Karol Guláš staví miliardovou e-shopovou skupinu Enterstore a říká: Za pár let bychom mohli na burzu
Enterstore spadá pod holding Hartenberg, který spravuje peníze expremiéra Andreje Babiše. Na nákupy má až 100 milionů eur.
Jozef Janov a Karol Guláš jsou dva byznysmeni původem ze Slovenska, spojuje je toho ale víc – oba totiž chtějí pořádně zatřást česko-slovenskou e-commerce scénou. A vlastně nejen jí. V rámci fondu Hartenberg Capital skupují perspektivní a současně specifické e-shopy a budují z nich ambiciózní internetovou skupinu Enterstore. Ta jen letos očekává obrat těsně pod úrovní 2,5 miliardy korun. „Rozhlížíme se už po celé Evropě,“ říká její šéf Guláš.
Hartenberg Capital vznikl před deseti lety a Janov je po celou dobu jeho hlavou a stratégem, fond spravuje primárně peníze bývalého premiéra Andreje Babiše. Holding má na nákupy nachystaných minimálně 100 milionů eur a zajímavé webové obchody jsou vedle například nemovitostních projektů jednou z jeho investičních priorit. Guláš, který dříve řídil marketing v Astratexu, největším a zároveň prvním e-shopu, jejž Hartenberg koupil v roce 2018, se letos v lednu postavil do čela celého Enterstore.
Skupina na sebe přitom od ledna upozornila už několikrát – nejprve navýšila z 60 na 90 procent svůj podíl v Ovečkárně, pak ohlásila akvizici známé oděvní značky a obchodu Unuodesign podnikatelky Petry Plemlové. „Předpokládám, že do konce roku ještě jeden e-shop přidáme,“ říká třiatřicetiletý Guláš s tím, že platí slova Jozefa Janova, který v rozhovoru pro CzechCrunch zmínil plán kupovat dva až tři e-shopy ročně.
A jestliže letos celá skupina Enterstore, kam kromě Astratexu, Ovečkárny a Unua patří také sportovní obchod Sportega, bude mít čisté tržby kolem 2,2 miliardy korun, během příštích tří let by se toto číslo mělo ideálně znásobit: „Primárně toho chceme dosáhnout akvizicemi, ale také tím, že budeme postupně rozvíjet naše jednotlivé e-shopy,“ popisuje Guláš. Tím, že skupují střední až větší e-shopy v regionu, jsou hodně specifičtí, žádná další taková skupina s podobným finančním zázemím v Česku a na Slovensku nepůsobí – například eRockets dělají něco podobného, neusilují ale o majoritu, a navíc s Hartenbergem spolupracují.