Izraelské dobývání Měsíce nekončí. Připravujeme misi, která nemá obdoby, říká šéf SpaceIL
Sonda Berešit před třemi lety způsobila v Izraeli malý „Apollo efekt“. Přestože se o Měsíc roztříštila, její tvůrci se rozhodně nevzdávají.
Generálporučík ve výslužbě Šimon Sarid, CEO SpaceIL
Psal se 12. duben 2019, kdy Izrael prožíval den plný národní hrdosti. Právě v tento den totiž k Měsíci dorazila sonda Berešit a pokusila se na něm přistát. Pokud by se jí to podařilo, byl by po vesmírných velikánech USA, Číně a Rusku teprve čtvrtým národem na světě s tímto prvenstvím. Berešit bohužel přistání nezvládl, ale pro devítimilionový národ to byl přesto obří úspěch, z něhož těží doteď. CzechCrunch hovořil se šéfem univerzitního spin-offu a neziskové organizace SpaceIL, jež za misí stojí, o dalších plánech.
Do pozice generálního ředitele byl rok po částečně neúspěšné misi nasazen generálporučík ve výslužbě Šimon Sarid. Předtím strávil osmadvacet let v Izraelském letectvu a v posledních letech se věnoval zejména bezpilotním letounům. Po odchodu z letectva se stejné oblasti věnoval v soukromém sektoru a stojí například za vývojem ikonického bezpilotního letounu Elbit Hermes 900. Nedávno také vystoupil na bratislavské vesmírné konferenci Výťah Conf.
Teď má před sebou docela jiný cíl – pokusit se dobýt Měsíc znovu. „Technicky vzato jsme na Měsíci přistáli, jen ne tak, jak bychom si představovali. Byl to z 99,5 procenta úspěch,“ říká Sarid v rozhovoru pro CzechCrunch. Cílem další mise je dále především inspirovat, přípravy se ale i tak potýkají s několika technickými výzvami.
Vidíte zpětně Berešit 1 jako úspěch, i když se přistání nepovedlo?
Dostat se na povrch Měsíce je nesmírně náročné. Před SpaceIL to dokázali jen Američané, Číňané a Rusové. Technicky vzato jsme na Měsíci přistáli, jen ne tak, jak bychom si představovali. Byl to z 99,5 procenta úspěch. Když se zeptáte inženýrů v našem týmu, řeknou vám, že jsme úspěšně zvládli všechny předchozí fáze letu – oddělení, vstupní zážeh, zachycení Měsíce a tak podobně. Ale ne všechny. Vyskytl se problém s přistávacími mechanismy, který se nám nepodařilo včas překonat, ale přistáli jsme.
Chvilku poté, co skončila mise Berešit 1, SpaceIL tvrdilo, že už se k Měsíci nevrátí. Co se změnilo? Uvažovali jste i o jiných cílech pro Berešit 2?
Dilema spíš spočívalo v tom, jestli vůbec dělat druhou misi, než že by nebyl jasný cíl. Už na tom se ne všichni shodli. Hlavní sponzor, který zafinancoval přibližně z poloviny první misi, se nejdříve zdráhal, ale nakonec i on se nadchnul. Cílem tak zůstává Měsíc.
Minule bylo cílem zkrátka přistát. Půjde Berešit 2 o něco dále ve svých snahách?
Abych na tohle mohl odpovědět, je třeba v první řadě připomenout, že SpaceIL není komerční firma, nevyrábíme jednotlivé komponenty sondy, to proto, aby nebyla příliš drahá. Smyslem SpaceIL je primárně inspirovat generace školáků, studentů, rodin, aby se zajímali o vědu, technologie, inženýring, matematiku a speciálně pak vesmír. V případě Berešit 1 se to povedlo – z projektu, který začal na soutěži Google Lunar XPrize, se stal národní fenomén, což nebyl plán. Vytvořili jsme takový „Apollo efekt“ v malém, podobně, jako se to povedlo ve Spojených státech v 60. letech.
I v případě další mise jsme tak chtěli vybrat misi, která je z hlediska kapacit a schopností země téměř nemožná, aby mohla inspirovat. Berešit 2 budou prakticky tři sondy v jednom. V první řadě orbitr, který zůstane na oběžné dráze Měsíce, a následně dvě sondy, které přistanou na povrchu. Každá na opačné straně Měsíce, což je design mise, který nemá obdoby.