Jiří Hlavenka a Martin Rozhoň chtějí zlepšit vracení zboží v e-shopech. Miliony korun posílají do startupu Retino

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

retino-rehacek-boros

Foto: Retino

Spoluzakladatelé Retina Kryštof Řeháček a Petr Boroš

0Zobrazit komentáře

Stejně jako každý už někdy nakoupil na nějakém e-shopu, většina asi zažila i to, když chtěla zboží z různých důvodů vrátit. Snad všechny internetové obchody k reklamacím nebo vracení zboží přistupují jinak, ale zdaleka ne vždy jde z pohledu uživatele o ideální zážitek. Právě to se snaží změnit český startup Retino, za nímž stojí Petr Boroš.

Nástroj, který e-shopy používají k řešení vratek a reklamací, je na trhu necelé dva roky a za tu dobu pomohlo Retino stovkám e-shopů zpracovat desítky tisíc vratek. Výsledkem byla díky automatizaci celého procesu včetně dopravy a refundace jak jednodušší logistika na straně obchodu, tak především mnohem lepší servis pro zákazníka.

Ve zlepšování nákupního zážitku i neméně důležitého ponákupního servisu v e-commerce už navíc nevěří Petr Boroš sám. Na palubu nově získává dva významné investory, kteří chtějí Retinu pomoci v akceleraci celého byznysu.

Jde o Martina Rozhoně, který po prodeji svého e-shopu Vivantis investoval již do řady projektů, a Jiřího Hlavenku. Ten naopak začíná investovat peníze nabyté prodejem svého podílu v brněnském startupu Kiwi.com, za který utržil stovky milionů korun. Svůj podíl v Retinu spolu s nimi navíc navýšil i StartupYard, jehož akceleračním kolem startup prošel v roce 2017.

martin-rozhon

Martin Rozhoň

Podle informací CzechCrunche se jedná celkově zhruba o pět milionů korun a Petr Boroš hlásí, že pokud jeho startup naplní nastavený plán, investice se rázem navýší až na desítky milionů korun. Většinu ve firmě (téměř 69 %) drží i nadále Boroš, StartupYard má necelých 15 procent, Hlavenka s Rozhoněm po necelých 7 procentech a 3,6 procenta patří prvnímu zaměstnanci Kryštofu Řeháčkovi.

„Po dvou letech vývoje Retino používají stovky zákazníků ze čtyř zemí a zpracovali jsme desítky tisíc případů. Protéká námi jedno procento české e-commerce,“ říká zakladatel služby Petr Boroš. Významným akcelerátorem růstu byla loňská integrace Retina na českou e-commerce platformu Shoptet, kde už za 19 minut nabral prvních 100 e-shopů.

frusack-hana-fortova-tereza-dvorakova

Přečtěte si takéČeského eko sáčku Frusack se už v Evropě prodalo čtvrt milionu kusů. Teď s ním chtějí zakladatelky dobýt AmerikuČeského eko sáčku Frusack se už v Evropě prodalo čtvrt milionu kusů. Teď s ním chtějí zakladatelky dobýt Ameriku

Jen v Evropě se ročně vrátí stovky milionů objednávek, které lidé na e-shopech udělají, a tak ponákupní servis neustále roste na významu. Právě v něm se chce stát Retino celosvětovým lídrem a nová investice mu v tom má pomoci. Po Shoptetu mají přijít na řadu integrace do globálních platforem jako Shopify, Prestashop nebo Magento, které službě otevřou nové trhy a umožní dál růst.

„Efektivita zpětné logistiky je pro ekonomiku e-shopů velmi důležité téma. Systémově není v drtivé většině případů podchycena, což je neefektivní a snižuje to kvalitu služby pro zákazníka. Zde vidím velký potenciál pro Retino, a proto jsem se do něho rozhodl investovat,“ komentuje svou další investici Martin Rozhoň, který e-shopový byznys velmi dobře zná. Peníze má vložené například ve startupu Recruitis, komunitním tržišti Scuk.cz a také v novém fondu Nation 1.

retino-tym

Foto: Retino

Český startup Retino, vlevo zakladatel Petr Boroš

Už v příštím roce chce Retino zpracovat čtvrt milionu vratek, což je objem, kterého dosahují největší české e-shopy. Z nejznámějších tuzemských e-shopů s Retinem spolupracují například Chefshop.cz, Sexshop.cz, Preciosa či Topgal a další mají přibývat, stejně jako budou růst tržby firmy, jež se aktuálně pohybují v milionech korun ročně.

„Z mé strany je to investice do zakladatele, u kterého věřím v jeho vytrvalost a urputnou bojovnost, se kterou překoná všechny překážky,“ dodává druhý investor Jiří Hlavenka, pro kterého jde o první projekt, do něhož oficiálně vstupuje po zmíněném odprodeji podílu v Kiwi.com, kde byl spolu se zakladatelem Oliverem Dlouhý od úplných začátků.

Slovenský podnikatel Pavol Krúpa investoval přes 150 milionů korun do americké miliardové firmy Cloudera

pavolkrupa

Foto: KGI

Miliardář a zakladatel investičního fondu KGI Pavol Krúpa

0Zobrazit komentáře

Nebývá příliš často zvykem, aby se tuzemští investoři pouštěli ve velkém do zahraničních startupů, natož pak pokud se při investicích jedná o miliony eur či dolarů. To ale není případ slovenského miliardáře Pavola Krúpy a jeho investiční skupiny Krupa Global Investments (KGI), která se rozhodla investovat podstatnou částku do americké softwarové společnosti Cloudera poskytující cloudová řešení.

V rámci investice získal Krúpa a spol. v americké veřejně obchodované firmě celkem 1 milion akcií, které mají při dnešní ceně na trhu hodnotu 6,76 milionu dolarů, v přepočtu tedy lehce přes 156 milionů korun.

O investici informoval jako první server E15.cz s tím, že není známo, jak velký vlastně podíl KGI v Cloudeře získalo. Jeden milion akcí nicméně představuje přibližně 0,36 % tržní kapitalizace celé společnosti, která se aktuálně pohybuje kolem 1,85 miliardy dolarů.

Investiční nájezdníci

Cloudera je známá také díky podstatné účasti známého magnáta a investora Carla Icahna, který ve firmě vlastní 18,4 procenta (50,3 milionu akcií) v hodnotě kolem 340 milionů dolarů. Právě on se snaží Clouderu překlopit do černých čísel a posílit tak hodnotu akcií, což by znamenalo pozitivní vývoj pro stávající investory včetně jeho samého.

cloudera

Foto: Cloudera

Kalifornské sídlo společnosti Cloudera v Palo Altu

Samotná Cloudera to přitom nemá žádným způsobem jednoduché. Mezi její největší konkurenty patří například cloudové řešení Amazon Web Services, které je aktuálně celosvětovou jedničkou, a také například Microsoft Azure, což je další významný hráč. Letos Cloudera počítá s příjmy kolem 750 milionů dolarů, ale přesto bude stále ve ztrátě. Musí totiž investovat podstatnou část prostředků do vlastní restrukturalizace a snažit se o překlopení v plně fungující společnost.

I na to budou sloužit prostředky Krúpy, respektive investiční skupiny Krupa Global Investments, a dalších investorů. Ostatně s Carlem Icahnem se slovenský podnikatel a bývalý majoritní akcionář skupiny Arca Capital v jedné firmě nepotkává náhodou. Podobně jako proslulý 83letý americký finančník je také Krúpa známý pro svůj agresivní styl investic a ne náhodou je označován za investičního nájezdníka.

linkedin-sunnyvale-office-m

Přečtěte si takéNové kanceláře LinkedInu v Silicon Valley mají speciální navigační systém. Lidé v nich mohou jezdit na koleNové kanceláře LinkedInu v Silicon Valley mají speciální navigační systém. Lidé v nich mohou jezdit na kole

Sedmačtyřicetiletý rodák z Bratislavy často své investice míří do firem, kterým se příliš nedaří, nebo jsou dokonce problémech, aby se pak svým tlakem snažil změnit jejich fungování a zvýšit jejich hodnotu či ziskovost. V mnoha případech tu tak najdeme podobnost právě s Carlem Icahnem, který byl ostatně s Clouderou ve sporu kvůli podobným zájmům.

Krúpova investice do Cloudery přichází jen pár dní poté, co spolu Cloudera a její významný akcionář Carl Icahn uzavřeli spor, který vzplanul poté, co Icahn veřejně odhalil svou investici do firmy a začal na ni tlačit, aby začala jednat ve snaze konečně začít vydělávat. Jen v letošním roce akcie Cloudery ztratily na hodnotě téměř 37 %, od roku 2008 je soustavně v červených číslech a naposledy oznámila, že se to zřejmě ani v nejbližší době nezmění.

carl-icahn

Foto: NYT Conferences/YouTube

Americký miliardář a investor Carl Icahn

Výsledkem dohody mezi oběma stranami mimo jiné je, že Icahn získá další dvě křesla v představenstvu Cloudery. Jde o výsledek významné Icahnovy investice, který nejprve na začátku srpna oznámil, že v cloudové firmě drží 12,6 procenta, načež svůj podíl 9. srpna rozšířil až na 18,4 procenta. Cloudera se s ním nakonec domluvila i na tom, že Icahn ve firmě nenakoupí více než pětinu akcií, aby nemohl celou firmu ovládnout.

„Plně podporujeme Icahnův plán na získání křesla ve správní radě a provedení nezbytných zásadních kroků, které rozhýbají tým vedení,“ uvedl pro E15 k nejnovější investici Pavol Krúpa s tím, že je podle něj současná cena akcií Cloudery podhodnocená. Zároveň je Krúpa přesvědčen, že i přes velkou konkurenci Amazonu nebo Microsoftu by měla firma podávat mnohem lepší hospodářské výsledky, jelikož je cloudový byznys na vzestupu.

Další finanční výsledky má Cloudera ohlásit 4. září letošního roku a ukáže se, zda se trend posunuje správným směrem a zda investoři, včetně Carla Icahna a Pavola Krúpy, nakonec uvidí firmu v dohledné době v černých číslech, nebo se alespoň nějakým způsobem změní její výhled.

tumblr-top

Přečtěte si takéZ jedné miliardy na pár milionů dolarů. Blogovací platforma Tumblr opět mění majitele a pomalu upadáZ jedné miliardy na pár milionů dolarů. Blogovací platforma Tumblr opět mění majitele a pomalu upadá

Pro Pavola Krúpu se nicméně nejedná zdaleka o jedinou investici jeho skupiny KGI, kterou založil v roce 2018 po odchodu ze společnosti Arca Capital. Tu sice v roce 2003 na Slovensku sám založil, ale nakonec se již jeho agresivní aktivity neslučovaly s podnikáním celé skupiny, a tak se vydal do nového byznysu.

Dnes drží kontroverzní podnikatel, který je i v České republice spojován s nejednou kauzou, prostřednictvím své společnosti investice například v německém fintechovém startupu Wirecard, španělském maloobchodním řetězci Dia a investuje také do esportu, a to na těch nejvyšší úrovních. Nedávno se totiž stal akcionářem velkých herních firem Electronic Arts a Activision Blizzard.