Jak dostat kampaň k mladým? Trumpa zkusí porazit kokosy, palmy či logo podle zpěvačky Charli XCX

Po odchodu Joe Bidena z prezidentského klání kandiduje nově Kamala Harrisová. Ta sází na sílu sociálních sítí a virálních trendů.

Kamala Harrisová a Charli XCX

Foto: Depositphotos / CzechCrunch

Kamala Harrisová a Charli XCX

0Zobrazit komentáře

Doba soubojů starých amerických prezidentů je pryč. Na scénu totiž nastoupila Kamala Harrisová, nová kandidátka Demokratické strany, která se rozhodla využít síly sociálních sítí. Svou cestu do Bílého domu si chce uhladit s pomocí emotikonů a virálních celebrit, které v současnosti hýbou světem mladých. A podle všeho se jí to zatím daří: ačkoliv její strategii starší generace třeba nechápou, mezi mladšími ročníky sklízí jednu ovaci za druhou.

Do čela Spojených států se historicky stavěli zpravidla postarší bílí muži, kteří o prezidentský mandát dlouhé roky usilovali. Letošní volby budou právě v tomto významným milníkem – po 48 letech se bude jednat o první klání, ve kterém na kandidátkách (tedy včetně potenciálních viceprezidentů) nebude žádný člověk se jménem Bush, Biden nebo Clinton.

Od roku 1976 se příslušníci těchto vlivných rodin dostávali do popředí vysoké politiky a spolu s nimi stárla i její podoba. Jisté oživení přinesli jen Hillary Clintonová, která se stala v roce 2016 první ženskou kandidátkou na prezidentku ve finále, a také Barack Obama, který byl mezi lety 2009 a 2017 prvním černošským prezidentem.

Ovšem Hillary Clintonová byla přímo členkou jednoho ze zmíněných vlivných klanů a Barack Obama měl celých osm let jako viceprezidenta Joe Bidena…

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Devětapadesátiletá Kamala Harrisová, která nyní získala podporu dostatečného množství delegátů pro zajištění demokratické nominace (k čemuž formálně dojde v polovině srpna), by se tak po neúspěchu Clintonové mohla stát první ženskou prezidentkou Spojených států, navíc černošskou. Poté, co se proti sobě letos postavili Donald Trump (78) a Joe Biden (81), je Harrisová pro mnoho voličů atraktivní už jen svým věkem.

Že se dokáže přiblížit mladším lidem, je ostatně očividné už z její kampaně, která běží teprve dva dny. Během těch stihla naskočit na internetovou vlnu vtipných videí, která jsou na její adresu vytvářena, i výrazných emotikonů, které její kampaň mají označovat.

Krátce poté, co Harrisová v neděli oznámila, že chce kandidovat na prezidentku, se oficiální účet Bidenovy kampaně na síti X s nickem @BidenHQ přejmenoval na @KamalaHQ a aktualizoval svou titulní fotografii tak, aby napodobovala populární album Brat od zpěvačky Charli XCX. Na obrázku se objevil nápis kamala hq a psaný byl malými písmeny na zeleném pozadí, stejně jako obal zpěvaččiny nové desky. Charli XCX se na krok Harrisové rozhodla reagovat a v kandidatuře ji tak nepřímo podpořit. „kamala IS brat,napsala na síť X v úterý ráno, když Harrisovou označila příznačně za spratka, tedy jednoho ze svých fanoušků.

Pozadí profilu Kamaly Harrisové a reakční příspěvek zpěvačky Charli XCX

Koláž: CzechCrunch

Pozadí profilu Kamaly Harrisové a reakční příspěvek zpěvačky Charli XCX

Interakce mezi oběma ženami se rychle stala virální záležitostí, což nepřímo dokazuje i příspěvek českého podnikatele Tomáše Čupra na LinkedInu. Ten se v něm podivoval nad staromódním fontem a brandingem Harrisové a jejího profilu na síti X. Jenže to byl podle všeho záměr jejího týmu, kandidátka tímto krokem zaujala přesně tu cílovou skupinu, kterou chtěla – s trochou nadsázky děcka a mladé, kteří odkaz na Charli XCX ihned přijali.

Na sociálních sítích se pak souběžně se vzestupem Harrisové začaly čím dál více objevovat emotikony kokosových ořechů a palem. Ty se staly symboly její podpory a odkazují na její projev z roku 2023. V něm politička mluvila o podpoře hispánské komunity ve Spojených státech a o rovných příležitostech ve vzdělání, když pronesla: „Moje matka nám občas vynadala a řekla: Nevím, co to s vámi mladými lidmi je. Myslíte si, že jste právě spadli z kokosové palmy?

Záznam pasáže z projevu se stal virálním hitem především kvůli charakteristickému smíchu Harrisové, po němž přešla do velmi vážného učitelského tónu. Zábavné sestřihy videa se začaly objevovat na TikToku i na síti X a její kampaň začala být na sítích doprovázena právě emotikony kokosového ořechu a palmy. Někteří uživatelé navíc vyzývají své okolí k operaci palmový ořech, která má za cíl dostat demokratickou kandidátku do Bílého domu.

Tím ale Harrisová a její tým nekončí: na oficiálním tiktokovém účtu kampaně se například objevilo video s písní Femininomenon od stoupající hvězdy Chappell Roan. Termín má oslavovat ženství a ve zmíněném videu je proto postupně ukazována fotka Donalda Trumpa, kterou následně vystřídá snímek Harrisové.

Nejedná se ale o novou záležitost, virální momenty dokázala Harrisová vytvářet už dříve. Po Bidenově zvolení v roce 2020 byl zveřejněn klip, na němž ve slunečních brýlích a cvičebním outfitu říká: „Dokázali jsme to, Joe!“ Ze scény se stalo meme, takže Harrisová není v branži sociálních sítích a trendů nováčkem.

Joe Biden odstoupil a do pokladny začaly téct desítky milionů dolarů. Sáhnout na ně může Harrisová

Zda se s Donaldem Trumpem utká o Bílý dům Kamala Harrisová, ještě není zcela jisté. Jako jediná ale může použít finance, které Biden dosud získal.

harris-1

Foto: Depositphotos / CzechCrunch

Kamala Harrisová

0Zobrazit komentáře

Když Joe Biden v neděli večer našeho času oznámil své rozhodnutí odstoupit z klání o Bílý dům, přicházelo na účet amerických demokratů v průměru 200 tisíc dolarů za hodinu. Pár desítek minut poté už se objem darů zvýšil na 11,5 milionu dolarů za hodinu a demokraté následně obdrželi nejvyšší denní počet finančních příspěvků od roku 2020. Klíčovou roli sehrálo, že svou kandidaturu po Bidenově rezignaci potvrdila jeho viceprezidentka Kamala Harrisová, což mnohé sympatizanty jak uklidnilo, tak povzbudilo.

Digitální stratég Demokratické strany Kenneth Pennington popsal okamžik jako možná největší fundraisingový úspěch v historii strany. Od Bidenova nedělního oznámení se partaji v čele s někdejší kalifornskou prokurátorkou Harrisovou podařilo během prvních několika hodin vybrat nejméně 50 milionů dolarů. Číslo pak vyrostlo v pondělí večer na 81 milionů.

Ke konci června měl přitom Bidenův štáb k dispozici „jen“ 95 milionů dolarů, které získal od sponzorů. Dalších asi 150 milionů pak na kampaň svým prezidentským kandidátům zprostředkovává vedení Demokratické strany (tyto peníze by tedy změnou kandidáta neměly být nijak dotčeny). Tak či onak se ale v kontextu celkových nákladů nejedná – zatím – o velkou částku: v prezidentských volbách z roku 2020 vybral Joe Biden 1.69 miliardy dolarů a 1.68 miliardy během kampaně také utratil.

Biden měl v posledních týdnech nicméně s vybíráním peněz problémy, zejména kvůli spekulacím o fyzické kondici a pochybnostem stran jeho vysokého věku. Po neúspěšné televizní debatě s Trumpem a několika dalších veřejných karambolech, jako když ukrajinského prezidenta nazval Putinem, začala jeho podpora nejen mezi demokraty klesat. Desítky jeho stranických kolegů jej následně vyzvaly k ukončení kandidatury a donátoři omezili přísun peněz.

Bidenovy problémy s financováním a klesající stranická podpora se projevily i mezi jeho dlouholetými podporovateli z řad hollywoodských celebrit, jako jsou spoluzakladatel Netflixu Reed Hastings nebo herec George Clooney. Ti v posledních týdnech volali po novém demokratickém kandidátovi.

Právě Kamala Harrisová podle všeho naplnila jejich očekávání. Po Bidenově nedělním kroku se někteří významní dárci rozhodli viceprezidentku okamžitě podpořit. Byli mezi nimi například spoluzakladatel sociální sítě LinkedIn Reid Hoffman, finančníci George a Alex Sorosovi a několik známých jmen z Wall Street včetně Blaira Effrona z investiční společnosti Centerview nebo Jonathana Graye ze skupiny Blackstone.

Stručně řečeno: to, co byla dosud Bidenova kampaň, se rychle přeorientovalo a je z toho kampaň Harrisové. Hlavní název se změnil na „Harris for President“ a nová kandidátka po Bidenovi přebrala jeho volební tým, který čítá 1300 pracovníků po celé zemi. Harrisová získala zároveň přístup k veškerým penězům z prezidentovy kampaně. Jelikož byla coby viceprezidentka součástí účetnictví, mělo by dojít k hladkému finančnímu převodu. To je i jeden z důvodů, proč je pravděpodobné, že na ni Demokratická strana nakonec vsadí a stane se z ní oficiální kandidátka: jiní demokratičtí zájemci by peníze nemohli přímo využít a musely by být převedeny na Národní výbor Demokratické strany.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Pokud Harrisová zůstane na kandidátce jako prezidentský nebo viceprezidentský kandidát, zachová si přístup ke všem fondům,řekl pro agenturu Reuters právník Saurav Ghosh. Federální právo totiž říká, že „depozitářem volební kampaně kandidáta politické strany na funkci prezidenta je každý depozitář volební kampaně určený hlavním volebním výborem kandidáta této politické strany na funkci viceprezidenta.“

Ačkoli ještě Harrisová nebyla formálně potvrzena jako stranická kandidátka, žádný jiný významný demokratický lídr neprojevil zájem ji v souboji o nominaci vyzvat. Celonárodní sjezd strany je naplánován až na 19. srpna v Chicagu, virtuální hlasování o kandidátovi či kandidátce by se ale mohlo uskutečnit ještě před tímto datem.

I průzkumy už ukázaly Harrisovou jako jasnou favoritku na zisk demokratické nominace. Co se týče podpory u voličů, tam by se ale podle všeho šance různých demokratických lídrů příliš nelišily – z analýzy společnosti Ipsos vyplývá, že výrazně vyšší preference by v boji s Donaldem Trumpem oproti ostatním možným kandidátům měla jen Michelle Obamová, která ale opakovaně výzvy ke vstupu do politiky odmítla.

Analýzy tak stále favorizují v souboji o prezidentské křeslo Donalda Trumpa, který si v posledních týdnech zajistil mimo jiné i přízeň nejbohatšího muže světa Elona Muska. Ten podle deníku The Wall Street Journal plánuje věnovat až 45 milionů dolarů měsíčně na organizace, které podporují Trumpovo znovuzvolení.