Investiční fond ČEZu má nový zájem. Umělé inteligenci, která hlídá potrubí, posílá významný obnos
Izraelský startup nechal chytrý algoritmus učit se, jak proudí voda v potrubí, aby si všiml jakékoliv změny a sám ho třeba zavřel.
Jako mnoho jiných zakladatelů startupů i Moshe Ravid na ten nápad přišel vlastní nepříjemnou zkušeností. Když jednou přišel domů, zjistil, že v jeho nepřítomnosti prasklo potrubí a voda vytopila celý byt. Ravid vymyslel přístroj, který vodu sám hlídá a pozná, kdykoliv se stane nějaký problém. V reálném čase na něj lidi upozorní nebo rovnou část potrubí uzavře. Projekt zaujal už řadu největších světových firem a teď i významné investory, když mu poslali přes třičtvrtě miliardy korun.
Dohromady do společnosti vkládají 35 milionů dolarů, což je v aktuálním přepočtu 772,6 milionu korun. Kolo vede český Inven Capital. Jde o fond, který vznikl ve struktuře ČEZu. Zaměřuje se na velké udržitelné projekty a vyhlíží je především v zahraničí.
Inven Capital do projektů posílá až stovky milionů korun, dostává se tak k velkým obchodům a na českém trhu proto výrazně vyčnívá. Jiné fondy hledají spíš mezi úplně začínajícími firmami, velmi často v regionu střední a východní Evropy. A jejich investice se počítají v řádech maximálně desítek milionů korun. Inven zároveň v Izraeli nehledá poprvé. A jinde, konkrétně v Německu, dřív už takto našel svého prvního jednorožce, tedy firmu, která vyrostla do hodnoty jedné miliardy dolarů.
„Jako investora do klimatických technologií nás velmi zaujala vize společnosti Wint přinést udržitelnost a zmírnit rizika v oblasti vodního hospodářství. Stejně jako schopnost firmy rychle vyrůst v hlavního hráče na trhu v této rychle se rozvíjející oblasti,“ říká nyní Michal Mravec, investiční ředitel v Inven Capital.
Kromě fondu se kola účastnil globální softwarový investor Insight Partners, který vedl předchozí kolo v loňském roce. Tehdy firma získala 15 milionů dolarů. Do nynějšího obchodu se připojily společnost Taronga Ventures, významný investor v oblasti technologií pro nemovitosti, či LIP Ventures Boutique. Nebo rodinný fond investora Mariuse Nachta, jednoho z předních izraelských sériových podnikatelů, který mimo jiné spoluzaložil Check Point Sofware a je považovaný za jednoho ze zakladatelů izraelského kyberbezpečnostního průmyslu.
Naučí se, všimne si, sama vyhodnotí
Wint vyvinul vodoměr poháněný umělou inteligencí. Zařízení se napojí na několik míst do stávajících potrubních systémů, kde se naučí, jak v každém z nich běžně protéká voda. Stále její tlak kontroluje a umělá inteligence si všimne jakéhokoliv poklesu, anomálie a změny ve chvíli, kdy k nim dojde. A na ty okamžitě upozorní lidi. Umí tak odhalit běžné úniky po cestě – v potrubí se typicky ztrácí čtvrtina vody. Při haváriích, pokud je potřeba, sama uzavře dotčené části vedení, než dojde k poškození a vznikne větší škoda. Vedle toho průběžně počítá a zobrazuje analýzy, grafy a vývoj spotřeby a úspor vody.
Startup vznikl v Tel Avivu v roce 2012 a původně byla jeho technologie určená pro domovy, aby zabránila jejich vytopení, ale taky aby obyvatelům pomohla snížit spotřebu vody. Od té doby se ale rozšířila do Evropy i Spojených států a zacílila na firmy. Především v těch velkých může poškození potrubí a následná havárie vody vyvolávat obrovské finanční náklady. Mezi jeho zákazníky se řadí Mastercard, The Ritz-Carlton, Dell, Google či třeba Microsoft.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsInvestice podle firmy odráží rostoucí dopady globálního nedostatku vody a naléhavou potřebu řešit hospodaření s ní. „Jsme rádi, že uzavíráme toto kolo v době, kdy se nedostatek vody a změna klimatu stávají jedněmi z nejvýraznějších výzev lidstva,“ říká Alon Geva, generální ředitel Wint. Peníze chce firma využít ke vstupu na nové trhy.
Inven Capital má naprostou většinu investic v zahraničí, českého zástupce ve své stáji má jen v podobě společnosti Woltair, která už na investicích nasbírala dohromady skoro 900 milionů korun.
V Izraeli již fond stihl investovat a také prodat svůj podíl ve startupu Driivz a také ve startupu CyberX. Jeho významná spolupráce je s německým startupem Forto, který se stal jednorožcem s miliardovou valuací v dolarech, což CzechCrunch v minulém ročníku soutěže Startup Awards ocenil jako investiční trefu roku.