Jde s dobou a vrací se v čase. Apartmán v Jizerkách je moderní interpretací světnice staleté chalupy

Autorka podoby interiéru zde pracovala s typickými prvky, jako jsou dřevěné podhledy na stropech či krb s obložením v lahvově zelené barvě.

chalupa6

Foto: Veronika Raffajová

Útulný koutek spojuje tradici s moderním stylem

0Zobrazit komentáře

Dřevo, kam se podíváš, a jasně olivová zeleň kachlových kamen jsou prvky charakteristické pro interiéry mnoha horských chalup. V případě práce architektky Markéty Bromové se však ocitly v interiéru jednoho z apartmánů novostavby v Jizerských horách. Vznikla tak moderní variace na venkovské trendy časů dávno minulých. Více architektonických novinek najdete v newsletteru Arch.

Načítám formulář...

Jizerské hory mohou nabídnout nejen nádhernou přírodu, ale také specifickou horskou architekturu malých roubených chalup se středobodem v podobě kachlových kamen ve světnici. Tento princip lahvově zeleného srdce domova se pokusila zopakovat i architektka Markéta Bromová při svém návrhu interiéru zcela nového víkendového apartmánu v Jizerkách.

Ten se nachází v přízemí novostavby, přičemž vstup do něj vede přes druhé patro skrze předsíň a schodiště. „Tuto cestu přes předsíň a sestoupením po schodech do nižšího patra přímo do nitra bytu lze chápat jako jakýsi filtr,“ vysvětluje architektka.

Po jeho překonání následuje dlouhá chodba, která byt dělí na dvě části. Zatímco v jedné se nachází koupelna, toaleta či sauna, na druhé straně lze nalézt ložnice spolu s obývacím prostorem.

chalupa5

Foto: Veronika Raffajová

Jídelní stůl byl doplněn o tradiční lavici

Právě ten je největším klenotem celého interiéru, protože se svým pojetím nejvíce blíží stylu starých jizerských chalup. Strop s dřevěnými podhledy doplňuje kuchyňská linka, na kterou navazuje lavice a dřevěný stůl, které jsou zhotoveny z totožného materiálu jako linka a strop.

Kontrastem k použitému tmavému dřevu je světlá deska kuchyňské linky a nadčasová stěrková podlaha ve stejném odstínu. Ta byla zvolena především z praktických důvodů. Apartmán totiž bude využívat početná rodina, a tak bude podlaha vystavena velkému zatížení.

Nejvíce pozornosti však v této části apartmá poutá krbové těleso, které vytváří jednu ze stěn sezení do tvaru U. Krbová vložka byla doplněna o zelený obklad, který dodává interiéru na útulnosti a pocitu venkova.

„Materiálové řešení a zpracování podhledů v hlavním prostoru, kuchyně, vestavných skříní a krbového tělesa odkazuje na tradiční řešení, které ovšem zachovává moderní nároky na estetiku nebo na údržbu,“ dodává Bromová.