Howard Graham Buffett má s byznysem poměrně velké zkušenosti, protože od roku 1993 sedí ve správní radě Berkshire Hathaway, skupina jej vyslala do vedení i některých svých zainvestovaných podniků včetně Coca-Coly a má i vlastní podnikání, protože mu v rodné Nebrasce patří rozsáhlá farma. Tu mu sice za 760 tisíc dolarů koupil otec, jenže on mu ji musel splatit a hradil mu z ní tržní pronájem.
„Až ta chvíle nastane, budu připravený. Za těch třicet let mě toho táta hodně naučil,“ řekl Buffett junior a následně vysvětlil, v čem spočívá filosofie Berkshire Hathaway, jejíž odkaz bude mít za úkol po otcově smrti opatrovat: „Jde o to držet věci co nejjednodušší, dělat to, co je třeba, a naopak nedělat spoustu věcí, které není nutné dělat. Chovat se férově k lidem, respektovat manažery, respektovat akcionáře. Říkat jim nepříjemné zprávy včas, být upřímný. Není to raketová věda.“
Nástupnictví v Berkshire Hathaway je žhavé byznysové téma, protože Warren Buffett je investorská ikona. A skupina, kterou s Charliem Mungerem vybudoval, je výjimečná mašina na peníze: konglomerát má tržní valuaci blížící se bilionu dolarů, v jeho portfoliu jsou desítky společností včetně akciových podílů v Applu nebo v Coca-Cole a také sedí na obřím balíku hotovosti 300 miliard dolarů, které má nachystané na investice a akvizice. Kvůli mimořádného talentu a úspěchu se Buffettovi přezdívá Věštec z Omahy.
Foto: Úřad ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského
Howard Graham Buffett na návštěvě Kyjeva
Buffett navíc patří mezi nejbohatší lidi světa, podle časopisu Forbes je jeho aktuální jmění 140 miliard dolarů a patří mu v miliardářském žebříčku páté místo. Unikátní na tom ale je, že naprostá většina jeho bohatství spočívá v držení hlasovacích akcií Berkshire Hathaway a že už více než polovinu z něj v posledních 15 letech rozdal na dobročinné účely, především pak nadaci Billa a Melindy Gatesových. Právě se zakladatelem Microsoftu jsou blízcí přátelé a také tvůrci iniciativy Giving Pledge, v níž se úspěšní podnikatelé zavazují, že své jmění odkáží na charitu.
A v naplnění filantropického otcova odkazu sehrají klíčovou roli všechny tři jeho děti, tedy nejen Howard, ale i Susan a Peter. Warren Buffett totiž nedávno oznámil, že až zemře, jeho majetek přejde do rodinného fondu a jeho potomci se budou muset jednomyslně dohodnout, jak s ním naloží.
„To nebude snadný úkol. Rozdat peníze, když to chcete udělat chytře, není tak jednoduché,“ uvedl k tomu už před časem Howard. On i jeho sestra a mladší bratr pak zopakovali, že jsou připravení, že z obřího otcova jmění toho na ně moc nezbude. Ostatně když chtěla před lety Susan opravit svou kuchyň a požádala otce o příspěvek 44 tisíc dolarů, odmítl ji.
S charitou má ona i její bratři ale hodně zkušeností, protože už dnes každý z nich řídí vlastní nadaci, přes níž teče část peněz z Berkshire Hathaway. Susan se věnuje tématům, jako jsou vzdělávání či ženská práva, Howard pomáhá Ukrajině či s ekologickými projekty v Africe a Jižní Americe, Peter, který je jinak úspěšným hudebním skladatelem, zase přispívá například obětem domácího násilí.
Ani jeden z nich ovšem nebude moct desítky miliard dolarů, které zůstanou po jejich otci, využít pro sebe. Warren Buffett jim dávno řekl, že nechce, aby si zvykli, že budou žít v luxusu, který je i jemu cizí. Sám dodnes dojíždí každé ráno autem do práce a k snídani se kupuje sendvič či burger v McDonald’s, bydlí totiž celou svou kariéru ve stejném domě v Omaze.
Svým dětem v minulosti ale daroval akcie Berkshire Hathaway v hodnotě 90 tisíc dolarů, což se sice může zdát málo, ale jelikož jen od roku 1996 jejich hodnota vyrostla 18krát a oni je dostali ještě dřív, může jít dnes o miliony dolarů. Nicméně například Peter Buffett tyto prostředky využil pro natáčení muziky. Víc peněz pak dostaly děti po smrti matky Susan Buffettové, která každému podle zpráv médií odkázala zhruba 10 milionů dolarů. Svůj akciový podíl ve skupině, který v době její smrti v roce 2004 měl cenu tři miliardy dolarů, ale věnovala na dobročinnost.
Až Warren Buffett zemře, skupinu Berkshire Hathaway bude z pozice generálního ředitele vést Greg Abel, který je dnes místopředsedou představenstva a obecně je považován za Buffettova byznysového nástupce. Ten bude mít na starost, aby holding dál vydělával. Howard Buffett bude pak dohlížet na to, aby Abel a spol. nesešli z cesty. A během toho bude se svými sourozenci dohlížet i na to, že podíl rodiny Buffettů v holdingu se bude dál rozpouštět, až úplně zmizí. Podle závěti, jak o ní hovořil jejich otec, by jeho jmění měli definitivně rozdat do deseti let od jeho smrti.