Takhle by to mělo fungovat. Gevorkyan udělal rekord na Startu a míří na hlavní trh pražské burzy

Metalurgický výrobce získal loni od investorů tři čtvrtě miliardy korun. Na hlavním parketu Prime očekává vyšší likviditu a kredibilitu.

Peter BrejčákPeter Brejčák

gevorkyan_1

Foto: Gevorkyan

Artur Gevorkyan, majoritní vlastník slovenské společnosti Gevorkyan

0Zobrazit komentáře

Slovenská společnost Gevorkyan, která vyrábí kovové součástky procesem práškové metalurgie, chce do konce letošního roku přejít z trhu Start pražské burzy na její hlavní trh Prime. Součástí záměru aktuálně není nová emise akcií společnosti. Na regulovaném trhu Prime se nyní obchoduje osm společností, přesun ze Startu v případě Gevorkyanu bude vůbec první.

Zároveň Gevorkyan diskutuje možnosti duálního obchodování s Burzou cenných papírů v Bratislavě. Firma zdůraznila, že nejde o stahování akcií z pražské burzy, která pro společnost i nadále zůstane primární burzou. Gevorkyan se stala největší emisí na trhu Start pražské burzy, zároveň jde o první zahraniční firmu na tomto trhu. Investoři loni v červnu při veřejném úpisu investovali do akcií firmy přes 727 milionů korun.

„Mám takové tušení, že už jsme dospělá ryba a patříme do velkého akvária, tedy na hlavní trh. Také proto, že je tam vyšší likvidita a může to ještě více zvýšit kredibilitu u obchodních partnerů,“ komentoval záměr zakladatel společnosti a majoritní akcionář Artur Gevorkyan. Doplnil také, že s hlavním trhem se pojí možnost otevřít se větším zahraničním fondům.

Pražská burza má podle mluvčího Jiřího Kovaříka radost z toho, že Gevorkyan dorostla přechodu na hlavní regulovaný trh, kde se otevře možnost získat akcie firmy zahraničním investorům.

Trh Start je určen pro rozvíjející se malé a střední české firmy, pro které je cestou, jak se dostat ke kapitálu. Těmto podnikům nabízí možnost získat kapitál přímo od investorů za zjednodušených podmínek. Záměrem samotné burzy přitom je, aby se tyto společnosti časem přesunuly na hlavní trh Prime.

„Pokud se Gevorkyan začne do konce roku obchodovat na trhu Prime, půjde o první takový přechod z trhu Start, což lze jednoznačně považovat za úspěch,“ řekl analytik finanční skupiny Wood & Company Lukáš Novotný. Je podle něj pravděpodobné, že se s přechodem na nový trh pražské burzy zvýší Gevorkyanu likvidita a zároveň stoupne šance na zařazení titulu do hlavního indexu pražské burzy PX.

Gevorkyan disponuje pokročilými technologiemi včetně 3D tisku kovových součástek. Firma působí na globálním trhu a má rostoucí portfolio zákazníků působících v mnoha odvětvích. Podle webových stránek je Gevorkyan rodinná firma, založená v roce 1996 na „zelené louce“. Během pandemie covid-19 začala vyrábět mimo jiné certifikované masky na vícenásobné použití.

S přispěním ČTK