Jak děkují Korejci za stamiliardový kontrakt? Pošlou kus své české firmy na pražskou burzu

Společnost Doosan Škoda Power vyrábí turbíny pro elektrárny, zaměstnává skoro tisíc lidí a až třetina jejích akcií by měla skončit na burze v Praze.

Luboš KrečLuboš Kreč

dukovany_jaderna_elektrarna

Foto: L. Lehotský / Unsplash

Jaderná elektrárna Dukovany

0Zobrazit komentáře

Pražská burza vstupuje do roku 2025 s překvapivě optimistickým výhledem – na její hlavní akciový parket s názvem Prime by totiž mohla své cenné papíry poslat mimořádně zajímavá firma. Až třetinový podíl hodlá nabídnout plzeňský výrobce energetických celků Doosan Škoda Power. Transakce by mohla souviset se zakázkou na dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech, kterou vyhrál jihokorejský koncern KHNP.

Plzeňský podnik vlastní jihokorejská společnost Doosan, která jej v roce 2009 za 11,5 miliardy korun koupila od českých investorů sdružených ve skupině Appian. Z té vzešel například miliardář Tomáš Krsek, historicky blízko k ní měl i ex-ředitel ČEZu Martin Roman a je dosud ne zcela prozkoumanou kapitolou české porevoluční privatizační historie.

Doosan Škoda Plzeň vyrábí parní turbíny nebo tepelné výměníky a jejími klíčovými klienty jsou jak české energetické skupiny typu EPH nebo ČEZ, tak zahraniční Hitachi Zosen Inova, Acciona či Fortum Oyj. Společnost má 950 zaměstnanců a mezi lednem a zářím 2024 dosáhla na obrat bezmála čtyři miliardy korun a hrubý zisk před daní z příjmu 457 milionů. Historie škodovky sahá až na počátek 20. století.

„Jako strojírenská společnost s více než stoletou tradicí, silnými kořeny a pevnými plány je pro nás ctí, že můžeme být představeni českému kapitálovému trhu, a ještě těsněji spojit naši budoucnost s rozvojem energetického sektoru a celé ekonomiky regionu střední a východní Evropy,“ uvedl v tiskové zprávě generální ředitel Doosan Škoda Power Youngki Lim.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Korejský Doosan plánuje na burzu uvést maximálně 33,33 procenta akcií své plzeňské dceřiné společnosti (v Česku mu patří také dobříšský výrobce stavebních bagrů Bobcat), aby si nad firmou uchoval jasnou kontrolu. „Společnost zamýšlí použít čistý výtěžek z nabídky primárně k posílení svých celkových kapacit a konkurenceschopnosti. To může zahrnovat střednědobé investice do nových zařízení a vybavení k dalšímu zlepšování efektivity výrobního procesu, digitalizaci a do informačních technologií,“ napsala společnost.

Jakkoli je vstup Doosanu na pražskou burzu dobrou zprávu pro zdejší kapitálový trh, není moc pravděpodobné, že by šlo o čistě ekonomické rozhodnutí – mnohem víc to je výsledek zákulisních politických a diplomatických jednání souvisejících s dostavbou jaderné elektrárny Dukovany.

Kontrakt na tento projekt, jehož hodnota má dosáhnout 400 miliard korun, získal jihokorejský energetický konglomerát KHNP. A s ním mateřská skupina plzeňské škodovky úzce spolupracuje, podílí se na řadě velkých kontraktů dohromady, v poslední době vyhráli obří zakázky třeba v Saúdské Arábii nebo v Kazachstánu.

KHNP navíc vládě slíbila, že do dukovanského projektu dostavby dvou bloků budou intenzivně zapojené i české firmy, ke kterým by mělo doputovat až 60 procent objemu nákladů. To, že klíčový dodavatel vstoupí na pražskou burzu, je tak logickým vyústěním těchto proklamací.

Pro pražskou burzu je to pak velmi pozitivní zpráva, protože poslední akciový úpis se na jejím hlavním trhu, kde se obchoduje například s akciemi ČEZ nebo Komerční banky, konal v roce 2016, když tam vstoupila banka Moneta. Předloni na hlavní trh přestoupila slovenská společnost Gevorkian, s jejímiž akciemi se obchodovalo na trhu Start pro menší a střední firmy. Totéž počátkem loňského roku udělal i výrobce dronů Primoco.

Rubriku Investice podporujíxtblogo_njet-investment_logo_srgbjt-bankaamundi

CzechCrunch Jobs