IKEA se po chytrých žárovkách a zásuvkách pouští také do rolet, které půjde ovládat na dálku

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

ikea-shades-hero

Foto: IKEA

Chytré rolety od IKEA

Švédský nábytkářský gigant IKEA se před dvěma lety pustil do světa chytré domácnosti, když představil žárovky, které jde ovládat mobilním telefonem nebo hlasovými asistenty a také měnit jejich jas či barvy. Později na žárovky navázal také chytrou zásuvkou a nyní pokračuje ve své ofenzivě, protože jeho chytré produkty se vyznačují především tím, že jsou funkční a cenově dostupné.

Jako další si IKEA vybrala rolety, které začne v následujících měsících prodávat. Jako první se nové chytré rolety Fyrtur a Kadrilj objevily v německém e-shopu IKEA s tím, že je bude možné objednat od 2. února. V České republice, jak tuzemské zastoupení švédské firmy pro CzechCrunch potvrdilo, se budou prodávat od 19. dubna.

Celý produkt je opět, jak je u švédského nábytkářského obra zvykem, velmi jednoduchý. Každá chytrá roleta obsahuje vlastní dobíjecí a odnímatelnou baterii, což znamená, že je není třeba připojovat nikam k síti, a instalace je tak na rozdíl od některých konkurenčních řešení velmi snadná. V balení je pak k dispozici také ovladač, se kterým lze rolety ovládat.

ikea-shades2

Foto: IKEA

Chytré rolety od IKEA lze ovládat ovladačem nebo aplikací

Zkušenost s chytrými roletami by měla být podobná jako se žárovkami, které již IKEA dva roky prodává. To znamená, že si ve stejné mobilní aplikaci budete moci vedle žárovek a zásuvek přidat i rolety a ovládat je vedle fyzického ovladače i přes mobilní telefon – na iOS přes Homekit a hlasovou asistentku Siri a na dalších zařízeních přes Alexu či Google Assistanta. Potřeba je akorát komunikační brána. Podobně jako u žárovek bude možné také nastavit časovač pro automatické stahování nebo vytahování.

Proti konkurenci má navíc IKEA ještě jednu velkou výhodu: její chytré rolety jsou poměrně levné. V České republice budou v prodeji od 2 490 korun za nejmenší variantu do 3 690 korun za tu největší v případě šedé varianty Fyrtur a od 2 690 do 3 990 korun v případě zatemňovací rolety Kadrilj. Nový chytrý systém navíc bude kompatibilní se stávajícím řešením závěsových kolejnic Vidga.

Chytré rolety se tedy brzy dostanou také do České republiky a můžete doufat, že již brzy budou následovat také zmíněné chytré zásuvky, které se zatím prodávají jen v některých zemích. Čeští zástupci IKEA nám potvrdili, že se zásuvky budou prodávat i u nás, ale start jejich prodeje byl prozatím odsunut na neznámý termín. Budeme si tedy muset zatím počkat.

Rubriku Tech podporujítrask-retina