Jak získat peníze od investorů? Poradí Ondřej Bartoš z Credo Ventures i Ondřej Fryc z Reflex Capital

Jedny z nejznámějších tváří českého venture kapitálového světa budou diskutovat na startupové konferenci CzechCrunche již v pondělí 13. března.

Peter BrejčákPeter Brejčák

banner-do-clanku-2360×1180-kapusta-litavec-1Event

Foto: CzechCrunch

Ondřej Fryc z Reflex Capital a Ondřej Bartoš z Credo Ventures

0Zobrazit komentáře

Loňský rok se po celém světě nesl ve znamení zhoršující se ekonomiky, kvůli čemuž klesají akcie technologických firem na burzách, ale také valuace startupů. I globální venture kapitálový segment tak prochází ochlazením. Z hloubkové analýzy trhu z dílny CzechCrunche přitom ale vychází, že čeští startupisté od investorů zatím nikdy nezískali tolik peněz jako loni a někteří z nich se postarali o přepsání historických rekordů. Čím to? Po čem se dívají investoři? Co mají firmy, které uspěly? A čím se můžete inspirovat vy?

Nejenom těmto otázkám se budeme věnovat na startupové konferenci, kterou CzechCrunch pořádá již v pondělí 13. března od 17:30 ve Spojka Events Karlín. Vystoupí na ní přední zástupci české venture kapitálové scény, kteří odpoví na nejdůležitější otázky. Drží se investoři zpátky, nebo je na trhu více peněz? Jak v současné době nabírat prostředky na rozvoj? Získávají startupy rekordní investice, nebo se musí smířit s tím, že potřebují delší runway? Či to snad platí všechno najednou?

Konference bude rozdělena na dva tematické bloky. Stav venture kapitálového trhu obecně a rady, jak oslovit investory, přinese trojice řečníků. Jedním z nich je Ondřej Bartoš z Credo Ventures, nejstaršího venture kapitálového fondu u nás a jednoho z nejúspěšnějších fondů v Evropě. Bartoš stál například za investicí Creda do rumunského UiPath, kdy z několika milionů dolarů udělal stovky. Loni Credo otevřelo svůj již čtvrtý fond o velikosti 1,8 miliardy a zároveň loni investovalo do největšího počtu startupů ve své historii.

Bartoše doplní další z výrazných tváří tuzemské VC scény Ondřej Fryc stojící za fondem Reflex Capital. Fryc ještě v roce 2000 zakládal e-shop Mall.cz, který později prodal a poslední roky se svým týmem pomáhá startupům právě v rámci tohoto fondu. Vystupující v uvedeném panelu dále doplní Petra Moravcová, vystudovaná architektka, jež prorazila ve světě startupových investic. Aktuálně působí v rakouském fondu 3VC se zaměřením na německy mluvící země, do portfolia fondu ale spadá například i český blockchainový Tatum.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Druhá panelová diskuze svoji pozornost zaměří na propojování světa investorů a startupů. První zastoupí Roman Nováček z fondu Presto Ventures, druhým zástupcem pak bude Jakub Stračina, finanční ředitel datového startupu Keboola, jež koncem loňska získal investici přesahující sto milionů korun. Právě Presto bylo vedle Tomáše Čupra či Eduarda Kučery jedním z investorů. Dlouhodobě přitom Keboola rostla bez pomoci investorů, od roku 2008 fungovala jen z vlastních peněz. Proč se po tolika letech firma rozhodla, že potřebuje investici?

Zmiňovaným, ale i dalším otázkám se budeme věnovat na startupové konferenci CzechCrunche, kde také budou mít diváci možnost pokládat dotazy řečníkům. Ti jsou navíc po skončení oficiální části programu připraveni debatovat v rámci neformálního networkingu. Akce se koná 13. března a vstupenky jsou k prodeji na jejím webu.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Presto Ventures

Presto je venture kapitálová firma, která propojuje strategické investice a…

CzechCrunch Jobs