Jedna z nejúžasnějších věcí, co jsem viděl, říká Spielberg o Duně. Villeneuve je podle něj velikán

Druhá Duna patří mezi vůbec nejlépe hodnocené filmy letošního roku. Mnozí její sledování přirovnali k zážitku, jaký měli po prvních Star Wars.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

dune-part-2-timothee-chalamet-denis-villeneuve

Foto: Vertical Ent.

Timothée Chalamet ve filmu Duna: Část druhá

0Zobrazit komentáře

Steven Spielberg označil režiséra Duny za jednoho z velikánu filmu. To a mnoho dalšího přináší nové vydání newsletteru Watch, kde shrnujeme nejzásadnější dění ve filmovém i televizním světě, upozorňujeme na zajímavé trailery a doporučujeme, co si pustit. Přihlásit se k jeho odběru můžete v boxu níže.

Načítám formulář...

Duna: Část druhá sbírá nadšené reakce už od své světové premiéry, teď se ale filmu dostalo chvály i z těch nejváženějších kruhů. Svůj obdiv režiséru Denisu Villeneuovi vyjádřil sám Steven Spielberg, stojící za filmy jako Blízká setkání třetího druhuE.T. – mimozemšťan nebo Minority Report„Je mi ctí sedět vedle vás a mluvit s vámi,“ řekl Spielberg svému kolegovi při natáčení podcastu Director’s Cut„Natočil jste jeden z nejbrilantnějších sci-fi filmů, jaké jsem kdy viděl,“ dodal.

Villeneuva označil za jednoho z nejnovějších členů úzké skupiny filmařů, kteří budují světy. Spielberg mezi ně řadí velikány jako George Meilése, Walta Disneyho, Stanleyho Kubricka, George Lucase, Federica Felliniho, Petera Jacksona, Wese Andersona, Jamese Camerona, Christophera Nolana, Ridleyho Scotta nebo Guillerma del Tora, a nyní také režiséra nové Duny. Vyzdvihnul přitom způsob, jakým Villeneuve pracuje s prostředím a jak výhradně kamerou vytváří významnové roviny, které publikum podvědomě cítí.

DUNE 2

Foto: Vertical Ent.

Léa Seydoux jako Lady Margot Fenring ve filmu Duna: Část druhá

„Se vším tím pískem, co tam je, je ten film vlastně o vodě. Natáčíte poušť tak, že připomíná moře nebo oceán. Píseční červi jsou jako mořští hadi. A ta scéna jízdy na písečných červech je jedna z nejúžasnějších věcí, jaké jsem viděl – za celý život!“ vyjádřil svoje nadšení Spielberg. Sám Villeneuve už dříve zmínil, že správně zachytit jízdu na písečném červovi bylo zcela zásadní, aby působila co nejrealističtěji a diváci ji dokázali vnímat jako něco uvěřitelného.

Duna: Část druhá v kinech zatím vydělala přes 580 milionů dolarů a studio pravděpodobně bude otevřené natočení třetího filmu, který by adaptoval knihu Spasitel Duny. Villeneuve s přáním natočit trilogii do celého projektu šel od začátku, nedávno ale řekl, že si chce od planety Arrakis na nějakou dobu odpočinout. Zároveň poznamenal, že třetí film vznikne jen v případě, že bude lepší než ten druhý. Podle dosavadních ohlasů na Dunu to bude opravdu náročný úkol.


Co ukazují trailery

Sympatizant

Čchan-uk Pak, jeden z nejlepších korejských režisérů, se po skvělé Malé bubenicipustil do další špionážní minisérie. Hrdinou Sympatizanta je vietnamsko-francouzský komunistický špion, který se na konci války ve Vietnamu vydává do Los Angeles. Tím jeho práce ale nekončí. V jedné z hlavních rolí uvidíme i čerstvého vítěze Oscara Roberta Downeyho Jr.


Co hýbe světem filmu a televize

Třetí řada Euforie se odkládá

Euforie patří mezi největší seriálové hity v historii HBO, drama o těžkých problémech náctiletých ale vždy mělo tězkou cestu na obrazovky. Natáčení druhé série zasáhnul covid a vyšla až tři roky po odvysílání první. A u třetí řady se počítalo s něčím podobným. Tvůrce Sam Levinson si ale kvůli propadáku Idol měl pokazit vztahy s vedením televize a budoucnost Euforie je prý nejistá – premiéra pokračování se podle serveru Variety odložila z příštího roku na neurčito. Podle oficiálních informací jsou důvodem pro odklad plné kalendáře hvězd seriálu s Zendayou, Sydney Sweeney, Jacobem Elrodim a Hunter Schafer v čele.


Co si pustit

Chudáčci

Disney+  |  Komedie  |  2023  |  141 min.  |  ČSFD

030_pt_atsushi_nishijima_20211110_00201_1_x0r094u

Foto: Acuši Nišidžima/SearchLight Pictures

Emma Stone ve filmu Chudáčci

Chudáčci se letos stali druhým nejúspěšnějším filmem na Oscarech, když si odnesli ceny za nejlepší hlavní herečku (Emma Stone), výpravu, kostýmy a masky. Surrealistická komedie je variací na frankensteinovo monstrum s tím, že oním „mostrem“ je dospělá krásná žena Bella s myslí malého dítěte. Vydává se do světa, nasává vědomosti i požitky a vymezuje se vůči nesmyslným společenským pravidlům, spojeným se znevýhodňováním žen nebo útlakem slabších.

Pro přehled dalších trailerů, novinek z filmového světa a tipů, co si o víkendu pustit, se podívejte na kompletní vydání newsletteru Watch a přihlaste se k jeho odběru zde či v boxu v úvodu článku.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym