Rychle doručovali nákupy, teď budují Lidl v onlinu. Víme, jak uspět, říkají. A cílí na levné jídlo
Rohlík i Košík jsou jako klasické supermarkety a zaměřují se na rychlost. Startup Freš chce zákazníkům na internetu nabídnout nízké ceny.
Anton Kireev, Andrey Subbotin a Elisey Sviridov ze startupu Freš
Budoval firmy s rozvozem krabičkových diet, na trhu pak chtěl prorazit se službou pro instantní doručení nákupů potravin. Kvůli problémům německého partnera s investory ale nakonec Elisey Sviridov se svým týmem skončil u dalšího projektu. Pod značkou Freš buduje potravinový diskont a vize je jasná – stát se Lidlem v onlinu. Cílí na obecnou českou populaci, které ve skutečnosti nezáleží na rychlosti doručení a na levnější nákup si raději počká. Mladý podnikatel věří, že definoval přesné kroky, jež na takové cestě musí splnit. První nákupy přitom doručuje v Praze.
Sviridov pomáhal rozjet již několik byznysů. Spoluzakládal startup NutritionPro, který získal i důvěru investorů a zákazníkům umožňuje objednat si doručování krabičkových diet domů. Ještě předtím byl také podílníkem v podobně zaměřené společnosti Clever Food, jež krabičky vyráběla. Postupně ale svůj podíl v obou firmách prodal a rozhodl se věnovat jiným projektům.
„Ověřil jsem si, že se lidem obecně nechce vařit, zároveň ale nemají až tak velký zájem o plánované donášky jídla v krabičkách. Když si vybírají, nejčastěji se obrátí na donášku jídla takzvaně on-demand,“ popisuje Sviridov s odkazem na služby jako Dáme jídlo, Wolt nebo Bolt Food, které doručují čerstvé jídlo v moment, kdy na ně má zákazník chuť.
Během posledních let si ale šestadvacetiletý podnikatel všímá dalších trendů. Zejména v zahraničních městech se začaly rozvíjet služby nabízející instantní doručení potravin, což je součást takzvaného quick commerce trhu. Zákazníkům po vytvoření objednávky kurýr přinese nákup v řádu několika desítek minut, maximálně ale do jedné hodiny.
Dnes už na tomto trhu kromě jiných působí tři zmiňovaní a velcí hráči. Nejdřív si s příchodem pandemie v roce 2020 Dáme jídlo podobný typ spolupráce vyzkoušelo ve spolupráci se sítí obchodů Žabka a později také s Tesco Expres. V loňském roce ale firmy představily expresní doručení ze skladů pod vlastní značkou – Dáme market byl spuštěn v únoru, Wolt Market v listopadu a Bolt Market pak několik dnů před silvestrovskými oslavami.
Když Sviridov o zavedení takové služby na trh přemýšlel, pod vlastní značkou ji u nás neprovozoval nikdo. Plány zavedených firem byly veřejně známé, proto se rozhodl moc nečekat a společně s kolegy se pustili do rychlého vývoje platformy. Rozběh služby Freš Delivery vyšel asi na pět milionů korun a spuštěna byla loni v květnu s příslibem doručení nákupu do 15 minut.
Následně v září její rozvoj mentoringem i financemi podpořil nejstarší startupový akcelerátor u nás StartupYard. V té době již Freš zpracovával desítky objednávek denně, které rozvážel z jednoho takzvaného dark storu – jenž připomíná klasický obchod, ale místo běžných nakupujících v něm běhají sběrači dokončující objednávky – v rámci omezené lokality v Praze.
Nenaplněná dohoda s investory
Freš ale na dobývání nejenom pražského trhu potřeboval stále více prostředků. Obrátil se proto na několik různých investorů, mezi nimiž byl také český Lighthouse Ventures. „Řekli nám, že je to hezká myšlenka a dobrý produkt, ale přišli jsme bohužel pozdě,“ popisuje Sviridov. Fond už totiž měl podepsanou investici do přímého konkurenta, německé služby Grovy, jež se chystala vstoupit i na tuzemský trh.
Díky propojení přes Lighthouse Ventures se ale začala rýsovat nová dohoda – Grovy odkoupí Freš, který na trhu fungoval teprve půl roku, a ve stejném týmu pod společnou značkou postupně obsadí Českou republiku. Plány německého startupu totiž byly ambiciózní s cílem rychle dobýt i další trhy napříč střední a východní Evropou.
Letos v lednu obě společnosti podepsaly takzvaný term sheet, což je ekvivalent smlouvy o smlouvě budoucí s definovaným rámcem podmínek. Tým Freš Delivery přešel pod německou matku a nadále pracoval v souladu s definovaným plánem. Smlouva však byla finálně podepsána až o několik měsíců později.