazujete rovnou do koše, německá designérka Emilie Luise Burfeind jim ovšem dává nový život tím, že je zpracuje do netradičních tenisek, které se po opotřebení rozloží a nezanechají po sobě nic, co by znečišťovalo planetu. Představuje Sneature, siluetu, ve které syntetické látky nemají žádné místo.
Tenisky z alternativních nebo přírodních materiálů jsou trendem posledních let. Adidas třeba vyrábí jednu ze svých modelových řad z oceánských plastů, český startup Bohempia pak vsází zejména na technické konopí. Reebok v minulosti experimentoval s kombinací eukalyptu a ricinového oleje, Allbirds zase používá ovčí vlnu. Někdo vidí smysl i v bambusu.
Ve výsledku se pak všichni chtějí alespoň částečně oddělit od spolupodílení na ohrožování životního prostředí, čemuž tradičně využívané obuvní komponenty na ropné bázi, jež na skládkách dokáží přežít i tisíc let, výrazně přispívají. Podobně smýšlí i sedmadvacetiletá Emilie Luise Burfeind, která propojuje psí chlupy s podhoubím a celulózou z rostlin.
Právě použití psích chlupů je na celém návrhu nejzajímavější. Možná proto, že jejich použití v textilním průmyslu není tak běžné. Alespoň v Česku, kde se psí vlna komerčně prodávat nemá. V jiných zemích je ale takzvaná Chiengora používaným materiálem kvůli své hřejivosti, která má být až osmkrát vyšší než u vlny ovčí, nicméně se ukazuje, že může dobře posloužit i pro výrobu tenisek.
Upravená psí vlna je v případě návrhu německé designérky, která svůj koncept nazývá jako Sneature (Sneakers a Nature), použita na svršek, respektive na celou ponožkovitou strukturu, jež je oblíbeným formátem pro lehké a pohodlné boty. Celé výrobní kouzlo pak spočívá v technologii tzv. 3D pletení, kdy není potřeba žádného dalšího (ručního) sešívání.