Investiční aplikace Robinhood po úspěchu s dogecoinem spustí vlastní kryptopeněženky. A její akcie rostou

Filip HouskaFilip Houska

robinhood-1-3

Foto: Robinhood

Robinhood otevírá kryptoměnové peněženky

0Zobrazit komentáře

Robinhood začínal především jako nástroj pro drobné investory ke kupování akcií firem, čím dál častěji se ale oblíbená investiční aplikace vnořuje do oblasti kryptoměn, které se znatelně podílely na posledních čtvrtletních finančních výsledcích firmy. A nyní ohlašuje novinku, po které dychtiví kryptoměnoví investoři toužili tolik let.

Necelý měsíc poté, co Robinhood vygeneroval zhruba čtvrtinu svých tržeb na kryptoměně dogecoin, oznámil, že ve své aplikaci pro uživatele otevře klasické kryptoměnové peněženky. To znamená, že investoři dostanou možnost digitální měny vlastnit a operovat s nimi podle vlastního uvážení. Jednou z největších výhod jsou pak převody.

Uživatelé budou moci všechny své nakoupené kryptoměny i z jiných směnáren schraňovat přímo v aplikaci Robinhoodu, potažmo si virtuální mince posílat z Robinhoodu na jiné kryptoměnové adresy. Novinka se stane užitečnou také pro ty, kteří chtějí kryptoměnami platit, aniž by si je museli směňovat za klasickou (fiat) měnu.

Jak ale zástupci Robinhoodu uvádí, po otevření kryptoměnových peněženek stále nebude možné si například za bitcoin koupit akcie. Pokud toto uživatelé budou chtít udělat, musí si nejprve digitální měnu směnit za běžnou a poté investici do akcií uskutečnit. I tak se ale jedná o velký krok kupředu, což vnímá i trh.

Vladimir Tenev, spoluzakladatel aplikace Robinhood

Po ohlášení této novinky vyrostly akcie společnosti Robinhood Markets, která stejnojmennou aplikaci provozuje, až o dvanáct procent. Do karet hraje tvůrcům oblíbené investiční aplikace i fakt, že konkurenční Coinbase měl nyní problémy s tím, že mu americká Komise pro cenné papíry (SEC) zatrhla dodatečné půjčky.

Zatím ale nelze počítat s plošným spuštěním. Robinhood začne kryptoměnové peněženky nejprve testovat v úzké skupině uživatelů, respektive lidí, kteří se do testování přihlásili – ti jsou nyní na čekací listině, do které je stále možné se přihlašovat. Pro „vyvolené“ se novinka spustí do konce roku.

Po nasbírání zpětné vazby od uživatelů a vyhodnocení pak Robinhood kryptoměnové peněženky rozšíří k celé své uživatelské základně, kterou z pohledu statistiky pravidelné měsíční aktivity tvoří přes dvacet milionů lidí. Plošné spuštění firma očekává začátkem příštího roku, přičemž přesné datum zatím neví.

Už teď má nicméně Robinhood vymyšlené, jak bude k peněženkám přistupovat z hlediska soukromí a bezpečnosti. A nasadí takzvaný správcovský přístup. Společnost tak bude zodpovědná za klíče používané k odemykání peněženky, což znamená vzdání se určité úrovně kontroly, která bude svěřena Robinhoodu.

Spolu s tím se ale uživatelé zbaví i velké části odpovědnosti a v případě ztráty klíče bude pořád teoreticky možné se do peněženky dostat. Chybět nebude ani nutnost ověření identity uživatele (ať už kopií občanského průkazu, nebo fotografií) a vícefaktorové ověření. Což je v dnešní době snad skoro nutností.

Robinhood tak podniká poměrně výrazný krok vstříc kryptoměnám, které mají v posledních letech znovu své místo na výsluní. Velice lukrativním způsobem se uchytily například v NFT, respektive nezaměnitelných tokenech, jež se dnes používají primárně pro nákup obrázků. Stát Salvador pak bitcoin nasadil coby státní měnu.