Konec trápení pro zábavu. Realistické loutky delfínů mohou nahradit vystavované mořské živočichy

fakedelfin

Foto: Edge Innovations

Robotický delfín je od toho reálného téměř k nerozeznání

0Zobrazit komentáře

Byť se to tak nemusí na první pohled zdát, instituce, jako jsou zoologické zahrady či mořské světy, hrají v ochraně fauny velmi významnou roli. Jejich činnost napomáhá k zachování existence některých živočišných druhů, které se snaží navracet do jejich původních lokalit, případně je chránit před vyhynutím. I přesto se tyto instituce často setkávají s nepochopením ze strany těch, kteří vidí jen zvířata za mřížemi a skleněnými tabulemi a v podmínkách, které nikdy nemohou zcela simulovat původní přirozený habitat.

Přesto, že je vystavování chovaných exemplářů problematické z hlediska ztráty klidu živočichů, je velmi důležité z hlediska edukace návštěvníků. Tím hlavním důvodem, proč jsou chovaná zvířata vystavována, jsou ovšem částky vybírané na vstupném, které jsou využívány nejen na provoz, ale také na záchranné projekty odehrávající se mimo výběhy a akvária v dalekých rezervacích, budovaných v původních lokalitách.

delfini

Delfíni často patří mezi hlavní hvězdy show pořádaných v mořských světech

Některé z těchto institucí se ovšem, ve snaze být pro návštěvníky co nejatraktivnější, pohybují na tenké hranici mezi tím, co je prospěšné pro zvíře, a tím, co už mu není příjemné a slouží pouze pro pobavení diváka. S programy, které obsahují i cirkusová čísla se zvířaty, se můžeme nejčastěji setkat v mořských světech, kde učí delfíny a další mořské živočichy nejrůznějším kouskům, dovolují návštěvníkům být s nimi v jednom bazénu, hladit je a dokonce na nich i jezdit.

Jako živý

Sláva těchto vodních show je však na ústupu s tím, jak se mění vnímání potřeby ochrany fauny a flory na naší planetě. Z toho důvodu jsou hledány alternativy, jak zájemcům i nadále dopřávat delfíní přítomnost, a přitom tato zvířata žádným způsobem nestresovat. Proto se designové, vývojové a produkční studio Edge Innovations se sídlem v San Francisku rozhodlo vytvořit unikátního robotického delfína, který by byl na první pohled nerozeznatelný od své živé předlohy.

Kalifornské studio má zkušenosti s prací pro řadu filmů, zábavních parků a dalších projektů, ve kterých bylo zapotřebí robotických tvorů. Jejich delfín by ale měl být tím nejvěrohodnějším, co prozatím vytvořili, a to díky propojení světa umělé inteligence, robotiky a programování se světem loutkářství.

Pomocí robotických loutek chtějí opět oživit ve Spojených státech dříve tolik oblíbený zábavní průmysl pracující s živými mořskými živočichy, jako jsou delfíni, kosatky či lachtani, který v posledních letech výrazně ztratil na své popularitě. Podle Edge Innovations lidé sice na vodní představení z určitých morálních pohnutek přestali chodit, i přesto je pro ně tato oblast zábavy stále lákavá.

Robotický delfín a případně další animatronické loutky (tedy ty ovládané počítačem), které z jeho návrhu mohou vycházet, nemusí být pouze součástí mořských světů. Bez problému se mohou stát exponáty v muzeích, zábavních parcích či nákupních středicích, kde se díky nim návštěvnicí nejen pobaví, ale také se o mořských živočiších něco dozvědí.

endler

Přečtěte si takéVít Endler úspěšně křísí crowdfundingový Fingood. Příští rok chce začít vydělávat a v dalším profinancovat téměř miliarduVít Endler úspěšně křísí crowdfundingový Fingood. Příští rok chce začít vydělávat a v dalším profinancovat téměř miliardu

Snahy Edge Innovations si již všimla také nezisková organizace PETA bojující za práva zvířat, která ocenila Rogera Holzberga a Walta Contiho z tohoto studia oceněním PETA Innovator for Animals udělované osobnostem, jejichž práce přispívá lepšímu zacházení se zvířaty.

Robotický delfín je ukázkou toho, že sektor bionických zvířátek může mít v budoucnu značné rozšíření i v praxi. Lidé by mohli mít doma mazlíčky, kteří by vyžadovali daleko méně péče než jejich reálné předobrazy. Mistrem v oboru je například německá společnost Festo, která nedávno představila svého ptačího robota, který doplnil rodinku bionických pavouků, netopýrů, motýlů a klokanů.

CzechCrunch Jobs