Jak nedělat firemní puč? Zeptejte se v OpenAI: Třetí šéf za tři dny, chaos a snahy, ať se Altman vrátí
Investoři v čele s Microsoftem vyrazili do boje, aby se do vedení OpenAI vrátil Sam Altman. Novým šéfem se ale zatím stal Emmett Shear z Twitche.
Aktuálně: Po překotném víkendovém dění přišla v pondělí ráno další významná zpráva: a sice že odvolaný šéf OpenAI Sam Altman a bývalý předseda správní rady firmy Greg Brockman, který rezignoval ze solidarity s ním, přecházejí do Microsoftu, největšího podporovatele OpenAI. Na sítí X to dnes ráno našeho času oznámil šéf technologického kolosu Satya Nadella. Altman a Brockman v Microsoftu povedou tým pro výzkum pokročilé umělé inteligence.
To, co se odehrává v OpenAI, který patří k nejhodnotnějším startupům světa, aspiruje na jednu z nejkurióznějších byznysových eskapád Silicon Valley. A nepochybně vydá na románové zpracování. Páteční vyhazov Sama Altmana dal do pohybu události, které mají potenciál zakymácet celým oborem vývoje umělé inteligence. A zapsat se do učebnic toho, jak nedělat korporátní puče. Přes víkend představenstvo OpenAI vyjednávalo s Altmanem, zda by se nevrátil, aby po zmatené sérii rozhovorů oznámilo dalšího, v průběhu tří dní už třetího šéfa – exředitele herní platformy Twitch Emmetta Sheara. A Altman s bývalým prezidentem firmy Gregem Brockmanem nakonec nastoupí do Microsoftu, který na umělou inteligenci od OpenAI ve velkém sází.
Ani ne 48 hodin poté, co představenstvo OpenAI odvolalo s okamžitou platností Sama Altmana z postu výkonného ředitele firmy, s ním začalo jednat o tom, že by se… vrátil zpátky. Ještě v pátek v tiskovém prohlášení přitom pětičlenné vedení zmínilo, že v něj ztratilo důvěru a že mu vadí neupřímná komunikace. Během soboty se mu to však rozleželo v hlavě.
I když – spíš na něj nastoupili investoři, kteří v minulých letech poslali do OpenAI miliardy dolarů a najednou zjistili, že by z nich také nemuseli nic mít. O tom, že Altman má odejít, se totiž dozvěděli jen o málo dřív než veřejnost. Jak je to možné? Kvůli velmi atypické struktuře firmy, kterou si paradoxně prosadil sám Altman.
V roce 2015 vzniklo OpenAI jako neziskový projekt, jehož ambicí bylo dát nový směr a drajv trochu stagnujícímu vývoji obecné umělé inteligence. U startu byli kromě Sama Altmana, tehdy ředitele akcelerátoru Y Combinator, a Grega Brockmana, technického šéfa Stripu, ještě Elon Musk, jeho dávní kumpáni Reid Hoffmann, zakladatel LinkedInu, a investor Peter Thiel a také elitní datový vědec Ilja Sutskever.
Musk opustil OpenAI v roce 2018, protože se mu nelíbilo, že se ubírá příliš komerčním směrem a dostatečně nezohledňuje civilizační otázky. A to je i důvod nynějších rozbrojů – mezi Altmanem a Brockmanem na jedné straně a Sutskeverem na druhé. Pro lepší pochopení je ale třeba znát, jak OpenAI funguje.
Původně to byla spíše výzkumná laboratoř. Jenže jak postupem času rostla potřeba dalšího a dalšího výpočetního výkonu, s jehož pomocí by mohli inženýři startupu trénovat své modely, rostla i jeho finanční náročnost. Musk už nechtěl přisypávat další peníze a podobně na tom byli i jiní kapitalisté, kteří mu pomáhali s rozjezdem včetně cloudového gigantu Amazon Web Services.
Vznikl proto plán otevřít komerční rameno OpenAI, jež by výhledově mohlo některé služby nabízet jiným firmám a tím si vydělávat na výzkum. Takhle se k Altmanovi a spol. dostal Microsoft, který nahradil Amazon v roli dvorního poskytovatele výpočetního výkonu.