Kámen, modřín a Beskydy. V tamních kopcích vyrostla samota šitá na míru majiteli i podnebí

Dům svým tvarem reaguje na okolní kopce i silný vítr a nabízí nádherné výhledy do okolí, kterými se majitel – až půjde do důchodu – chce kochat každý den.

beskydy11

Foto: Jiří Bednář

Samota v Beskydech

0Zobrazit komentáře

Beskydy na stáří si dopřál investor, který si v tamních kopcích nechal postavit samotu plnou přírodních materiálů a nádherných výhledů do okolí. Mimo striktních požadavků investora se však musel dům přizpůsobit i místnímu podnebí a větrům, které dům bičují. Více novinek ze světa architektury najdete v newsletteru Arch.

Načítám formulář...

Rekreační objekt u beskydské Čeladné představuje dlouhodobý projekt, který musel do puntíku splňovat přání investora, respektovat místo, kde stojí, a také počasí. Dům navržený studiem WMA se totiž nachází na severní stráni v nadmořské výšce 680 metrů, kde téměř bez přestání vane vítr.

Na tento fakt dům reaguje obdélníkovým půdorysem, který byl do svahu zasazen tak, aby byl maximálně exponován slunečním paprskům a zároveň nevytvářel příliš velkou větrnou bariéru. Pravidelnost obdélníku je u vstupu a kryté terasy narušena vykousnutím, což objekt dělí na tři funkční celky: technický, klidový a obytný.

Obytná část domu se nachází přesně uprostřed, což je také důvod, proč se právě zde pultová střecha nadzvedává a vytváří v obývacím pokoji nadstandardně vysoký strop. Dům tím navíc dostává i nevšední tvarosloví, které si rozumí s reliéfem okolních kopců. Střecha se navíc směrem na sever sklání pod lehkým úhlem.

beskydy4

Foto: Jiří Bednář

Pozemek má značné převýšení, ale i vodní plochu

Dům odpovídá požadavkům majitele, který si stavbu dozoroval a zároveň se stal i spoluautorem projektu. Pro obklad fasád si zvolil lokální modřínové dřevo, které několik let vysychalo a následně bylo zpracováno na místním katru. Podobný přístup byl zvolen také v případě kamene, který dřevěné obklady doplňuje.

Hutnost materiálu nadlehčují prosklené plochy fasády, které otevírají výhledy na obec pod usedlostí a protilehlé kopce. Velkoformátová okna se nacházejí v téměř všech pokojích a svou výškou přesahují i pět metrů. Proto muselo být vymyšleno speciální konstrukční řešení na míru, aby sklo dokázalo ustát i prudké nárazy větru.

Mimo centrální obytný prostor s krbem se v domě nachází také ložnice či pracovna, kompozice ovšem neodpovídá uspořádání klasických rodinných domů. Jedná se o rekreační objekt obývaný jen určitou část roku, ve kterém se má jeho majitel v plánu natrvalo usadit až ke stáří.

Podobně jako exteriér je i interiér věrný přírodním materiálům, především dřevu, z něhož byla postavena i původní dřevěná chalupa, která tu dříve stála. Její přítomnost však dnes prozrazuje jen původní starý sklep, který byl zachován. Mimo něj se může majitel těšit také z nedalekého menšího rybníčku coby příjemného doplňku nejen k vybudované sauně. Vodní plocha vnáší na pozemek okolo domu, jehož převýšení činí čtrnáct metrů, určitou rovnováhu.

beskydy10

Foto: Jiří Bednář

Interiér je věrný dřevu

Diskuze (0)

Novinka

Anonym