Vyhazov roku: představenstvo propustilo na hodinu šéfa OpenAI, firmu dočasně povede tvůrkyně ChatGPT

Sam Altman stál u vzniku OpenAI v roce 2015 a přední firmu na umělou inteligenci poslední tři roky i vedl. Teď se v ní zřejmě rozhořel boj o moc.

Luboš KrečLuboš Kreč

sam-altman

Foto: Microsoft

Sam Altman ze společnosti OpenAI

0Zobrazit komentáře

Kdyby tuto zprávu psal William Shakespeare, mohl by konstatovat: Něco shnilého je ve firmě OpenAI. Ostatně to, co společnost vydala v aktuální tiskové zprávě, se ani jinak nedá přeložit – představenstvo na hodinu propustilo spoluzakladatele a šéfa firmy Sama Altmana, který byl její nezpochybnitelnou tváří. Údajně v něj ztratilo důvěru po vnitřní prověrce, kterou si vedení nechalo zpracovat. Startup dočasně povede Mira Murati, dosavadní technologická ředitelka.

Sam Altman se v posledním roce katapultoval do pozice asi nejviditelnější postavy ve světě vývoje umělé inteligence, a to především díky službám ChatGPT a Dall-E, které jím vedená společnost OpenAI vypustila postupně pro veřejnost. Někdy sice jeho názory na to, jak bude vypadat koexistence lidí s roboty s umělou inteligencí, působily strašidelně, firma pod ním ale násobně zvedla svou valuaci, a to ze 30 miliard dolarů před rokem na nynějších až 90 miliard dolarů.

O to větším šokem je, co nyní oznámilo širší vedení OpenAI: „Smyslem OpenAI vždy bylo, aby obecná umělá inteligence sloužila všemu lidstvu. Této misi je vedení společnosti nadále plně oddáno. Děkujeme Samovi za to, jak moc přispěl k tomu, kde nyní OpenAI je. Současně si ale myslíme, že je na čase, abychom se posunuli dál.“ Na jiném místě tiskové zprávy se píše o tom, že Altman prý nebyl tak docela upřímný v komunikaci se svými nadřízenými, kteří zastupují akcionáře firmy, a ti že mu proto už nemohou věřit.

Altman není sám, kdo končí, protože z postu prezidenta byl odvolán i další spoluzakladatel Greg Brockman. Naopak směrem nahoru se v hierarchii posune Mira Murati, dosavadní technologická ředitelka firmy a dáma, která měla z velké části na starost vývoj nástrojů Chat GPT a Dall-E. Právě ona bude zastávat funkci dočasné CEO, přičemž o plnohodnotném nástupci se má rozhodnout v následujících měsících.

Největším akcionářem v OpenAI je společnost Microsoft, která do firmy investovala miliardy dolarů, drží v ní zhruba poloviční podíl a její nástroje postupně integruje do svých služeb a programů, jako je kancelářský softwarový balík Office nebo vyhledávač Bing. „Máme s OpenAI dlouhodobé partnerství a Microsoft plně důvěřuje Miře a jejímu týmu, že dokáží zákazníkům dodat umělou inteligenci nové generace,“ prohlásil mluvčí Microsoftu Frank Shaw.

mira

Přečtěte si takéTechnická šéfka OpenAI Mira Murati tvoří budoucnost umělé inteligenceKdo je Mira Murati. Tvůrkyně ChatGPT a DALL·E nahradila Sama Altmana v čele OpenAI

Otázkou nyní je, co zpráva o okamžitém odchodu Sama Altmana udělá s valuací OpenAI. Na trhu startupů zaměřených na umělou inteligenci je nicméně v posledních měsících hodně intenzivní nálada a investoři na něj hrnou další a další miliardy dolarů. Například Google teď slíbil dvě miliardy startupu Anthropic.

Spoluzakladatelem OpenAI byl v roce 2015 Elon Musk, který se ale postupně se startupem rozešel a nyní buduje vlastní umělou inteligenci s týmem pod názvem xAI. Jeho součástí je několik bývalých zaměstnanců OpenAI. Muska s Altmanem nyní pojí nejen to, že jsou oba dost skeptičtí k tomu, co umělá inteligence může lidstvu způsobit, ale i že už ani jeden v OpenAI nejsou aktivní…

Diskuze (0)

Novinka

Anonym